Početna strana > Hronika > Aleksandar Čotrić: SPO je protiv raspisivanja lokalnih izbora na Kosovu
Hronika

Aleksandar Čotrić: SPO je protiv raspisivanja lokalnih izbora na Kosovu

PDF Štampa El. pošta
utorak, 13. mart 2012.

Uveren sam da će Preokret biti najprijatnije iznenađenje parlamentarnih izbora i srpska varijanta Kukuriku koalicije, koja je u Hrvatskoj osvojila najveći broj glasova, izjavio je u intervju FoNetu potpredsednik Srpskog pokreta obnove (SPO) Aleksandar Čotrić.

Čotrić smatra da će Preokret biti nezaobilazni faktor u formiranju nove Vlade Srbije i bitno uticati na definisanje spoljne i unutrašnje politike zemlje.

"Ankete pokazuju da podrška Preokretu neprestano raste", istakao je Čotrić i potvrdio da će SPO u toj koaliciji nastupiti na parlamentarnim, pokrajinskim i lokalnim izborima.

Bilo bi racionalno, uz parlamentarne, pokrajinske i lokalne, raspisati i predsedničke izbore, rekao je Čotrić, ali je to, pre svega, pitanje za najveću stranku u vladajućoj koaliciji i predsedika Srbije Borisa Tadića.

Prema rečima Čotrića, osnovu politike Preokreta čine brzo pristupanje Evropskoj uniji (EU), saradnja sa susedima, preokret u kosovskoj i promena ekonomske politike, koja bi dovela do značajnijih stranih ulaganja, povećanja zaposlenosti i životnog strandarda stanovništva.

Partneri Preokretu u formiranju buduće vlade, napomenuo je Čotrić, mogu biti demokratske i proevropske stranke "i manje, više je poznato koje su to stranke", dok su "neprihvatljivi radikali i radikali koji su promenili samo ime".

Čotrić je rekao da je u ovom trenutku teško govoriti o tome da li je, posle izbora, moguća vlada Preokreta, Demokratske stranke (DS) i Socijalističke partije Srbije (SPS), jer je Preokretu najvažnije da u kampanji predstavi program i dobije podršku građana za njega.

"Kada rezultati budu poznati i počnu razgovori o formiranju koalicije, svakako će jedna od prvih stranka sa kojom ćemorazgovarati biti DS", dodao je Čotrić.

On se nada da će Preokret osvojiti najveći broj glasova na izborima i biti u mogućnosti da poziva druge na saradnju.

Čotrić je ukazao da SPO ima primedbe na rad pojedinih finkcionera i ministara SPS u čijim se izjavama vide trendovi i tendencije vraćanja u nedemokratski poredak Slobodana Miloševića, "koji nas je sukobljavao međusobno, sa susedima i svetom".

Nismo srećni što je SPS u ovoj Vladi, rekao je Čotrić, ali je DS, kao vodeće stranka Liste za evropsku Srbiju, posle prošlih izbora sa socijalistima potpisala ugovor o saradnji.

Čotrić je naglasio da je SPO protiv raspisivanja lokalnih izbora na Kosovu, ali smatra da Srbi koji žele da glasaju na republičkim i predsedničkim izborima na to imaju pravo.

Lokalni izbori koje na Kosovu raspisuje Beograd su obesmišljeni, smatra Čotrić, koji misli da su mnogo efikasnije lokalne samoupave izabrane na osnovu kosovskih zakona.

One imaju ingerencije, finansije i mogućnosti da rade u korist građana srpske nacionalnosti, objasnio je Čotrić, što se pokazalo u enklavama u Kosovskom pomoravlju.

Lokalne samopuprave na severu, ukazao je Čotrić, pokazale su se kao destabilizujući faktor, nisu ispunile očekivanja građana i nisu rešavale životne njihove probleme, već su se bavile visokom politikom i opstrukcijom državne politike na Kosovu.

Za kosovsku politiku SPO i Preokreta, Čotrić je rekao da ona ne predviđa diplomatsko priznavanje Kosova i razmenu ambasadora, ali podrazumeva punu i svestranu saradnju Beograda i Prištine, primenu Ahtisarijevog plana za srpsku zajednicu i stvaranje lanca srpskih opština koje će u ekonomskom pogledu biti povezane sa centralnom Srbijom.

Čotrić je naglasio da bi sve preporuke Brisela za početak pregovora o članstvu u EU trebalo prihvatiti bez odlaganja i "traćanja vremena", jer je Srbija u zaostatku za drugima.

Zalagaćemo se, istakao je Čotrić, da Srbija što pre dobije datum za početak pregovora i ispuni preostale uslove za to.

Čotrić je napomenuo i da je potrebno aktivnije učešće Srbije u programu Partnerstvo za mir i kretanje ka članstvu u NATO, kao vojnom, ali i političkom savezu, koji garantuje ekonomsku, vojnu i političku stabilnost i veće investicije.

Prema njegovim rečima, u ekonomskoj politici je neophodan veći agrarni budžet, jer je poljoprivreda komparativna prednost Srbije, koja će obezbediti ravnomerni ekonomski razvoj, kako se ne bi događalo da stanovništvo napušta rubne krajeve zemlje.

Potrebna je i mnoga veća štednja, ukazao je Čotrić i založio se da buduća vlada bude upola manja od aktuelne.

Čotrić je ocenio da 21 godinu posle devetomartovskih demonstracija nije ispunjen najvažniji unutrašnji i spoljnopolitički cilj da Srbija postane članica EU.

On, međutim, smatra da su i dalje žive ideje 9. marta 1991. godine, na kojem je proklamovan slogan "Srbija u Evropi, Evropa u Srbiji".

To je bio veliki dan u novijoj istoriji Srbije, prvi antikomunistički skup i prve demontracije za slobodu medija, istakao je Čotrić i ocenio da su tekovina 9. marta direktni televizijski prenosi iz Skupštine Srbije.

(Fonet)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner