Početna strana > Rubrike > Savremeni svet > Šta će Rusiji Saudijska Arabija, i obratno
Savremeni svet

Šta će Rusiji Saudijska Arabija, i obratno

PDF Štampa El. pošta
Gevorg Mirzajan   
utorak, 23. jun 2015.

Od samog početka je svima bilo jasno zašto je Moskva potrebna Saudijskoj Arabiji. Kraljevstvu dvaju svetinja je potrebno rusko oružje, i za El Rijad važan glas Rusije u Savetu bezbednosti UN, a takođe i kao politička podrška, ili kao minimum neutralnosti u eventualnom sukobu sa Iranom. Ali šta će Sudijska Arabija Moskvi?

Nesumnjivo je da ta država nije prijatelj Rusije. I nikada to nije ni bila. Saudijci su stari i verni sponzori međunarodnih islamskih terorističkih grupacija (koje za Rusiju nisu samo neprijatelji, nego su egzistencijalni neprijatelji), a takođe je u svoje vreme pomagala čečenskim teroristima. Osim toga El Rijad je neprijatelj sirijskog režima Bašara Asada – ključnog ruskog partnera na Bliskom istoku. I konačno, Saudijska Arabija je uključena u današnji pad cena nafte, što je zajedno sa evropskim sankcijama i sistemskim manjkovima u ruskoj ekonomici izazvalo ekonomsku krizu u Rusiji.

Rusija, Sankt – Peterburg. 18. juna 2015. godine. Ministar odbrane Saudijske Arabije, princ Muhamed ben Salman i predsednik Rusije Vladimir Putin za vreme susreta u okviru XIX Peterburškog ekonomskog foruma

Bezuslovno je El Rijad destruktivna sila kako u svetskim razmerama, tako i sa tačke gledišta regionalne politike. Zaštićena statusom jednog od najvećih proizvođača nafte, diktatorska teokratistička monarhija, osim što masovno narušava prava čoveka u svojoj državi (naročito kada su Šiiti u pitanju), ona još i izvozi svoje vehabitske stavove u susedne zemlje.

Niz politologa uverava da bi za ceo svet, ili u krajnjem slučaju za Bliski istok bilo bolje da dođe do dezintegracije Saudijske Arabije. Do toga bi moglo doći bilo zbog unutrašnjih razloga (unutrašnje protivrečnosti, koje će se zaoštriti smrću sadašnjeg monarha i njegovog naslednika), bilo kao rezultat konfrontacije sa Iranom, bilo zbog permanentne nestabilnosti duž čitave saudijske granice. Reklo bi se da Rusija ne treba da podržava taj režim.

Moskva ga uopšte i ne podržava – ona samo koristi situaciju. ''Resetovanje'' odnosa sa Saudijskom Arabijom pruža Rusiji čitav niz taktičkih i strateških prednosti. I u današnjoj situaciji bi bilo glupo ne iskoristiti ih.

Kao prvo, Moskvi postaje dostupan arapski novac. U Sankt Peterburg je sa princem doputovala čitava svita činovnika i biznismena. Na ovom samitu su ruski i saudijski predstavnici potpisali čitav niz dokumenata, uključujući i memorandum o saradnji u oblastima energetike (u tom smislu i nuklearne), kosmosa i vojno-tehničke sfere. Osim toga sudijske kompanije će, po svemu sudeći, realizovati nove građevinske projekte u Rusiji i investirati u oblasti stambene izgradnje. Imajući u vidu probleme sa prilivom zapadnog kapitala, saudijski novac sigurno neće biti suvišan.

Kao drugo, normalizacija odnosa sa Saudijskom Arabijom će omoćiti Rusiji da učestvuje u kastingu za, u svakom smislu profitabilnu, ulogu posrednika u bliskoistočnim poslovima – ulogu medijatora koji će se baviti regulisanjem saudijsko – iranskih protivrečnosti. Danas je to mesto slobodno. Katar i Oman, koji su ranije zauzimali to mesto više nisu pogodni: Doha se iskompromitovala aktivnim učešćem u arapskom proleću, a omanski sultan Kabus je veoma star. Posle njegove smrti će se najverovatnije razviti borba između iranskog i saudijskog favorita, pa ako i pobedi neki neutralni kandidat, ne znači da će on imati kvalitete sadašnjeg sultana. Turska i SAD teško da će proći kasting, zato što su zainteresovane strane, a medijator mora istovremeno podržavati dobre odnose i sa Teheranom i sa Rijadom.

Potencijalno bi tu ulogu mogao da odigra Kina, ipak Peking je suviše zauzet ekspanzijom  u jugoistočnoj Aziji. Ostaje jedino Rusija. Ako ona dobije tu ulogu, to posredništvo će joj doneti ne samo značajne ekonomske ugovore, nego će joj pružiti mogućnost da od obe strane dobije političke preference.

Kao treće, ako Moskva i ne zauzme mesto posrednika, normalizacija odnosa sa sa Saudijskom Arabijom će Kremlju ipak biti potrebna za uravnoteženje Irana. Tačno je da su u današnje vreme rusko – iranski odnosi topli i pozitivni, ipak eksperti su ne jednom primećivali da će posle skidanja sankcija, Teheran biti mnogo manje zavisan od Moskve. i on više neće morati uzimati u obzir  ruske interese – na primer na Južnom Kavkazu, u Srednjoj Aziji, ili u oblasti energetske (gas) saradnje sa EU. Normalizacija odnosa sa saudijskom Arabijom će za Irance biti kočioni faktor koji će pokazivati da u slučaju zaoštravanja rusko – iranskih odnosa Moskva može stati na stranu suparnika islamske republike.

Bezuslovno, dok je još o svim tim pogodnostima za Rusiju rano govoriti – proces normalizacije rusko-saudijskih odnosa je tek započeo. Lakmusov papir će svakako biti pitanje posete saudijskog kralja Salmana. U Kremlju kažu da su ga pozvali da poseti Moskvu na jesen. Ako kralj stvarno dođe, to će značiti da su Moskva i Rijad konačno usaglasili uslove suprisustva na prostoru Bliskog istoka.

Prevela: Radojka Tmušić Stepanov

http://expert.ru/2015/06/20/saudovskaya-araviya/?2015