четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Дебате > Србија и Црна Гора > Црна Гора је у систему софистициране аутократије
Србија и Црна Гора

Црна Гора је у систему софистициране аутократије

PDF Штампа Ел. пошта
Миодраг Живковић   
понедељак, 19. мај 2008.

 

У посљедњи час је Црна Гора успјела доћи до своје независности и сада се на најбољи могући начин види исправност поруке нас либерала, да је то наша посљедња шанса прије рјешавања „косовског питања" јер би смо у противном послужили као „монета за поткусуривање".

Нажалост и двије године након референдума Црна Гора је заробљена у својој непромјењивости и налази се удаљена „источно од раја", готово исто онолико, колико је била удаљена и прије стицања независности.

Тешка срца морам признати да сам тако нешто и очекивао јер имам сувише искуства, да сам могао и помислити, да ће исти људи, који су препознати као антидемократе,  преко ноћи промијенити своју политичку вољу и постати демократе.

Много тога се мијењало на овим нашим просторима, али је на нашу несрећу ево до данас задржан континуитет и традиција аутократије и неслободе. Било је тако у обије наше монархије, било је тако у комунизму, а тако је и до данашњег дана у систему „хибридне софистициране аутократије", израслом из комунизма, који ће бити све више предмет озбиљних политичких анализа, собзиром да га је тешко упоредити са до сада познатим и виђеним друштвеним системима.

Зашто овај систем, називамо „хибридном софистицираном аутократијом"?

Посматрано споља, ми имамо све оне садржаје, које има демократски свијет. Имамо изборе, вишестраначки парламент, коалициону владу, невладин сектор и много тога још. Посматрано изнутра - садржај свега тога, морамо признати нажалост да немамо ништа! Још увијек смо у једностраначју, једноумљу и неслободи, са крајње негативним и сумњивим  системом вриједности, предалеко од правне државе и владавине права, уопште.

Илузија, нас који смо изнад свега жељели црногорску независност, да ћемо без чекања изграђивати озбиљну државу, друштво и институције, у значајној мјери је распршена сада након двије године од рефрендума. И даље је доминантна политичка воља, исте политичке елите, да све остане непромјењиво.  Одсусто политичке воље да мијењамо сами себе и своју земљу, градећи тако уређену модерну демократску државу је толико доминантно, да озбиљно угрожава будућност  и ове земље и народа који у њој живе.

Подстакнути идејама слободе, либерали су уложили сву своју љубав и најплеменитије емоције на остварењу идеје државне независности. Данас када је та идеја остварена, све позиве за очувањем и заштитом те независности на принципима постојећег, готово изопаченог система вриједности, сматрамо бесмисленим без искреног и истинског залагања да своју државу уредимо као друштво слободних грађана, владавине права и демократских стандарда и принципа.

Црногорска прича о нашем путу у ЕУ је потпуно погрешно постављена и грађани о њој, нажалост веома мало знају . За нас либерале, европске вриједности су опис животних потреба наших грађана и зато ми на процес европских интеграција гледамо другачије.

Залажући се да наша земља безрезервно испуни све услове ЕУ и прихвати вриједности на којима почива развијени демократски свијет, истински желимо да то буде прије и изнад свега због наших грађана који заслужују квалитетнији и срећнији живот, а тек послије тога ради учлањења у ЕУ.

Двије године живота у независној држави јасно нам указују да непромјењива власт наставља са својим старим моделом понашања, настављајући тако да троши наше вријеме, а не да га користи.

Њихова себичност да постојеће стање ствари задрже што дуже, удаљава нас као друштво од правих и провјерених вриједности. Нажалост, значајан број грађана се мири са постојећим стањем.

И значајан дио опозиције је нажалост, због ускостраначких интереса у наведеном периоду својим грешкама у значајној мјери помогао власти да као друштво останемо заробљени у својој непромјењивости.

Нашим грађанима треба еманципација јер не смију остати робови сиромаштва, незнања и традиционализма. Само слободни и еманциповани грађани могу бити снага која може мијењати постојећи систем вриједности .

Управо из тих разлога, улога опозиције у периоду пред нама је значајнија јер само она може бити покретач квалитетнијих промјена у друштву. За тако нешто је потребна консолидација и свијест о неопходним промјенама, искључиво у складу са демократским вриједностима. Времана немамо много и зато је важно да код једног дијела опозиције побиједи дух наше заједничке црногорске будућности у којој се вриједи и може борити за праве друштвене вриједности. Само тако можемо мијењати постојеће стање. Наравно либерали су за тако нешто увијек спремни.  

 

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер