Početna strana > Prenosimo > Socijalistima tema EU, Milošević je prošlost
Prenosimo

Socijalistima tema EU, Milošević je prošlost

PDF Štampa El. pošta
Slavica Đukić-Dejanović   
ponedeljak, 27. jul 2009.

(Danas, 20.07.2009)

- Postalo je potpuno zanemarljivo sve što se tiče prošlosti sa Socijalističke partije Srbije, jer mi smo opredeljeni za sadašnjost i budućnost. Ocenjujemo da smo potrebni Srbiji. Najvažniji zaključak sa prošlonedeljne skupštine SPS je konstatovanje da je prioritet partije delovanje u pravcu evropskih integracija.

Takođe, utvrđeno je da je od izrazite važnosti da stranka što pre postane članica Socijalističke internacionale - ističe potpredsednica SPS Slavica Đukić Dejanović u razgovoru za Danas obavljenom povodom 19. rođendana te partije i stranačke skupštine, na kojoj su socijalisti zauzeli jasan proevropski kurs. Ipak, ostalo je i poneko neodgovoreno pitanje.

Da li bi SPS trebalo da se eksplicitno ogradi od politike koju ste vodili tokom devedesetih, ako se ima u vidu i vaša težnja za članstvom u Socijalističkoj internacionali?

- Na Skupštini, prošlog petka, uopšte se nije analizirala prošlost već zadaci koje treba ispuniti na putu ka EU. Takođe, bavili smo se eliminisanjem svih prepreka za članstvo u Internacionali, ali ne i odnosom prema prošlosti.

Da li ćete se pitanjem prošlosti baviti onda na narednom Kongresu SPS?

- Kongres stranke će se baviti kadrovskim pitanjima, odnosno poverenjem u funkcionere i nosioce našeg političkog programa. Analiziraćemo rezultate rada i programske ciljeve ponovo verifikovati. Dakle, to pitanje neće biti tema.

Da li to znači da SPS nikada neće izaći sa jasnim stavom kojim se ograđuje od politike Slobodana Miloševića?

- Mi se ovoga puta nismo time bavili, a ja ne mogu govoriti o nečemu što će biti ili neće biti. Svaka stranka je imala svoje uspone i padove, pa i SPS. To znači da se delima već distanciramo od onih sadržaja iz prošlosti koji su nam naneli štetu. Primera radi, odnosom prema upravo vama, medijima.

Čega se nikada nećete odreći kada je reč o tom periodu?

- Zalaganje za očuvanje teritorijalnog suvereniteta i integriteta zemlje je nešto što ćemo uvek određivati kao prioritet. Kosova se nikada nećemo odreći. Socijalna pravda uz neprihvatanje svega onoga što predstavlja liberalni kapitalizam je naš neprikosnoveni cilj.

Na Skupštini stranke, predsednik Ivica Dačić govoreći o prošlosti nije ni pomenuo ime Slobodana Miloševića. Da li to govori o vašem izbegavanju da osudite dela koja je on počinio kao lider SPS?

- Dačić dobro poznaje mentalitet naših ljudi i ciljeve partije. Način na koji se on odnosi prema tom pitanju upravo je način na koji se i treba odnositi.

Okarakterišite taj način?

- Karakterišem ga upravo onako kako ste ga vi doživeli u vašem pitanju.

Boris Tadić je na Skupštini SPS uputio reči hvale za hrabrost i delovanje Ivice Dačića. Kako komentarišete navode da je vaša stranka izgubila identitet i da postaje levo krilo DS?

- Naš najznačajniji gost na Skupštini svakako da je bio Boris Tadić. Mi se dodirujemo u programima sa DS i to je utvrđeno još pre godinu dana kada je napravljen politički kompromis prilikom formiranja Vlade Srbije, ali i potpisivanjem Deklaracije o političkom pomirenju. To, u ovom trenutku, ne preti da će ugasiti identitet bilo koje partije. Kakva će biti politička budućnost, to sada ne možemo znati.

Da li je stav SPS o neulasku u NATO nepromenjiv ili kao i DS smatrate da nije još trenutak za članstvo?

- Rane vezane za NATO bombardovanje su još toliko sveže da nije vreme da eksplicitno govorimo o toj temi.

Budući da su sve zemlje članice EU, ali i sve zemlje iz regiona, prihvatile preporuku Saveta Evrope o usvajanju deklaracije kojom se osuđuje genocid u Srebrenici, ima li izgleda da SPS glasa za takav dokument?

- Nikada nećemo podržati dokument koji bi klasirao ratni zločin kao veći ili manji. Svi ratni zločini biće i od nas osuđeni, ali nijedan pojedinačno, što znači da takav dokument nikada neće dobiti našu podršku. Spremni smo da učestvujemo u stvaranju dokumenata koji će osuditi sve zločine.

Ovo kažete uprkos činjenici da su mnoge evropske zemlje usvojile takvu deklaraciju?

- O tome odlučuju građani preko svojih predstavnika u parlamentu. Ja vam saopštavam lično mišljenje i stav partije koji, u ovom trenutku, predstavlja i stanovište države. Šta će se dogoditi u budućnosti, to vam ne mogu reći.

Kako ćete se postaviti prema eventualnoj odluci Republičkog odbora o sukobu interesa koja bi vas proglasila krivom?

- Pre nego što sam počela da obavljam funkciju predsednice parlamenta konsultovala sam zakone kako bih uvidela mogućnosti za obavljanje drugih honorarnih poslova. Nadam se da će Odbor korektno uraditi svoj posao i doneti valjanu procenu na osnovu dokumenata koje ću im ja dostaviti. Ukoliko proceni da jesam u sukobu interesa, naravno da ću uvažiti tu odluku i učiniti kako mi nalože.

Milica Delević, direktorka vladine Kancelarije za evropske integracije, ocenila je da Narodna skupština „postaje šampion integracija“ zbog brzine usvajanja zakona. Da li ste zadovoljni ovom ocenom?

- Mi ćemo nastaviti s demokratskom i kvalitetnom raspravom i efikasnošću prilikom donošenja zakona. I poslanici opozicije su zaslužni za postignuto i nadam se da će tako biti i ubuduće.

(Razgovarala Snežana Čongradin)