петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Прогноза ЦИА из 2000. године за 2015. – Русија није "оправдала очекивања"
Савремени свет

Прогноза ЦИА из 2000. године за 2015. – Русија није "оправдала очекивања"

PDF Штампа Ел. пошта
Владимир Добрињин   
недеља, 03. јануар 2016.

У септембру је становништво планете Земље активно промишљало да ли је успело савременим технологијама да досегне ниво који је постављен у филму ,,Повратак  у будућност - 3“. Враћање  на ту полемику нема смисла, све је испитано у детаље, размотрено до последњег слова, и анализирано донајмањег килобајта. А ето, резултати једног веома интересантног рада, реализованог на граници другог и трећег миленијума, некако су остали изван кадра већине издања. Без обзира на то што је организација чији су се специјалисти бавили стварањем те прогнозе чак врло солидна, и што увек привлачи пажњу на себе макар својим именом – Централна обавештајна агенција.

И ево како је ЦИА 2000. године видела свет у 2015. години (неки подаци су узети из електронског издања Business Insider и  једне од водећих  шпанских новина ABC):

1. Транснационалне компаније постаће моћније и поседоваће више власти од држава. ,,Оне ће дефинисати међународну политичку ситуацију и деловаће науштрб држава”.

Раст и развој "Исламске државе", терористичке структуре која је присутна у неколико држава, имајући ,,државност” само на речима, сведочи о томе да у овом делу прогнозе ЦИА није погрешила. Не само иза стварања "Исламске државе", већ и иза свих великих конфликата, како у свету тако и на постсовјетском простору, отворено се помаља интерес великих транснационалних корпорација.

,,Транспацифичко партнерство” и ,,Трансатлантско трговачко и инвестиционо партнерство”, које су оне организовале, управо и јесу наднационалне институције које омогућују компанијама да управљају државама. 

2. Усложњава се тактика деловања терориста 

Ово је најједноставније предвиђање, осуђено да буде потврђено још у тренутку његовог објављивања, посебно самом његовом формулацијом – са развојем науке, технике и технологије (у првом реду војне – тако је увек било) могућности терориста се увећавају.

Годину дана након прогнозе, у Њујорку су се десиле куле-близнакиње. Затим се почели напади на возове, експлозије на станицама метроа, у клубовима, дискотекама, на маратонским тркама – број жртава је почео да се мери стотинама и хиљадама. ЦИА је предвиђала да ће картели нарко-трговаца, групе  бојовника и организоване криминалне групе у целом  свету тежити да искористе глобализацију за своје интересе – за међусобне контакте и развој својих мрежа које су кадре да се баве не само трговином људима и хероином, већ и оружја, све дохемијског, биолошког и нуклеарног. 

Аналитичари из Ленглија подвлаче да ће све то бити употребљено против Запада. У овој тачки погађање у мету је стопроцентно, мада су терористи отишли још даље и нису се ограничили само на Запад у својству противника и објекта терористичких напада. 

3. Иран и Ирак имаће ракете далеког домета 

Код ове тачке ЦИА је и погодила и промашила. Ракетно оружје у овим земљама које може да прети Америци пронашла је само машта неких политичара и војних лица, али у довољном броју да се упадне у Ирак и да се Иран обавије санкцијама.

Петнаест година након објављивања ове прогнозе, САД су покренуле нагодбу са Ираном, познату као Joint Comprehensive Plan of Action, уз помоћ које рачунају да држе под контролом у наредних 15 година процесе стварања и акумулације компоненти које су прикладне за коришћење у  атомској бомби. То, истина, није сметало Техерану да у новембру тестира ракете које су способне да носе нуклеарну бојеву главу.  

У Ираку није пронађено атомско наоружање, нити могућности његове разраде. 

4. Становништво Земље увећаће се за милијарду 

Број становника наше планете већ је премашио 7 милијарди и 400 милиона и наставља да расте. ЦИА је погодила да ће се становништво Русије и источне Европе умањити, али је погрешила код тенденција у Африци, којој је такође било предвиђено смањење становништва услед ,,сиде, глади и сталног економског и политичког хаоса“. Цела гарнитура тих  детаља је присутна, али при свему томе афричко становништво је за 15 година нарасло са 800 на 1,1 милијарду. 

Двехиљадите године на Земљи је живело мало више од 6 милијарди људи. 

5. ,,Енергетских ресурса биће довољно“ 

Производња нафте је практично расла свих тих година, до момента садашњег презасићења тржишта и пада цена. Откривана су нова налазишта, количина истражених резерви нафте и гаса се повећавала.

,,Бензин је постао доступнији потрошачима, а удео рачуна за струју у кућном буџету је порастао у земљама ОЕЦД-а“,примећено је у публикацији Светског енергетског савета за 2015. годину. 

6. Кинеска економија премашиће европску 

БДП Кине је данас малчице већи од БДП САД, и малчице већи од свеукупног БДП свих 28 земаља ЕУ. Треба рећи да упрогнози  ЦИА није било ни речи о кризи  из 2008. године. 

7. Русија ће изгледати веома слабо 

ЦИА је предвиђала да ће видети Русију као економски заосталу, спуштену на ниво сировинског привеска Запада. Амерички аналитичати су подвлачили да ће Русија имати две могућности да на неки начин утиче на свет – продавајући нафту и гас и користећи своје право вета  у УН. 

,,Чини се да ЦИА није никада тако јако оманула као у случају Русије“, примећују  коментатори ABC-a. ,,Русија у време Владимира Путина постала је врло утицајан играч на светској  сцени, што признају и водеће земље Запада са којима РФ води дијалог на равној  нози. Москви је успело да створи читаву мрежу савезника, од Венецуеле до Сирије. Снага коју поседује Русија дозволила јој је да присаједини Крим, полуострво које је важно са стратегијског аспекта, и да се без неприлика за своју економију уплиће у сиријски конфликт“.

Дакако, у Ленглију раде јаки аналитичари, који са великом прецизношћу могу да предвиде догађаје. То на крају крајева није чудно. Не само због тога што у ту организацију треба да привуку специјалисте највиших квалификација, већ и због тога што већину тачака прогнозе треба посматрати не као претпоставку у стилу ,,ми мислимо да ће бити тако и сада ћемо да прекрстимо руке и чекамо да ли ће то заиста да се деси“, већ као план-мисију гореименоване организације на одређени период. Сами смо скицирали, сами ћемо да испунимо. Нема спонтаности у реализацији прогнозе. Таква је служба.

Превод Небојша Вуковић

Извор: http://regnum.ru/news/polit/2046078.html 

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер