недеља, 28. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Косово и Метохија

Предмет и правно дејство споразума Вучића и Тачија – и усмени споразуми су обавезујући!

Дејан Мировић   
среда, 12. јул 2017.

Поставља се питање, шта је предмет ових усмених и нетранспартених споразума између Вучића и Тачија, посебно последњег који по свему судећи закључен у Бриселу 3.7.2017. По свему судећи, или према Вучићевим речима, ради се преласку са "одређених тема" на  "суштинске ствари" или на  "перпективу наших односа за годину, две или пет".

 
Црква и политика

Карловачка митрополија - 300 година касније

Комнен Коља Сератлић   
недеља, 15. децембар 2013.

Тај узвишени Јубилеј свестрано осветљава све просторе српске историје, од тих чињеница светле прошлости сви смо рођени. Црква је у свим историјским периодима имала најважнију улогу у животу српског народа, била је основа српског идентитета, центар писмености и очувања историјских тековина.

 
Србија и Црна Гора

Зашто Срби не прихватају независну државу „Црну Гору“ као своју

Радомир Радевић   
среда, 10. фебруар 2010.

Црногорска политичка и интелектуална елита остала и даље не прихвата да неко може, смије и треба да се изјасни као Србин, и да у исто вријеме ужива сва грађанска права гарантована Уставом и међународним уговорима.

 
Косово и Метохија

БИА страхује од губитка утицаја Србије на Косову

РТК   
недеља, 04. јун 2017.

РТК је успела да обезбеди документ органа безбедности Србије, који су сачинили профиле неколико српских политичара са Косова. У суштини, документ генерално показује забринутост званичног Београда због недостатка једног стабилнијег руководства Срба на Косову, руководства које, према документу, не може довољно да инсистира на потраживањима Владе Србије на Косову. 

 
Црква и политика

Писмо Борису Тадићу и Војиславу Коштуници поводом избора на КиМ 2004. године

Патријарх Павле   
субота, 19. октобар 2013.

За име Бога, не позивајте остатак прогоњеног и мученичког српског народа на Косову и Метохији на изборе за органе тамошње власти! Не позивајте га, па ма ко вас на то наговарао или присиљавао!

 
Србија и Црна Гора

Искушења блискости и јаких емоција

Филип Вујановић   
четвртак, 04. фебруар 2010.

Не треба заборавити да је Косово признато осам мјесеци након проглашења независности. Коме би користило да Црна Гора доведе у питање своје интеграционе и укупне интересе, који би свакако били угрожени одлагањем ове одлуке.

 
Косово и Метохија

Без "косовског чвора", брже јаче, боље - јер будућност не може да чека

Марко М. Јакшић   
уторак, 25. јул 2017.
Срби су непожељни на Косову у сваком погледу, осим да као бројка фигурирају (најчешће у институцијама) када је то потребно да би се оправдао тзв. мултиетнички карактер. Као 'мањина' са најбоље прокламованим правима која су у пракси обесмишљена - па што једним законом имају, друга два им онемогућавају. И све је то кроз дијалог Београд – Приштина признато као реалност на терену.
 
Србија и Црна Гора

Говор у Бијелом Пољу - саборност и светост

Вук Јеремић   
недеља, 31. јануар 2010.

Србија и Црна Гора увек су кроз историју корачале заједно. Никада нисмо били завађени, и не смемо никада бити. Сетимо се да су данас, као и у Савино време, односи у свету променљиви, а да оно што је вечно је наше братство.

 
Косово и Метохија

Косово – место где је Александар Вучић добио „најскупље" и "најјефтиније" гласове

Сања Соврлић   
петак, 07. април 2017.

Гласови које је Александар Вучић добио од Срба са Косова (уколико је до њих дошло на легалан начин) су најскупљии и најјефтинији у исто време. Најскупљи јер говоре да Срби са Косова не желе да изгубе везу са Србијом, која је све тања након Бриселског споразума. Из истог разлога су и најјефтинији – најлакше је уценити онога ко има мало да може остати и без тога.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

У "Ујвидеку" 1942, три дана после Светог Јована

Ђорђе Србуловић   
среда, 16. јануар 2013.

Из шајкашких милитарских, али и околних пртених села стизале су страшне вести о убијању, о бестијалном иживљавању над Србима, пре свих, а потом и над малобројнијим Јеврејима.

 
Куда иде Србија

Пут Београда до Брисела води преко Загреба

Војислав М. Станојчић   
среда, 29. јануар 2014.

Дојучерашњи опозиционари, који су претходну власт осуђивали због намере да Србију кандидује за чланство, доживели су “просветљење” пошто су оформили Владу. Сетили су се како су и они већ одавно били за Европу, али им је то сад тек постало потпуно јасно.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Хрватски шовинизам или у Хрватској ништа ново

Војислав М. Станојчић   
недеља, 03. фебруар 2013.

Већина грађана Хрватске на референдуму се изјаснила за приступање ЕУ, којој би требало да се поштују закони, па тако и они о националним мањинама. Очигледно је да и међу будућим “Еуропејцима” има противника одредбе, по којима би и Србима требало омогућити да остварују своја права.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Принудно признавање геноцида – нова политичка офанзива на Србију и Републику Српску

Стефан Каргановић   
уторак, 11. децембар 2018.

 А ако се у Сребреници геноцид заиста догодио, или у најмању руку убијање масовнијих размера, да ли је то било последица одговарајуће намере, или тек нечија накнадна замисао?

 
Куда иде Србија

У какву се то Европску унију Србија запутила

Мирослав Н. Јовановић   
уторак, 21. јануар 2014.

То што Србија може да очекује од овакве ЕУ су само притисак и уцене: још формалније признавање независности Косова, па прекрајање остатка Србије, затомљење Републике Српске и заборав на трговину људским органима. Шта се добија за узврат од ЕУ?

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Двадесет година од некажњеног злочина над Србима у Скеланима

Слободан Дурмановић   
понедељак, 21. јануар 2013.

Миленија Митровић је 16. јануара била заробљена у свом дворишту са још шест чланова своје фамилије. Њеног супруга Радивоја злочинци су заклали. “ Заробили су нас и тукли водећи према селу Пољак. Ту су ме натерали да носим врећу опљачкане пшенице до 20 километара удаљеног села Карачићи.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Акциони план за чланство у НАТО алијанси - (не)премостива провалија пред БиХ и Додиком

Слободан Дурмановић   
понедељак, 10. децембар 2018.

Aко буде верно следио политику председника Србије Александра Вучића о "разграничењу" на Космету - и сам често заговарајући "поделу Косова" - онда у неком другом тренутку можда на дневни ред дођу и захтеви из Брисела и Вашингтона за уступцима РС приликом разматрања "драфта" на "путу БиХ ка НАТО

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Београд-Хаг-Москва, или зашто није било руског вета

Дејан Мировић   
понедељак, 14. јануар 2013.

Чуркин је посебно био оштар када се радило о случајевима Шешељ, Младић, Караџић и Хаџић. На пример, Чуркин је говорио о случају Шешељ који по њему изазива крајње негативне реакције због тога што се оптужени већ девет година налази у притвору а нема још увек чак ни пресуде у првостепеном поступку.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Ново Председништво БиХ - старе и непремостиве разлике

Слободан Дурмановић   
уторак, 27. новембар 2018.

  Иако је и пре званичне инаугурације нових чланова Председништва БиХ било јасно да и са њима у Председништву БиХ остају старе непремостиве политичке разлике између српског, с једне стране, те бошњачког и хрватског члана, с друге стране - то се врло гласно потврдило и приликом званичног ступања на нову дужност Милорада Додика, Шефика Џаферовића и Жељка Комшића

 
Црква и политика

Покров Пресвете Богородице и Русија

Радојка Тмушић Степанов   
понедељак, 14. октобар 2013.

Лепота се не може сакрити ни од ока стручњака, ни од ока лаика. Заборављате на време, и тек касније схватате да је ово ремек дело архитектуре направљено у доба непостојања технике, у савременом смислу речи и да је направљено усред поља, међу речним рукавцима, на терену, који је опште познат као ''мекан'' и тежак за постављање јаких темеља.

 
Србија и Црна Гора

Чупање националне душе

Драгомир Анђелковић   
четвртак, 21. јануар 2010.

Режим Мила Ђукановића је подстицан да у критичном моменту реагује. Када делује да су наша кола успорила котрљање низ литицу, црногорски лидер добије задатак да их гурне низбрдо. И при томе гласно ускликне: „Ура“. Да се надалеко чује и види шта ради.

 
<< Прва < Претходна 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Следећа > Последња >>

Страна 37 од 127

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер