субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Мултикултурализам је варка, каже Ангела Меркел
Савремени свет

Мултикултурализам је варка, каже Ангела Меркел

PDF Штампа Ел. пошта
Рик Ноак   
уторак, 15. децембар 2015.

Политика избеглица немачке канцеларке Ангеле Меркел привукла је похвале читавог света. Магазин Тајм и новине Фајненшал тајмс недавно су је прогласили за личност године, а делегати су јој аплаудирали толико дуго на партијској конвенцији да је морала да их заустави.

Говор који је уследио, међутим, могао је да изненади оне који подржавају њену политику: мултикултурализам остаје варка, рекла је она пре него што је додала да Немачка можда достиже своју границу за прихватање још избеглица. „Изазов је огроман“, каже она „ми желимо и ми хоћемо приметно смањити број избеглица.“ 

Иако те опаске можда нису карактеристичне за Меркелову, она ће највероватније инсистирати  на томе да не противречи сама себи. У ствари, она само понавља реченицу коју је изрекла пре неколико година, када је рекла да је мултикултурализам у Немачкој „потпуно заказао“.

„Наравно, тенденција је била рећи: усвојимо мултикултуралан концепт и живимо срећно једни уз друге и будимо срећни што живимо једни са другима. Али такав концепт је заказао и заказао је потпуно", рекла је она 2010.

Понављање тих идеја је имало за сврху умиривање њених гласача који су се веома забринули због утицаја избеглица. Новопридошлице, Меркелова је нагласила, треба да се интегришу у немачке вредности и културу и поштују државне законе.

Меркелова је нагласила да упркос њеној привржености ограничења уласка избеглица остаје при одлуци да отвори границе раније. „Ово је историјски тест за Европу“, рекла је она и нагласила да остале европске земље треба да прихвате више избеглица да преузму део немачког терета.

Избеглицама којима треба помоћ она ће бити обезбеђена, рекла је она, али је такође приметила да сви који долазе у Немачку не испуњавају тај критеријум. Немачке власти очекују да започну са депортацијама у надолазећим месецима.

Партија Меркелове је преовлађујуће гласала да подржи њену избегличку политику са само два делегата од 1.000 који су гласали против.

Коментари Меркелове такође рефлектују специфично разумевање асимилације. Многи Немци очекују од миграната да брзо науче немачки и да допринесу својој заједници и радном животу.

Мултикултурализам обично има позитивну конотацију, али он за Меркелову симболизује појаву изолованих друштава унутар Немачке, и коначно неуспех асимилације имиграната. Њена политика је креирана да се избегне стварање предграђа као што су области око Париза, где су млади имигранти изоловани од остатка друштва.

Међутим, њен говор дошао је у осетљиво време. Немачка је отворила границе приближно за милион избеглица ове године, од којих су многи смештени у покретним камповима. Борбе су се распламсале у пријемним центрима, што је подигло страхове о томе да ли је земља способна да се носи са приливом.

Локалне размирице су узроковале тензије у националној политици такође. Прошле године немачка утицајна Партија хришћанске социјалне уније је предложила да свако у Немачкој треба да говори немачки „у јавности и приватно са својим породицама“. Јавна осуда је приморала партију да повуче нацрт резолуције.

У поређењу са 2010, када је Меркелова први пут изрекла своју критику мултикултурализма, било је мало реакција током говора. Аплауз који је уследио након њеног говора трајао је девет минута и поново морао је бити прекинут од стране Меркелове. „Хвала, али ми имамо посла“, рекла је она. 

(The Washington Post)

Са енглеског превео: Владимир Јевтић 

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер