среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вершбоу: САД против поделе Косова
Хроника

Александар Вершбоу: САД против поделе Косова

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 13. мај 2010.

Сједињене Америчке Државе снажно подржавају тежње Србије да буде део европске и евроатлантске заједице, изјавио је у данашњем интервјуу агенцији Фонет помоћник америчког државног секретара за одбрану Александар Вершбоу, који се налази у посети Београду. Вершбоу је рекао и да су САД против поделе Косова, да о чланству Србије у НАТО треба да одлуче њени грађани, као и да САД подржавају однос Србије према БиХ.

Уз оцену да је Вашингтон охрабрен политиком српске владе у правцу евроатланских интеграција, јер је то од стратешке важности за читав регион Западног Балкана, помоћник америчког државног секретара за одбрану Александар Вершбоу је у данашњем интервјуу агенцији Фонет поручио да САД снажно подржавају тежње Србије да буду део европске и евроатланске заједнице:

"Придруживање Србије ЕУ је тежак процес који намеће испуњавање бројних услова у области правосуђа, владавине права и стварања снажних демократских институција, али је стимулативан за дугорочну стабилност и просперитет земље."

Амерички званичник је, говорећи о Косову, истакао да саветодавно мишљење Међународног суда правде у Хагу неће утицати на статус и границе Косова. Србија би требало да се фокусира на унапређење практичних односа и сарадње са Косовом, сматра Вершбоу и додаје су САД против поделе Косова:

"Мислимо да подела Косова није реално решење. Фокус треба да буде како да људи са обе стране границе нормализују живот, развију трговину у корист економија Косова и Србије. Мислим да ће дугорочно процес евроатланских интеграција избрисати границе и донети дугорочну стабилност целом региону."

Србија ће у наредним годинама доприносити бројним међународним мировним операцијама широм света

Истовремено, Вершбоу је рекао да САД разумеју да је за многе грађане Србије питање прикључења НАТО емотивно и болно, због бомбардовања до којег је дошло због политике владе Слободана Милошевића:

"Мислим да имамо нову могућност за Србију да развије нормално партнерство и сарадњу са НАТО, што не мора да укључује и одлуку о прикључењу, јер је то нешто о чему би требало да одлуче, не само руководство, него и грађани Србије."

Говорећи о Босни и Херцеговини, Вершбоу је поздравио јасно опредељење Србије која подржава териториторијални интегритет и противи се било каквим поделама БиХ:

"Усвајање декларације парламента Србије о масакру у Сребреници је важан сигнал који охрабрује њихове пријатеље у Босни да учине исто. Ми знамо да су лидери у Републици Српској независни и да не следе увек савете који долазе из Београда, али очекујемо да ће Београд наставити да игра активну улогу у охрабривању босанских Срба да, заједно са другим заједницама, раде на процесу који ће институције БиХ учинити ефикаснијим и функционалнијим."

Помоћник америчког државног секретара за одбрану је рекао и да је Вашингтон охрабрен због унапређења сарадње Србије са Трибуналом у Хагу. Оценио је да су односи САД и Србије након прошлогодишње посете Београду потпредседника Џозефа Бајдена ушли у нову етапу, а по оцени Александра Вершбоуа Србија ће у наредних пет година постићи добар напредак у процесу придруживања ЕУ, имати активније партнерство са НАТО и доприносити бројним међународним мировним операцијама широм света.

Филип Гордон: САД за директне разговоре Београда и Приштине

Директни разговори Београда и Приштине су најбољи начин за решење многих проблема који се односе на Косово и Србију, изјавио је помоћник америчког државног секретара Филип Гордон који је данас боравио на Косову.

Сједињене Америчке Државе снажно подржавају територијални интегритет Косова, изјавио је у Приштини помоћник америчког државног секретара Филип Гордон. Он је након разговора са шефом косовске дипломатије Скендером Хисенијем рекао да је, када је европска перспектива Косова и Србије у питању, ту искључиво надлежна Европска унија.

“Ми снажно подржавамо територијални интегритет Косова, а питање око Европске уније је нешто друго. Ако сам добро разумео Србија ће ући у ЕУ само онда када буде решила разлике у односима са Косовом. Европска унија је јасно рекла да им не треба чланица са неразјашњеним  границама и компликованим односима”, рекао је Гордон.

Гордон је рекао да су САД спремне да помогну у евентуалним разговорима Београда и Приштине и истакао да постоје многа питања која се могу решити само директним разговорима, али да постоје и она питања око којих не може бити преговора.

Ми сматрамо да око питања граница нема простора за разговоре, али верујемо да има простора за разговоре о техничким питањима које обе државе морају да ураде, од струје, суда, до питања несталих и расељених. На Србији и Косову је да одлуче о начину како ће се разговори обавити, када и где”, казао је помоћних државног секретара САД-а.

Косовски министар иностраних послова Скендер Хисени је казао да, иако Србија није спремна да званично призна Косово, то не сме бити препрека да са Косовом разговара као са суседом. Према његовим речима, Косово неће инсистирати да ЕУ услови Србију по питању признања Косова.

Филип Гордон је у Приштини разговарао и са председником и премијером Косова Фатмиром Сејдиуом и Хашимом Тачијем. Помоћник америчког државног секретара је у склопу своје балканске турнеје најпре посетио Србију, а након посете Косову отпутовао је у Македонију.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер