субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Да ли је на помолу распад или "ребаасификација" Ирака
Савремени свет

Да ли је на помолу распад или "ребаасификација" Ирака

PDF Штампа Ел. пошта
Шејн Харис   
понедељак, 01. септембар 2014.

(Форин полиси)

"Исламска држава" је покорила већи део Ирака уз помоћ људи Садама Хусеина. Сада исти ти људи које је САД одбацио могу да помогну да се поврати Ирак.

Исламска држава је освојила велика пространства Ирака захваљујући изненађујућем савезу са секуларним ветеранима војске Садама Хусеина. Али сада тај савез слаби - дајући тиме Вашингтону прву праву шансу да заустави напредовање ове терористичке групе.

Група бивших сарадника Садама, позната под именом „Армија Накшабанди“ или по акрониму ЈРТН – иницијалима свог арапског имена, помогла је "Исламској држави", некада познатој као ИДИЛ, да победи у неким од пресудних битака, укључујући и освајање Мосула, другог највећег града у Ираку. То је дало терористичкој војсци, која је сачињена углавном од страних бораца, битну дозу локалног политичког кредибилитета у Ираку. ЈРТН, која је формирана као покрет отпора 2006, сачињена је од бивших функционера Баас партије и официра у пензији, и предвођена је бившим потпредседником Хусеиновог револуционарног комитета Изатом Ибрахимом ел Дуријем, који је за време америчке окупације Ирака био један од најтраженијих људи у Ираку.

ИДИЛ и ЈРТН нису природни савезници. ИДИЛ жели да избрише границе садашњег Ирака и да успостави калифат, док је ЈРТН секуларни покрет који жели да поврати власт и утицај који је имао пре америчке инвазије 2003. Али су уједињени у опозицији и мржњи према шиитској влади одлазећег премијера Ирака Нурија ал Маликија. Обе стране желе да он оде, и ЈРТН је препознао да ИДИЛ има највеће шансе да насилно збаци проирански режим у Багдаду.

„Присталице Баас партије и ИДИЛ имају невољни савез по договору од почетка преузимања Мосула“, рекла је Лета Тајлер, истраживач у Хјуман рајтс вочу и бивши новинар, која је опширно извештавала из Ирака о кршењу људских права од стране ИДИЛ и насиљу над шиитима и верским мањинама. „Баасисти су добили силу за рат од ИДИЛ, а ИДИЛ је добио полички легитимитет кроз баасисте“.

Али сада полако долази крај том савезу, са могућом користи за Вашингтон и Багдад. У последње време све више знакова указује на растућу поделу између руководства ЈРТН и "Исламске државе", чија брутална кампања терора је изазвала реакцију војске САД. Ако би ЈРТН раскинуо савез са "Исламском државом" и помогао ирачкој влади и снагама САД да се боре против терориста, онда би то био добар корак у правцу стабилизације земље и могуће и ширег политичког помирења у оквиру кога би сунитима опет била дата јака места у влади.

То би представљало снажну, помало и болну иронију за САД, која је ратовала пре 11 година да би срушила Садама Хусеина и онда спровела кампању „дебаасификације“ да би из ирачке владе и војних снага избацила стотине хиљада искусних сунитских бирократа и официра.

Званичници САД су пажљиво мотрили на исламистички баас савез последњих месеци. Одмах након пада Мосула 10. јуна, било је јасно да су снаге ЈРТН чекале њихов долазак. Извештаји сведока говоре да су борци ИДИЛ брзо нестали, и били замењени наоружаним људима лојалним Баас партији и бившим генералима. Та група је већ држала контролу над кључним градовима Ирака, укључујући и Тикрит, који је пао 11. јуна. Али Мосул је био прави плен и кључна стратешка тачка зато што је он историјски центар моћи за владајућу сунитску елиту која жели да Малики оде са власти.

После преузимања града, "Исламска држава", тада звана ИДИЛ, поставила је баасисту и бившег ирачког генерала Азхара ел   Обеидија као новог градоначелника. И још један бивши генерал Ахмед Абдул Рашид је именован за градоначелника Тикрита, са важном функцијом одбране града од ирачке војске. Лидери ЈРТН „имају дугу историју управљања Ираком, тако да људима изгледа право и нормално да они треба да буду на власти“, рекао је Кенет Полак, виши научни сарадник на Центру за блискоисточну политику у Брукингсовом институту.

Али је складан однос кратко трајао. Само неколико дана пошто је ИДИЛ освојио Мосул, њихови борци су учествовали у сукобу са бившим присталицама Садама Хусеина код Киркука, који је резултовао са 17 мртвих. Онда након тога, у раном јулу, борци ИДИЛ су у Мосулу виђени како киднапују пензионисане ирачке генерале и одводе их у непознатом правцу. Породице генерала и локално становништво кажу да су припадници ИДИЛ киднаповали преко 60 високих официра ирачке војске и функционера Баас партије, који су се противили успостављању исламског калифата и брисању граница Ирака.

У последње време идеолошке разлике се кренуле да цепају тај савез. Крајем јула, ЈРТН је издао саопштење у коме осуђује верску нетрпељивост и прогон мањина, укључујући и хришћане и јазиде, који су бежећи ка планини Синџар да спасу свој живот, изазвали Обаму да покрене ваздушне ударе на ИДИЛ. Иако саопштење ЈРТН не помиње "Исламску државу", аналитичари тврде да је оно показало да се баасисти и бивше владајуће елите дистанцирају од терористичке групе и да индиректно осуђују њену тактику. „Врло је увијено, али је сасвим јасно о коме причају“, казао је Давид Гартенстејн-Рос, виши научни сарадник у Фондацији за одбрану демократије.

Оба две стране знају да се њихово савезништво ближи крају. „Баасисти желе да збаце Маликија, да поврате право на учешће у политичком процесу које им је негирано откад је пао Садам Хусеин. А то је доста другачији циљ од успостављања калифата“, рекао је Тајлер. „Многи баасисти виде ИДИЛ као пуританистичке терористе, и јасно је зашто. И сигурно ИДИЛ гледа на баасисте као на јеретике, такође... Мислим да баасисти полако почињу да схватају да су направили гадну грешку мислећи да ове две стране могу да сарађују", рекао је Тајлер.

„То је свакако добра ствар, ако те две стране имају разлику“, рекао је Данијел Биман, директор истраживачког одсека Центра за блискоисточне студије на Брукингсовом институту. А још бољи резултат би био да у састав нове ирачке владе уђу мање фанатични сунити, што баасисти свакако представљају.

Али то неће бити лако, зато што ЈРТН садржи више од обичних технократа и генерала. Група је такође сачињена од сунитских арапских националиста, који су водили крваву кампању против снага САД, и од племенских милиција. „ЈРТН је једна врло гадна група људи“, рекао је Полак, и укључио елементе који су тако насилни и острашћени да су их амерички војни команданти назвали „непомирљивима“ за време борби 2007.

Добра вест је да који год је договор ЈРТН мислио да направи са "Исламском државом", тешко да ће бити ишта од њега на дуге стазе. „На ово нису рачунали“, каже Гартенстејн-Рос о овом савезу. „Имали су заједнички интерес. Али ЈРТН је у потпуности потценила како је опасан ИДИЛ.“

Тактика "Исламске државе" је тако брутална да је она избачена из Ал Каиде и опозиције у Сирији. Питање је како може ЈРТН да се одвоји од "Исламске државе", а да то не изазове рат, који би ЈРТН вероватно изгубио. „ИДИЛ је доста јачи од ЈРТН“, рекао је Гартенстејн-Рос.

Сада постоји раскол који САД може да експлоатише. То сигурно подразумева прављење политичког савеза са бившим следбеницима Садама Хусеина. То може бити и најмање лоша опција, и управо она које ће држати САД од даљег уласка у нови рат у Ираку. „Одлична је вест ако се баасисти и остале сунитске елите ограде од овог одвратног савеза“, рекао је Тајлер. „То је добра вест не само политички, већ и у циљу заустављања пошасти ИДИЛ у походу преузимања Ирака и тероризовања популације“.

(Превод НСПМ)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер