петак, 03. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Чотрић: СПО је против расписивања локалних избора на Косову
Хроника

Александар Чотрић: СПО је против расписивања локалних избора на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. март 2012.

Уверен сам да ће Преокрет бити најпријатније изненађење парламентарних избора и српска варијанта Кукурику коалиције, која је у Хрватској освојила највећи број гласова, изјавио је у интервју ФоНету потпредседник Српског покрета обнове (СПО) Александар Чотрић.

Чотрић сматра да ће Преокрет бити незаобилазни фактор у формирању нове Владе Србије и битно утицати на дефинисање спољне и унутрашње политике земље.

"Анкете показују да подршка Преокрету непрестано расте", истакао је Чотрић и потврдио да ће СПО у тој коалицији наступити на парламентарним, покрајинским и локалним изборима.

Било би рационално, уз парламентарне, покрајинске и локалне, расписати и председничке изборе, рекао је Чотрић, али је то, пре свега, питање за највећу странку у владајућој коалицији и председика Србије Бориса Тадића.

Према речима Чотрића, основу политике Преокрета чине брзо приступање Европској унији (ЕУ), сарадња са суседима, преокрет у косовској и промена економске политике, која би довела до значајнијих страних улагања, повећања запослености и животног страндарда становништва.

Партнери Преокрету у формирању будуће владе, напоменуо је Чотрић, могу бити демократске и проевропске странке "и мање, више је познато које су то странке", док су "неприхватљиви радикали и радикали који су променили само име".

Чотрић је рекао да је у овом тренутку тешко говорити о томе да ли је, после избора, могућа влада Преокрета, Демократске странке (ДС) и Социјалистичке партије Србије (СПС), јер је Преокрету најважније да у кампањи представи програм и добије подршку грађана за њега.

"Када резултати буду познати и почну разговори о формирању коалиције, свакако ће једна од првих странка са којом ћеморазговарати бити ДС", додао је Чотрић.

Он се нада да ће Преокрет освојити највећи број гласова на изборима и бити у могућности да позива друге на сарадњу.

Чотрић је указао да СПО има примедбе на рад појединих финкционера и министара СПС у чијим се изјавама виде трендови и тенденције враћања у недемократски поредак Слободана Милошевића, "који нас је сукобљавао међусобно, са суседима и светом".

Нисмо срећни што је СПС у овој Влади, рекао је Чотрић, али је ДС, као водеће странка Листе за европску Србију, после прошлих избора са социјалистима потписала уговор о сарадњи.

Чотрић је нагласио да је СПО против расписивања локалних избора на Косову, али сматра да Срби који желе да гласају на републичким и председничким изборима на то имају право.

Локални избори које на Косову расписује Београд су обесмишљени, сматра Чотрић, који мисли да су много ефикасније локалне самоупаве изабране на основу косовских закона.

Оне имају ингеренције, финансије и могућности да раде у корист грађана српске националности, објаснио је Чотрић, што се показало у енклавама у Косовском поморављу.

Локалне самопуправе на северу, указао је Чотрић, показале су се као дестабилизујући фактор, нису испуниле очекивања грађана и нису решавале животне њихове проблеме, већ су се бавиле високом политиком и опструкцијом државне политике на Косову.

За косовску политику СПО и Преокрета, Чотрић је рекао да она не предвиђа дипломатско признавање Косова и размену амбасадора, али подразумева пуну и свестрану сарадњу Београда и Приштине, примену Ахтисаријевог плана за српску заједницу и стварање ланца српских општина које ће у економском погледу бити повезане са централном Србијом.

Чотрић је нагласио да би све препоруке Брисела за почетак преговора о чланству у ЕУ требало прихватити без одлагања и "траћања времена", јер је Србија у заостатку за другима.

Залагаћемо се, истакао је Чотрић, да Србија што пре добије датум за почетак преговора и испуни преостале услове за то.

Чотрић је напоменуо и да је потребно активније учешће Србије у програму Партнерство за мир и кретање ка чланству у НАТО, као војном, али и политичком савезу, који гарантује економску, војну и политичку стабилност и веће инвестиције.

Према његовим речима, у економској политици је неопходан већи аграрни буџет, јер је пољопривреда компаративна предност Србије, која ће обезбедити равномерни економски развој, како се не би догађало да становништво напушта рубне крајеве земље.

Потребна је и многа већа штедња, указао је Чотрић и заложио се да будућа влада буде упола мања од актуелне.

Чотрић је оценио да 21 годину после деветомартовских демонстрација није испуњен најважнији унутрашњи и спољнополитички циљ да Србија постане чланица ЕУ.

Он, међутим, сматра да су и даље живе идеје 9. марта 1991. године, на којем је прокламован слоган "Србија у Европи, Европа у Србији".

То је био велики дан у новијој историји Србије, први антикомунистички скуп и прве демонтрације за слободу медија, истакао је Чотрић и оценио да су тековина 9. марта директни телевизијски преноси из Скупштине Србије.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер