Савремени свет | |||
Нема светског мира без стабилног Балкана |
недеља, 23. јануар 2011. | |
(Данас, 24.12.2010) Турска је оставила печат као једна од најутицајнијих држава не само у 2010, већ и у првој деценији трећег миленијума. Геополитички положај, богато културно наслеђе, образовано младо становништво, демократија која постаје све снажнија, економија у успону, као и конструктивна спољна политика чине нашу земљу веома значајним делом света. Користећи сва средства која има на располагању, Турска доприноси регионалној стабилности и миру, залажући се глобални ред, утемељен на правди, једнакости и транспарентности. Као сила у успону, Турска ће наставити да користи своје потенцијале и, истовремено, даје допринос глобалном миру.
Због хаотичних услова који су завладали после хладног рата, грађански ратови, производња нуклеарног наоружања и трговина људима постали су хронични проблеми. Мада глобализација нуди нове шансе, у исти мах представља „окидач“ за нове глобалне проблеме. Стога, није могуће одржати постојећу ситуацију чију окосницу представља погрешна идеја о односима „центра и периферије“, што представља узрок предрасуда и неједнакости. Турска настоји да допринесе успостављању регионалног и глобалног мира спровођењем демократских реформи на домаћем терену и вођењем доследне спољне политике. Као чланица НАТО, Турска тежи да се придружи ЕУ и успостави добре односе са јужним и источним суседима. Спремност наше државе да сарађује и са Истоком и са Западом није ни парадоксална ни недоследна, већ захваљујући геополитичком положају представља предност за регион. Мало је држава које могу да одиграју тако значајну улогу. Турска представља нову синтезу захваљујући способности да повеже разнолике особине и историје. Турска је у стању да превазиђе дихотомије Исток - Запад, Европа - Блиски исток, Север - Југ. Несумњиво, то представља предуслов да оставимо по страни несугласице, конфликте и страхове.
Они који виде свет кроз старе „наочари“ нису у стању да разумеју све веће ангажовање Турске и њен динамизам. Али, ситуација која влада у 21. веку захтева свеобухватну политичку перспективу. Турска води проактивну спољну политику, која се протеже од Балкана до Блиског истока и Кавказа, на простору који представља њено природно и историјско окружење, будући да су културне и историјске везе с људима с тог подручја дубоке и представљају основу регионалног мира. Турска не може да остане равнодушна, јер је у центру тог простора. Историја показује да није могуће успоставити и очувати глобални мир без мира и стабилности на Балкану и Блиском истоку. Стога, наша држава води конструктивну спољну политику, чија обележја представљају концепти попут заједничког живота, науке, уметности, културе и цивилизације. Захваљујући напорима које смо недавно предузели, зацељују се ране у Босни, што омогућава успостављање мира и стабилности између народа Балкана. Ангажујемо се на спречавању ратова на Блиском истоку и улажемо велики труд да се проблем у вези с нуклеарним програмом Ирана реши мирно. Доприносимо успостављању политичке стабилности у Ираку и помажемо мисији НАТО у Авганистану. Што је још значајније, Турска се снажно залаже за формирање независне и одрживе палестинске државе, због чега је стекла наклоност пријатеља и са Запада и са Истока. Турска води политику која представља „глас разума“ на Блиском истоку, и тежи „уклањању“ вештачких граница и зидова између народа у региону. Желимо да живимо на простору где се поштује достојанство сваког човека. Знамо да није могуће очувати глобални мир без успостављања одрживог мира на Блиском истоку, што укључује решавање палестинског питања, због чега апелујемо на Израел и друге државе које учествују у преговарачком процесу да пронађу конструктивно решење. Шпански премијер Хосе Луис Родригес Сапатеро и ја покренули смо иницијативу о „Савезу цивилизација“ који се темељи на замисли да историјске, културне и верске разлике не представљају разлог за конфликт.
Снажно се противимо дискриминацији било које друштвене заједнице, религије, верске групе, културе или државе. Сматрам да антисемитизам, исламофобија и предрасуде према хришћанству представљају злочин против човечности. Сви наведени квалитети учинили су да Турска постане привлачна за пословне људе, медије, уметнике, дипломате, студенте из различитих делова света. Штавише, концепт „меке силе“ представља једно од најзначајнијих обележја наше државе и наставићемо да користимо тај метод да бисмо унапредили регионални и глобални мир. |