Početna strana > Rubrike
Rubrike
Politički život

Borba protiv Linglonga nije rasizam već patriotizam - imperijalizmu se treba suprostavljati odakle god da dolazi

Miroslav Samardžić   
ponedeljak, 20. decembar 2021.

Ukazivanje GP da od Linglonga Srbija može pretrpeti veliku štetu je opravdano. Ako sutra ova fabrika bude zagađivala našu životnu sredinu neće zbog toga izbiti demosntracije u Pekingu, baš kao što se niko ne uznemirava u Berlinu kad Drekslmajer, ili neka druga nemačka firma, otpušta radnike u Srbiji. A ni kineski radnici na gradilištu Linglonga nisu se solidarisali sa Vijetnamcima

 
Prenosimo

Od Vučićevih „uspeha“ korist imaju samo Albanci, Milo i zapadnjaci

Aleksandar Pavić   
utorak, 16. maj 2017.

 Tako da je odgovor koji se sam nudi na pitanje da li je Srbija, odnosno srpska državnost dobila nešto time što je Vučić „prevario Zapad“ – jedno veliko NE. Dobio je jedino Vučić i svi koji su imali političko-materijalnu korist od te politike. Dobio je Milo Đukanović. Dobio je velikoalbanski faktor. Dobio je, razume se, i zapadno-globalistički faktor. 

 
Ekonomska politika

Raslojavanje sever-jug kao simptom sve dublje evropske krize

Aleksandar Kostić   
ponedeljak, 20. februar 2012.

Brojna su mišljenja, naročito u Nemačkoj, da za Grčku više nema nade, a nedavni izveštaj Evropske komisije naveo je da je ukupno 12 zemalja evrozone i dalje ozbiljno ugoženo zbog javnog duga i nedovoljne konkurentnosti.

 
Savremeni svet

Zveckanje Trećim svetskim ratom i Nemačka kao "lečeni alkoholičar"

Vesna Knežević   
četvrtak, 12. maj 2022.

I pored sve medijske ratne buke, rat se Evropi približava tišinom mačjih šapica. Ovdašnji javni prostori su kontaminirani ratnom retorikom

 
Komentar dana

Nadmoć samoupravljanja ili kako od objekta postati subjekt

Branko Pavlović   
četvrtak, 15. avgust 2019.

 Kada govorimo o Srbiji, ne samo da smo se odrekli samoupravljanja, nego smo to uradili bez razmišljanja, prihvatajući grube ideološke koncepte zapada. Možda ja i nisam u pravu. Ali kada smo mi to ozbiljno proverili u praksi koji su rezultati bili tada, a koje imamo sada. Na osnovu kojih pokazatelja mi bezuslovno odbacujemo bilo koju alternativu, tačnije bilo koje razmatranje alternative, sadašnjem konceptu?

 

 
Ekonomska politika

Fiksni kurs, uvođenje evra ili devalvacija

Jovan B. Dušanić   
petak, 13. april 2012.

Ono čime su se naši ekonomski „reformatori“ i njihovi neoliberalni istomišljenici od 2000. posebno ponosili jeste stabilan kurs dinara i „zdrav“ bankarski sistem, koji je skoro u celini prepušten u ruke inostranog kapitala.

 
Savremeni svet

Kraj dvovekovne švedske neutralnosti – Ulazak u NATO po hitnoj proceduri i bez suvišnih pitanja

Predrag Dragosavac   
utorak, 03. maj 2022.

Kad u razvijenim skandinavskim društvima, sa samosvesnim pojedincima i bar naoko jakom javnošću, kampanje (i topli zečevi) na društvenim mrežama predodređuju javni diskurs i politiku, postavlja se pitanje šta tek da se očekuje drugde, i u budućnosti.

 
Komentar dana

Bojkot ili smrt

Nikola Tanasić   
subota, 03. avgust 2019.

I zato se sada od mene kao građanina očekuje da slepo i predano svom dušom i srcem unapred podržim bojkot izbora koji još nisu ni raspisani. Ako se premudre partijske vođe u međuvremenu predomisle, i njihov najnoviji plan će očekivati da podržim bespogovorno

 
Ekonomska politika

Iz arhive NSPM - Može li islandsko sunce ogrejati Grke?

Jovan B. Dušanić   
ponedeljak, 26. januar 2015.

Od građana se traži da sve više „stežu kaiš“, a i pored toga i  „izdašne pomoći“ iz inostranstva dug se ne smanjuje nego se iz godine u godinu povećava. Tako je spoljni dug Grčke sa 142,8% u 2010, porastao na 157,7% u prošloj

 
Kolumne Đorđa Vukadinovića

Konzul u Judeji

Đorđe Vukadinović   
ponedeljak, 11. maj 2009.

Kada ta vlada u tom trenutku nije imala petlje da zamoli ambasadora Mantera da napusti Beograd, zar je iko mogao očekivati da bi ova sadašnja, „evropska“ i „reformska“ vlast mogla imati kuraži da potpredsednika Bajdena ljubazno zamoli da u Beograd – ne dolazi?!

 
Komentar dana

"Šta nam rade" - od trga, grada, države - i kako im to uspeva?!

Nikola Tanasić   
utorak, 03. septembar 2019.

I mi sada na sav glas kukamo "šta nam rade", baveći se primarno pitanjem "kako to izgleda". A ono što je bitno - da li je to ono što je predviđeno planovima, da li je to ono što nam je obećano, i da li to je urađeno onako kako nam je obećano - to zaboravljamo.

 
Kulturna politika

Pods(j)eti me šta to beše kultura

Ana Radmilović   
četvrtak, 20. jun 2013.

Dakle, ono što zovemo kulturom u Srbiji postalo je jedno pamfletsko prepucavanje pismenijih među nepismenima. Kulturni radnici postali su promoteri izvesnih ideja. Isto kao estradne zvezde. I tu nema razlike. I zato Farma i zato Veliki brat. 

 
Kolumne Đorđa Vukadinovića

Između šamara i packe

Đorđe Vukadinović   
ponedeljak, 08. jun 2009.

Iako su se sa svojim „principijelnim radikalizmom“, pomalo zafarbali u ćošku srpske političke arene, Koštuničini narodnjaci su pokazali da su glasine o njihovoj smrti „još uvek malo preuranjene“, dok su socijalisti još jednom osramotili većinu istraživača javnog mnjenja.

 
Politički život

Glasanje za osudu Rusije u Generalnoj skupštini UN pravni i politički fijasko Aleksandra Vučića

Milan Blagojević   
petak, 04. mart 2022.

Ne može se Rusija ni optužiti ni osuditi za agresiju, pa je otuda Rezolucija Generalne skupštine UN od 2. marta 2022. godine pravni fijasko. Svakako da je za nas najbolniji pravni promašaj i fijasko Vučićevog režima, jer je taj režim, a time i Srbija, osudila našu bratsku Rusiju

 
Prenosimo

Potrebno je novo promišljanje Evrope

Emanuel Makron, Jirgen Habermas i Zigmar Gabrijel   
ponedeljak, 15. maj 2017.

Raspravu o budućnosti Evrope je organizovala Hertie škola upravljanja iz Berlina 16. marta 2017. Razgovor je moderirao potpredsednik Hertie škole Henrik Enderlajn.

 
Kolumne Đorđa Vukadinovića

Kultura prevare

Đorđe Vukadinović   
ponedeljak, 25. maj 2009.

Oduvek je bilo prevare i varalica – ali je danas prevara podignuta na rang principa. U ovom sistemu vrednosti neuporedivo je veća sramota biti siromašan nego biti lopov i prevarant. Tim pre što su lopovluk i prevara – baš kao zakon i moral – postali veoma rastegljive kategorije.

 
Politički život

Pacifikacija političkog života u SNS Srbiji, ili spremaju li studenti još nešto osim ispita?

Marinko M. Vučinić   
petak, 10. decembar 2021.

Ako Univerzitet ne brani dignitet i integritet nauke ali i temeljne demokratske i civilizacijske vrednosti, čemu on onda služi. Može li on ponovo postati zavetno mesto srpske demokratije. Zato sa puno prava  možemo i danas postaviti pitanje?

 
Prenosimo

Stari birači, budućnost i glasačko pravo

Igor Živanović   
nedelja, 02. april 2017.

Naši stariji sugrađani, od vremena Slobodana Miloševića, pa do danas, na izborima poslovično glasaju za političke opcije koje karakteriše despotski način upravljanja

 
Kulturna politika

Može li Univerzitet u Mitrovici preživeti briselsko samoubistvo Srbije na Kosovu i Metohiji?

Dušan Aksentijević   
utorak, 04. jun 2013.

Da li je moguće da ministar misli da iko normalan može da (mu) veruje da ''pitanje Univerziteta nije postavljeno na dnevni red'' iako je u Briselu postavljeno pitanje države Srbije i SVIH njenih institucija na Kosovu i Metohiji?

 
Savremeni svet

Ukrajinska kriza - okupacija BiH i "bosnizacija" Evrope

Slobodan Reljić   
utorak, 26. april 2022.

Dobro, može se razumeti otkud Evropljanima tolika mržnja prema Rusima, ali kako je moguće da u Zelenskom vide rešenje? Kakvo god

 
<< Prva < Prethodna 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Sledeća > Poslednja >>

Strana 97 od 436

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner