недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Економска политика > Како су Американци отишли из Железаре Смедерево
Економска политика

Како су Американци отишли из Железаре Смедерево

PDF Штампа Ел. пошта
Јован Стојковић   
среда, 01. фебруар 2012.

Састанак Дејвида Ринтола, председника U.S. Steel Европа и Мајкла Роудса, генералног директора U.S. Steel Serbia са представницима репрезентативних синдиката и менаџерима фабрике 30. јануара 2012. године.

Дошао је и тај дан када су се запослени у компанији Ју ес Стил Србија запослени растали са својим десетогодишњим власницима и менаџерима. Емоције су обострано биле помешане. Многима је било жао растанка а потекла је и понека суза. Они који се сећају доласка Aмериканаца у Железару у Смедереву и првих неспоразума две културе, два народа, два система рада, поимања рада и струке... који су ескалирали у штрајк, вероватно ће бити изненађени оваквим фер и коректним растанком. Године су учиниле своје, заједнички тимски рад у којима је некада просечни српски радник прешао пут до високо едукованог индустријског радника по угледу на најразвијеније индустријске земље у свету.

Тридесетог јануара 2012. године освануо је као било који други дан а завршио се са помешаним емоцијама и дозом сете запослених због одласка Ју ес Стил из Смедерева.

Прво је одржан састанак менанџмента Ју ес Стила са репрезентативним синдикатима. Састанку су присуствовали Дејвид Ринтоул, председник Ју ес Стил Европа и Мајкл Роудс, генерални директор Ју ес Стил Србија са председницима репрезентативних синдиката. Милета Гујаничић, председник „Независног синдиката металаца USS“ том приликом је рекао да је десетогодишња сарадња са Ју ес Стилом била веома добра, да је са Ју ес Стилом као послодавцем вођен прави „социјални дијалог“, а не „имитација“ социјалног дијалога, као што је то у већини фирми у Србији и да су у моменту доласка Ју ес Стила у Железари у фабрици тада били „српски радници“, а данас у моменту њиховог одласка високо обучени „индустријски радници“ који могу да се пореде са индустријским радницима било које развијене индустријске државе“. Присуство U.S. Steel -а у железари потврдило је мото компаније да су људи и безбедност њихово највеће богатство.

Након састанка са председницима репрезентативних синдиката, г. Дејвид Ринтоул, председник Ју ес Стил Европа и Мајкл Роудс, генерални директор Ју ес Стил Србија, обратили су се свим менаџерима у фабрици и представницима свих репрезентативних синдиката у великој сали мензе.

Први се скупу обратио Мајкл Роудс, генерални директор U. S. Steel Serbia д.о.о.: „Поред мене је Дејвид Ринтол, председник U. S. Steel Европа, и он има да вам саопшти веома важне вести“. Дејвид Ринтоул, председник U. S. Steel Европа, извинио се што су мало каснили, и истакао да смо сви овде присутни сведоци претходно објављених разних вести у медијима и бурних дана... Желим да Вам прочитам "Саопштење за јавност" које је управо стигло из САД, пре неких десет минута:

"USS корпорација најавила је продају својих фабричких постројења у Србији по номиналној цени, што ће бити и потписано у сутрашњем Споразуму са Владом Србије. Корпорација USS очекује да ће на крају првог квартала 2012. године приказати 400-450 милиона $ колико вреди ова фабрика укључујући и губитак од 50 милиона $, као и досадашњи уложени инвестициони капитал у Србију. Продаја са Владом Србије ће бити закључена 31.01.2012. године."

Г. Ринтоул је подсетио присутне на сличан састанак који су имали у августу месецу 2011. године у овој истој сали и причали о овим проблемима. Од септембра менанџмент компаније УСС је тражио решења како да се извуче из проблема у којима се нашао. Нажалост нисмо нашли решење за наше проблеме у Србији.  "Тешка срца, пре свега ми који смо годинама радили са Вама морамо сада када је дошло време да Вам кажемо - "ЗБОГОМ"!

Ринтол је на крају рекао да жели да искористи ову прилику да се запосленима и менаџерима захвали на скоро 10-годишњем раду у овој фабрици где смо у току ових година направили добре ствари и имали доста успеха. Фабрика је сада много успешнија него пре 10 година. То је за све похвално.

"Разлог нашег одласка из Србије није Ваш нерад у фабрици. Цене сировина су скупе а цене челика су ниске у дужем периоду и то је чињеница на коју ни Ви ни ја не можемо да утичемо. Остављамо Вам фабрику у много бољем стању него што је била у моменту када смо је купили. Можда ће држава и Влада Србије имати више успеха од нас...".  Можда неко од Вас мисли да је требало изабрати неки други пут?!  Ипак дошло се до закључка да је ово најбоље решење за корпорацију U. S. Steel. С друге стране, Влада Србије је обећала да ће фабрика наставити да ради и да ће наћи новог стратешког партнера. Опраштам се од вас тако што сваком од Вас појединачно желим све најбоље и лично добро, рекао је на крају г. Ринтоул.

Мајкл Роудс, генерални директор је рекао још неколико реченица као закључак. Ми у корпорацији USS) у осталим фабрикама) имамо још око 21.830 радника који праве гвожђе и челик и ти људи зависе од одлука које данас доносимо у овој сали. Ово је тешка ситуација и Ви и ми имамо помешана осећања. Што год даље било, оно што је можда и најбитније је да ће запослени у Смедереву, Шапцу и Кучеву радити на "безбедан начин" (у духу слогана компаније "Безбедност на првом месту").

Збогом! Људи су полако напуштали просторију у којој се одржао састанак са још увек дозом неверице, помешаним осећањима сете а било је људи који су изашли и са „сузом у оку“.

Goodbye Ју ес Стил!

(Индустријски синдикат Србије)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер