понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Руски ракетни системи ојачавају сиријску армију
Савремени свет

Руски ракетни системи ојачавају сиријску армију

PDF Штампа Ел. пошта
Николај Сурков   
среда, 19. октобар 2016.

 Русија предузима мере ојачавања ПВО сиријске армије. Како је рекао Известији упућен извор у војно-дипломатским круговима, власти Руске Федерације разматрају могућност слања у Сирију противавионских ракетно-топовских система „Панцир“. Одговарајући уговор био је склопљен још пре неколико година, али је због финансијских разлога реализован само делимично. Сада је одлучено да се преостали „Панцири“ предају Дамаску без захтева за неодгодивим плаћањем испоруке. Анкетирани експерти сматрају, да је на одлуку Москве утицала напета ситуација око Сирије и претња америчких удара по Асадовим снагама.

„Ради се о одашиљању у Сирију тих система који су се налазили на складиштима од 2013. године, до испуњења свих уговором предвиђених финансијских обавеза од стране наручиоца“, каже саговорник. ,,Сада се планирају радови обнове техничке спремности и припреме борбених оруђа за транспорт“.

Извор је одбио да наведе тачан број „Панцира“ који ће бити испоручени сиријској војсци, али је ставио до знања да је реч о не мање од десет уређаја. Осим тога, заједно са „Панцирима“, у Сирију треба да буду послата командна места и допунске радарске станице које ће омогућити да ови системи дејствују „по батеријама“ (када се неколико система обједињује у једну јединицу – ракетну батерију) и самим тим повећају ефикасност њихове примене у случају масовних налета.

Уговор о испоруци ракетно-топовских система „Панцир“ између Русије и Сирије био је потписан 2008. године. Мада детаљи уговора нису откривани, према различитим проценама, ради се о куповини од 36 до 50 противавионских система и не мање од 700 ракета за њих, за суму од 730 милиона америчких долара. Последња партија „Панцира“ Дамаску је испоручена 2013. године.

У регистру најновијих система, минимум је један оборен извиђачки авион RF-4Phantom-2 ваздушних снага Турске 2012. године, и неколико крилатих ракета које је лансирао Израел током тзв. ракетног блицкрига у зиму 2014. године. Тада су ваздушне снаге Израела спровеле масован авијацијски напад по различитим објектима у Дамаску, и његовим предграђима, користећи превасходно крилате ракете ваздушног и морског базирања. Истина, услед деловања ПВО Сирије већина циљева није погођена, а тренутци уништавања ракета су ухваћени од стране фото и видеокамера.

Представник „Рособоронекспорта“ изјавио је Известији, да концерн није овлашћен да коментарише испоруке оружја у Сирију, а у Министарству одбране РФ нису могли да дају званичан коментар. Ипак, експерти су изјавили Известији, да ће „Панцири“ бити добра надопуна за сиријску ПВО јер је то систем последњег поколења, предвиђен за гађање савремених ваздушних циљева – авиона, хеликоптера, високопрецизне муниције и беспилотних летилица.

„Иницијално, тај систем је планиран да буде последња линија у систему ешалониране ПВО, али је он кадар и да самостално ефикасно делује“,  објашњава војни експерт Михаил Ходаренок. „Особеност ,Панцира’ јесте мало време реакције, што им омогућава да дејствују не само по крилатим ракетама већ и по другом високопрецизном оружју – диригованим бомбама и тако даље“.

„Он сјајно извршава одбрану стационарних објеката, али може да дејствује и у борбеном поретку јединица, покривајући их током марша захваљујући шасији високе покретљивости“, додаје експерт.

Према оценама стручњака, „Панцир“ је фактички систем средњег радијуса дејства – домет паљбе од 20 километара, омогућава му да у Сирији успешно замени застареле ракетне системе С-125 совјетске производње. Са слањем у Сирију још десет система, а такође и допунских радарских станица и командних места, могућности снага ПВО очигледно ће порасти.

Политиколог сматра, да садашња одлука Москве о обнови испорука противавионских ракетно-топовских система може да изазове нове напетости са САД.

„Русија се осигурава за случај да Американци пожеле да примене силу против Асада“, каже директор агенције „Спољна политика“ и програмски директор клуба „Валдај“ Андреј Сушенцов. „САД су стално претиле ,планом Б’. Сâм Кери је дао до знања, да су његови преговори били неуспешни јер је одсуствовао елемент силе – претња примене силе против Асада. И то је тобоже поткопало америчке дипломатске напоре. Идеја авиоудара лебди у ваздуху“.

Експерт је подвукао, да нема јасности у погледу плана Б, али да судећи по ономе што је процурело, он укључује у себе бомбардовање положаја владиних снага, како би Асад био попустљивији. По његовим речима, за Руску Федерацију постоје одређени ризици повезани са испоруком „Панцира“.

„Ако сиријски ,Панцир’ обори амерички авион, ми ћемо се наћи у још сложенијој политичкој ситуацији него данас, пошто ће нас да окриве, и то ће да доведе конфронтацију Руске Федерције и САД на нови ниво, али сада се управо све чини како се Пентагон не би одлучио да изврши удар“, додаје Сушенцов.

Превео са руског: Небојша Вуковић

Извор: http://izvestia.ru/news/637171

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер