Početna strana > Rubrike > Savremeni svet
Savremeni svet
Savremeni svet

Zašto je teško otpustiti čoveka

Vladimir Putin   
subota, 30. maj 2009.

Ono najvažnije, što uvek mora da ima na umu rukovodilac na bilo kom nivou: on snosi odgovornost koju ne može ni na koga da prebaci i opusti se. Nikada se ne smeju zatvarati oči pred rešenjima problema i misliti da će dragi Bog zažmuriti na jedno oko.

 
Savremeni svet

Dvadeset pet hiljada žrtava pederastije

Valter Openhajmer   
četvrtak, 28. maj 2009.

Tukli su te po rukama, po turu, zavrtali su ti vrat, bilo je kazni svakakve vrste. Tukli su te bilo čime. I to su činili da bi se prilagodio. Krici su se čuli po čitavoj spavaonici i bili su još jedan način da nam uteraju strah u kosti. Seksualno su zlostavljali decu. 

 
Savremeni svet

Kome pomaže transparentnost?

Mič Albom   
petak, 22. maj 2009.

Neko je rekao da bez fotografija o holokaustu nikada ne bismo saznali njegove strahote. Pokažite mi trenutak u kojem je Hitler dozvolio da zlodela budu razotkrivena, zatražio istragu, zatvorio logor i tada ćemo moći da pravimo poređenje.

 
Savremeni svet

Bušovi dobrovoljni mučitelji

Cvetan Todorov   
sreda, 20. maj 2009.

Potapanje u kadu može da traje do 12 sekundi, i u toku perioda koji ne bi smeo da bude duži od dva sata dnevno, i sve to u toku 30 dana. Zatvaranje u sanduk malih dimenzija ne bi trebalo da traje duže od dva sata, a ako se unutra ubaci neki insekt, zatvoreniku ne sme da se kaže da ubod može da bude bolan ili smrtonosan.

 
Savremeni svet

Virtuelna vlada i nevirtuelne pretnje

Eduard Popov   
sreda, 20. maj 2009.

Bojazan od „buđenja“ rusinske samosvesti i izazivanja zakonske kritike politike Kijeva po rusinskom pitanju, teraju ukrajinske državne strukture na korak, logičan u njihovom položaju: politizovati rusinski pokret i gurnuti ga u provaliju separatizma.

 
Savremeni svet

Surovost s knjižicom broj 1393

Huan Hesus Asnarez   
ponedeljak, 18. maj 2009.

Nemačko tužilaštvo DŽona Demjanjuka ne okrivljuje da je bio Ivan Grozni iz Treblinke, ali da jeste bio čuvar u Sobiboru. Procenjuje se da je oko milion Jevreja umoreno u gasnim komorama po okupiranoj Poljskoj. Bilo je oko 5 hiljada Ukrajinaca kao što je DŽon Demjanjuk.

 
Savremeni svet

Desno – i pogrešno

DŽejkob Hejlbrun   
petak, 15. maj 2009.

Čejni je ukazao da, kada bi se on sam nalazio u političkoj stupci, pored sebe ne bi želeo Pauela, sa kim se godinama prepirao jer je previše blago branio američke nacionalne interese. Umesto njega, preferirao bi Raša Limbaua. Nema sumnje da Raš bolje razmišlja i da je razboritiji od Pauela.

 
Savremeni svet

Odelo – poklon ili mito

Fernando Peinado Alkaraz   
sreda, 13. maj 2009.

Primiti neki poklon od nekih prijatelja, može da znači kraj političke karijere. U Španiji je u toku sudski proces zbog navodne korpucije predsednika pokrajine Valensija, jer je prema optužbi više puta uzeo odela a da ih nije platio.

 
Savremeni svet

Kušner, Total i Burma

petak, 08. maj 2009.

Napravljen u tri dana ispitivanja, a da u njemu nema konsultacija sa opozicionarima vojnom režimu niti bilo koje druge od brojnih asocijacija za demokratiju i poštovanje ljudskih prava u Burmi, Kušnerov izveštaj pokušao je da opravda prisustvo francuske firme u toj zemlji.

 
Savremeni svet

Ekonomska pometnja i lov na Cigane

Nikolas Kulis   
četvrtak, 07. maj 2009.

Stručnjaci za romska pitanja govore o sve agresivnijem okruženju prema Ciganima u Mađarskoj i drugim zemljama u Centralnoj i Istočnoj Evropi, čiji lideri koriste stare stereotipe o Ciganima kao o sitnim delikventima i parazitima socijalnog sistema.

 
Savremeni svet

Kakva je budućnost Doma lordova u britanskom poretku

Miroslav Svirčević   
subota, 30. maj 2009.

Dom lordova bi mogao postati neka vrsta američkog Senata u britanskom ustavnom sistemu. Stvari zavise od intenziteta aktuelne reforme koja ide u pravcu lagane demokratizacije Doma lordova i stidljive federalizacije države.

 
Savremeni svet

Zar i ti, DŽo?

Nikolas Gvozdev   
sreda, 27. maj 2009.

Može se desiti da Obama uspostavi lični kontakt sa Medvedevim, ali to se neće preneti i na promenu politike. Ono što bi bilo korisno je da u periodu od danas pa do jula, njegova administracija započne procenu šta je to što Vašington zaista želi od Rusije – i šta je ono sa čime su SAD spremne da se pomire.

 
Savremeni svet

Anatomija revolucije Tačer-Regan

Robert Skidelski   
četvrtak, 21. maj 2009.

Tri decenije kasnije svet je u recesiji, a mnogi globalnu krizu pripisuju upravo ovim idejama. Zapravo, čak izvan granica političke levice smatra se da anglo-američki model kapitalizma nije uspeo. On se smatra krivcem za nedavnu finansijsku stagnaciju.

 
Savremeni svet

Lukašenko – jedan neobičan eksperiment

Slobodan Antonić   
sreda, 20. maj 2009.

Belorusija je pod Lukašenkom, sasvim neočekivano sa stanovišta neoliberalnih ekonomskih dogmi, krenula u drugom pravcu. U Belorusiji je 2008. BDP po glavi stanovnika dostigao 11.000 dolara (prema kupovnoj moći), što je barem upola više nego u Srbiji.

 
Savremeni svet

Turska ljuta zbog francusko-nemačkog protivljenja proširenju EU

Elica Vučeva   
utorak, 19. maj 2009.

Gospodin Sarkozi je često izjavljivao da Turska ne spada u Evropu. Što se gospođe Merkel tiče, ona je pre nedelju dana na sastanku sa g. Sarkozijem takođe kazala da EU ne može „prihvatati svakoga za punopravnog člana.“

 
Savremeni svet

Rasplet ukrajinske političke krize na jesen?

Dragan Petrović   
nedelja, 17. maj 2009.

Za mesto predsednika republike veliki favoriti su Julija Timošenko i Viktor Janukovič, a treći kandidat bi mogao biti po snazi Arsen Jacenjuk, koji bi imao najsličniju politiku predsedniku Juščenku i verovatno bio američki favorit (idealan kandidat) za ove izbore.

 
Savremeni svet

Cev mira nema

Anton Ključkin   
četvrtak, 14. maj 2009.

U Pragu, u okviru samita „Južni koridor – novi put svile“, potpisana je deklaracija koja se tiče izgradnje gasovoda „Nabuko“, koji će pomoći da se ostvare isporuke goriva iz kaspijskog regiona za Evropu, zaobilazeći Rusiju. Međutim, Brisel neće imati prilike da u iskusi zadovoljstvo zbog dobro okončanog posla.

 
Savremeni svet

Etnički separatizam i kriza evropske državnosti

Jurij Aleksejevič Balašov   
utorak, 12. maj 2009.

Belgija i Španija su pokušale da konflikte regulišu pomoću povišenja statusnih položaja manjina i decentralizacijom sistema upravljanja. Pod takvim uslovima, raspad država Zapadne Evrope po etničkim principu i destabilizacija EU izgledaju realni.

 
Savremeni svet

Avganistanska feministička revolucija

Naomi Volf   
petak, 08. maj 2009.

Okružene ruljom pobesnelih muškaraca koji su ih nazivali “kurvama” i drugim epitetima, žene su marširale tri kilometra pod pljuskom uvreda, da bi odgovornima predale peticiju protiv novousvojenog zakona, kojim bi se ženama nametnuo čitav niz ograničenja. 

 
Savremeni svet

Odnosi Rusije i država Srednje Azije

Dragomir Anđelković   
sreda, 29. april 2009.

Do sada nastala i učvršćena simbioza ruske kulture i štita sa naftom i gasom Srednje Azije, predstavljaće jedno od utemeljenja ruske moći u 21. veku! Nafta donosi novac, a naftovod politički uticaj, i možemo biti sigurni da će u budućnosti Rusija dominirati regionom.

 
<< Prva < Prethodna 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 Sledeća > Poslednja >>

Strana 85 od 95
SVI TEKSTOVI U RUBRICI

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner