недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Политички живот

Борба против Линглонга није расизам већ патриотизам - империјализму се треба супростављати одакле год да долази

Мирослав Самарџић   
понедељак, 20. децембар 2021.

Указивање ГП да од Линглонга Србија може претрпети велику штету је оправдано. Ако сутра ова фабрика буде загађивала нашу животну средину неће због тога избити демоснтрације у Пекингу, баш као што се нико не узнемирава у Берлину кад Дрекслмајер, или нека друга немачка фирма, отпушта раднике у Србији. А ни кинески радници на градилишту Линглонга нису се солидарисали са Вијетнамцима

 
Преносимо

Од Вучићевих „успеха“ корист имају само Албанци, Мило и западњаци

Александар Павић   
уторак, 16. мај 2017.

 Тако да је одговор који се сам нуди на питање да ли је Србија, односно српска државност добила нешто тиме што је Вучић „преварио Запад“ – једно велико НЕ. Добио је једино Вучић и сви који су имали политичко-материјалну корист од те политике. Добио је Мило Ђукановић. Добио је великоалбански фактор. Добио је, разуме се, и западно-глобалистички фактор. 

 
Економска политика

Раслојавање север-југ као симптом све дубље европске кризе

Александар Костић   
понедељак, 20. фебруар 2012.

Бројна су мишљења, нарочито у Немачкој, да за Грчку више нема наде, а недавни извештај Европске комисије навео је да је укупно 12 земаља еврозоне и даље озбиљно угожено због јавног дуга и недовољне конкурентности.

 
Савремени свет

Звецкање Трећим светским ратом и Немачка као "лечени алкохоличар"

Весна Кнежевић   
четвртак, 12. мај 2022.

И поред све медијске ратне буке, рат се Европи приближава тишином мачјих шапица. Овдашњи јавни простори су контаминирани ратном реториком

 
Коментар дана

Надмоћ самоуправљања или како од објекта постати субјект

Бранко Павловић   
четвртак, 15. август 2019.

 Када говоримо о Србији, не само да смо се одрекли самоуправљања, него смо то урадили без размишљања, прихватајући грубе идеолошке концепте запада. Можда ја и нисам у праву. Али када смо ми то озбиљно проверили у пракси који су резултати били тада, а које имамо сада. На основу којих показатеља ми безусловно одбацујемо било коју алтернативу, тачније било које разматрање алтернативе, садашњем концепту?

 

 
Економска политика

Фиксни курс, увођење евра или девалвација

Јован Б. Душанић   
петак, 13. април 2012.

Оно чиме су се наши економски „реформатори“ и њихови неолиберални истомишљеници од 2000. посебно поносили јесте стабилан курс динара и „здрав“ банкарски систем, који је скоро у целини препуштен у руке иностраног капитала.

 
Савремени свет

Крај двовековне шведске неутралности – Улазак у НАТО по хитној процедури и без сувишних питања

Предраг Драгосавац   
уторак, 03. мај 2022.

Кад у развијеним скандинавским друштвима, са самосвесним појединцима и бар наоко јаком јавношћу, кампање (и топли зечеви) на друштвеним мрежама предодређују јавни дискурс и политику, поставља се питање шта тек да се очекује другде, и у будућности.

 
Коментар дана

Бојкот или смрт

Никола Танасић   
субота, 03. август 2019.

И зато се сада од мене као грађанина очекује да слепо и предано свом душом и срцем унапред подржим бојкот избора који још нису ни расписани. Ако се премудре партијске вође у међувремену предомисле, и њихов најновији план ће очекивати да подржим беспоговорно

 
Економска политика

Из архиве НСПМ - Може ли исландско сунце огрејати Грке?

Јован Б. Душанић   
понедељак, 26. јануар 2015.

Од грађана се тражи да све више „стежу каиш“, а и поред тога и  „издашне помоћи“ из иностранства дуг се не смањује него се из године у годину повећава. Тако је спољни дуг Грчке са 142,8% у 2010, порастао на 157,7% у прошлој

 
Колумне Ђорђа Вукадиновића

Конзул у Јудеји

Ђорђе Вукадиновић   
понедељак, 11. мај 2009.

Kада та влада у том тренутку није имала петље да замоли амбасадора Мантера да напусти Београд, зар је ико могао очекивати да би ова садашња, „европска“ и „реформска“ власт могла имати куражи да потпредседника Бајдена љубазно замоли да у Београд – не долази?!

 
Коментар дана

"Шта нам раде" - од трга, града, државе - и како им то успева?!

Никола Танасић   
уторак, 03. септембар 2019.

И ми сада на сав глас кукамо "шта нам раде", бавећи се примарно питањем "како то изгледа". А оно што је битно - да ли је то оно што је предвиђено плановима, да ли је то оно што нам је обећано, и да ли то је урађено онако како нам је обећано - то заборављамо.

 
Културна политика

Подс(ј)ети ме шта то беше култура

Ана Радмиловић   
четвртак, 20. јун 2013.

Дакле, оно што зовемо културом у Србији постало је једно памфлетско препуцавање писменијих међу неписменима. Културни радници постали су промотери извесних идеја. Исто као естрадне звезде. И ту нема разлике. И зато Фарма и зато Велики брат. 

 
Колумне Ђорђа Вукадиновића

Између шамара и пацке

Ђорђе Вукадиновић   
понедељак, 08. јун 2009.

Иако су се са својим „принципијелним радикализмом“, помало зафарбали у ћошку српске политичке арене, Коштуничини народњаци су показали да су гласине о њиховој смрти „још увек мало преурањене“, док су социјалисти још једном осрамотили већину истраживача јавног мњења.

 
Политички живот

Гласање за осуду Русије у Генералној скупштини УН правни и политички фијаско Александра Вучића

Милан Благојевић   
петак, 04. март 2022.

Не може се Русија ни оптужити ни осудити за агресију, па је отуда Резолуција Генералне скупштине УН од 2. марта 2022. године правни фијаско. Свакако да је за нас најболнији правни промашај и фијаско Вучићевог режима, јер је тај режим, а тиме и Србија, осудила нашу братску Русију

 
Преносимо

Потребно је ново промишљање Европе

Емануел Макрон, Јирген Хабермас и Зигмар Габријел   
понедељак, 15. мај 2017.

Расправу о будућности Европе је организовала Хертие школа управљања из Берлина 16. марта 2017. Разговор је модерирао потпредседник Хертие школе Хенрик Ендерлајн.

 
Колумне Ђорђа Вукадиновића

Култура преваре

Ђорђе Вукадиновић   
понедељак, 25. мај 2009.

Одувек је било преваре и варалица – али је данас превара подигнута на ранг принципа. У овом систему вредности неупоредиво је већа срамота бити сиромашан него бити лопов и преварант. Тим пре што су лоповлук и превара – баш као закон и морал – постали веома растегљиве категорије.

 
Политички живот

Пацификација политичког живота у СНС Србији, или спремају ли студенти још нешто осим испита?

Маринко М. Вучинић   
петак, 10. децембар 2021.

Ако Универзитет не брани дигнитет и интегритет науке али и темељне демократске и цивилизацијске вредности, чему он онда служи. Може ли он поново постати заветно место српске демократије. Зато са пуно права  можемо и данас поставити питање?

 
Преносимо

Стари бирачи, будућност и гласачко право

Игор Живановић   
недеља, 02. април 2017.

Наши старији суграђани, од времена Слободана Милошевића, па до данас, на изборима пословично гласају за политичке опције које карактерише деспотски начин управљања

 
Културна политика

Mоже ли Универзитет у Mитровици преживети бриселско самоубиство Србије на Косову и Метохији?

Душан Аксентијевић   
уторак, 04. јун 2013.

Да ли је могуће да министар мисли да ико нормалан може да (му) верује да ''питање Универзитета није постављено на дневни ред'' иако је у Бриселу постављено питање државе Србије и СВИХ њених институција на Косову и Метохији?

 
Савремени свет

Украјинска криза - окупација БиХ и "боснизација" Европе

Слободан Рељић   
уторак, 26. април 2022.

Добро, може се разумети откуд Европљанима толика мржња према Русима, али како је могуће да у Зеленском виде решење? Какво год

 
<< Прва < Претходна 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Следећа > Последња >>

Страна 97 од 436

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер