Savremeni svet | |||
Institut Stratfor je “CIA u senci“ |
utorak, 28. februar 2012. | |
(Folkskrant, 28.2.2012) Kako Vikiliks kaže, poznati i uticajni institut (thinktank) “Stratfor“, dolazi do svojih informacija na nelegalan način: „Informatori se potplaćuju“ Koliko su verodostojna otkrića sajta Vikiliks o institutu “Stratfor“? Ta renomirana američka firma svoj novac zarađuje kao nezavisni institut, ali prema Vikiliksu, što se te njegove nezavisnosti tiče – ima dosta toga za odbacivanje. Postoje hiljade firmi koje dele savete o pitanjima bezbednosti, ali je “Stratfor“ – ustanova sa stotinama službenika – jedan od svetski najznačajnijih igrača na tom polju. Njegov uticaj na javne debate je u tom smislu značajan. Njegove izveštaje novinari redovno koriste i navode kao svoj izvor, a oni koji donose političke odluke ih koriste prilikom svojih odlučivanja. Njegovi analitičari se predstavljaju kao nezavisni eksperti i kao takvi onda nastupaju u debatama i drže predavanja na univerzitetima. Pored toga, “Stratfor“ po narudžbinama (i za novac) analizira razne rizike. Ako, na primer, neka američka građevinska firma razmišlja o tome da li da u Iraku učestvuje u nekom projektu – može angažovati “Stratfor“ da analizira da li je to dovoljno bezbedno.
“Stratforove“ informacije – kako Vikiliks kaže – dobijaju se delom na ilegalan način. Tako, na primer, njegov šef, DŽordž Fridman, u jednoj od svojih obelodanjenih elektronskih poruka, nalaže svom potčinjenom da izvrši psihološki, seksualni, ili finansijski pritisak na nekog informatora, kako bi od njega dobio ženjeni podatak. Informatori, takođe, bivaju i potkupljivani ili ucenjivani. Kako Vikiliks kaže, “Stratfor“ se ponaša kao “CIA u senci“. Vikiliks optužuje “Stratfor“ da velikim firmama i američkim vlastima isporučuje tajne informacije. To se, između ostalog, vidi i u juče objavljenoj razmeni elektronskih poruka o aktivistima PETE (PETA). Ta organizacija za prava (zaštitu) životinja je tokom 2007. godine vodila akciju protiv “Koka-kole“ zbog toga što ta firma vrši eksperimente nad životinjama. Tokom priprema Zimskih olimpijskih igara u Kanadi, njihov sponzor, “Koka-kola“, želela je da sazna da li se protiv nje mogu očekivati neke akcije. Na pitanje jednog saradnika “Koka-kole“ o eventualnim PETINIM planovima za Kanadu, jedan “Stratforov“ analitičar odgovara: „FBI ima tajni izveštaj o organizaciji PETA. Videću šta iz njega mogu da objavim.“ Juče je obelodanjen samo delić od onih 5 miliona “Stratforovih“ elektronskih pisama koje Vikiliks tvrdi da ima, pa su zato eventualne posledice njihovog objavljivanja nedovoljno jasne. Ipak, jasno je da ti podaci mogu biti bolni (štetni) po “Stratforove“ informatore/izvore koji su, inače, zaposleni u vladinim ustanovama ili vojsci. Vikiliks je i pre toga već doveo u sličnu situaciju američke diplomate čije je tajne zvanične izveštaje objavio.
Holandski sudsko-pravni obaveštajni ekspert i istraživač Rože Flojhels (Roger Vleugels) očekuje da će Vikiliksova otkrića pokazati “Stratforovu“ isprepletanost i upletenost sa vlastima i krupnom privredom. On je kazao da odsustvo jasnoće takvih veza sličnih organizacija predstavlja „opasnost po demokratiju i vladavinu pravne države “. Flojhels smatra da nije slučajno što Vikiliks baš u ovom trenutku iznosi te podatke. Predvodnik Vikiliksa, DŽulijan Asanž (Julian Assange), još uvek strahuje da bi SAD mogle da zahtevaju njegovo izručenje. Ukoliko bi Vikiliksu pošlo za rukom da ovim objavljivanjem podigne veliku galamu, kao i da dokaže da postoji mnogo više tajne kombinatorike i politike nego što je to do sada bilo poznato, to bi moglo i da poveća simpatije za Vikiliksovog osnivača Asanža. Posrbio (sa holandskog): Vasilije Kleftakis |