петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Олимпијада, Запад и медијски рат
Савремени свет

Олимпијада, Запад и медијски рат

PDF Штампа Ел. пошта
Никола Живковић   
петак, 14. фебруар 2014.

Седео је пред екраном и три часа стрепио: „Само да све прође у најбољем реду!“ Верујем да су милиони људи делили са мном то исто осећање: „Дај боже, да све тече по замисли организатора!“ Те игре, иако тога нисам био свестан, просто су постале и моје!“ Недељама пратим руске медије и знам веома добро колико су труда уложили људи те земље да спорташима обезбеде најбоље услове за такмичење.

Да бих добио што бољу слику у вези са свечаним отварањем, с времена на време са британске телевизије „Sky News“, гледао бих десетак минута америчку CNN, потом главну немачку телевизију, па после петнаестак минута енглеску BBC. И резултат моје анализе је поражавајући. Телевизијски коментари, нарочито амерички и немачки, били су толико заједљиви, отровни, злонамерни, па и примитивни.

Следећи дан, у суботу и недељу, прелистао сам америчку, немачку и британску штаму и њихово писање није се много разликовало од њихових телевизијских коментара. Разуме се да нису могли у потпуности да сакрију праву слику Сочија: огромна већина спорташа је одушевљена руским гостопримством и условима за такмичење. Али о томе пишу далеко мање. Штампа извештава не тако једнострано. Но, телевизија ипак има највећи утицај на јавност, а њихови коментари су срамни.

Словом, журналисти са Запада нису хтели да гледају оно што је видело три и по милијарде људи који су, према проценама Интернационалног олимпијског комитета, гледали отварање Зимских олимпијских игара у Сочију, него оно што су желели да виде, дакле, само што је негативно.

Питање: а зашто нису тако извештавали, када су се Олимпијске игре одржавале у Аустрији, у Инсбруку, у Немачкој, у Ванкуверу, Канади, или Сједињеним Државама? Због чега онда нису сликали прљавштину у хотелским собама за новинаре, лошу храну у олимпијском селу или лошу организацију? А сигурно ни тамо није било све савршено! Па ипак им није пало на памет да пишу о чистоћи тоалета. Зашто? Јер су то њихови. Дакле, код њих се ради о чистом расизму. Словени су у њиховим очима стока, робови. Ваља читати и слушати те коментаре. Какав болестан ум мора да буде тај Немац или Американац, када код толико лепих ствари које види око себе он пише искључиво о поткошуљи неког радника, који је заборавио да понесе и сада је наводно немачки новинар "Велта" нашао на радијатору своје хотелске собе! Не бих се чудио, ако многи од тих негативност у олимпијском селу, у смештају за медије, новинари из Немачке или Америке сами измисле, како би слика о Сочију и Русији испала што ружнија.

Н

ису тако извештавали са немачких или аустријских олимпијских игара, јер је реч о двоструким стандардима, о коме је сјајно све казао Чуркин: "Подсетимо, чланице ове групе су 21. фебруара 2012. године у маскама богохулиле у храму Христа Спаситеља у Москви, извевши песму богохулног садржаја и непристојан плес. Оне су потом биле осуђене на основу члана 213. став 2. Кривичног законика РФ („Хулиганство“), а у децембру прошле године чланице ове панк групе Надежда Толокоњикова и Марија Аљохина ослобођене су амнестијом проглашеном поводом 20-годишњице Устава Русије. Пауерова је на својој страници на Твитеру прокоментарисала сусрет с донедавним робијашицама, које су у САД стигле како би одржале концерт који организује организација за заштиту људских права „Amnesty International“ и на којем ће учествовати и поп певачица Мадона.

Чуркин, кога су на конференцији за медије замолили да прокоментарише тај сусрет, упитао је да ли се можда Пауер придружила панк групи. „Чекам када ће позвати девојке да наступе у Вашингтонској катедрали. Можда им организују светску турнеју: Базилика Светог Петра у Риму, затим, могуће, Мека у Саудијској Арабији, и, на крају, гала концерт поред Зида плача у Јерусалиму“ – наставио је руски дипломата. „Ако Саманта Пауер то не успе, бићу веома разочаран“ – додао је он. 06 февраля 2014 года. Вашингтон. 6 февраля. ИНТЕРФАКС -.http://www.interfax-religion.ru/?act=news&div=54368

Гледам немачки "Велт" од 8. фебруара: „Шкакљиве теме и даље остају актуалне: људска права, хомофобија, уништавање људске средине, присилна депортација становиштва, неслобода штампе, а највећи део хотелских соба за више хиљада страних новинара уопште нису спремне да приме госте. Постељине су пуне прашине, прљава вода... Расијом Влада Путин. Само у Сочију он није господар, јер овде влада хаос.“ („Die Kette heikler Themen im Vorfeld dieser Spiele mochte bekanntlich gar nicht abreißen: Menschenrechte, Homophobie, Umweltzerstörung, Zwangsumsiedlungen, Protzerei, Presseunfreiheit – und nun auch noch das: ein großer Teil der Unterkünfte für die mehreren Tausend Journalisten glich Baustellen. Baustaub auf dem Bettlaken, Kabelsalat im Kleiderschrank, ein von eiligen Handwerkern auf dem Heizkörper vergessenes T-Shirt, rostbraunes Wasser aus dem Hahn im Bad... Hier in Sotschi regiert ausnahmsweise nicht Putin. Hier regiert das Chaos2)

"Франкфуртер алгемајне цајтунг" водио је интервју са главним тренером руских бијатлета Немцем Пихлером (Cheftrainer der russischen Biathleten leitet der Deutsche Wolfgang Pichler). Веома добар интервју. Пихлер је на провокативна питања свог земљака, немачког новинара одговарао са „Русија је велика. Њу се не може мерити нашим немачким мерилима. Ја сам задовољан радом у Русији и много сам научио о тој земљи.“

Швајцарски медији далеко су више наклоности показали према Сочију и Русији, него немачки или аустријски.

Немачки лист "Зидојче цајтунг" («Sueddeutsche Zeitung») пише најумереније и бави се пре свега питањем: „Како је Путин могао да финансира најскупље Олимписке иге свих времена?“ (Wie Putin die teuersten Olympischen Spiele aller Zeiten finanziert?“)

Један од ретких великих листова који пише више позитивно него негативно о Сочију јесте „Индепендент“, који у данашњем броју каже да је церемонија отварања игара била „импресиван шоу препун спектакуларних слика и кулиса са одличном кореографијом“ (an impressive show full of spectacular visuals and elaborate choreography“).

Закључак. Огромна већина медија на Западу извештавала су злонамерно о церемонији отварања игара у Сочију. Непристрани, објективни посматрач из њихових коментара могао је мало да сазна о Зимским олимпијским играма у Сочију, и уопште о Русији, а много о њима, о Западу, и њиховој патолошкој мржњи према руском народу и Русији. Јесте, Африка, Јужна Америка, Кина, Индија веома су објективно и лепо извештавали, али не Запад. А нарочито Сједињене Државе и Немачка одапињу отровне стреле према Русији. Они против Русије, очигледно, воде беспоштедни, медијски рат. То је чињеница. Све остало представља добронамерну илузију и самозаваравање.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер