Početna strana > Prenosimo
Prenosimo
Prenosimo

Republika Srpska - Nakon osamostaljenja

Metju Periš   
petak, 27. novembar 2009.

U Jugoistočnoj Evropi će uskoro nastati nova država – "Republika Srpska" – kao osma po redu država koja poniče iz krvavih jugoslovenskih ratova devedesetih. Međutim, rađanje ovog novog problematičnog djeteta neće biti ni lako, niti jednostavno.

 
Prenosimo

Industrijski ćorsokak

Nebojša Katić   
četvrtak, 26. novembar 2009.

Na jednoj strani političari uveravaju javnost da su domaće muke posledica svetske ekonomske krize. Na drugoj strani ekonomski stručnjaci probleme vide u nereformisanoj državi koja nije stvorila institucionalni okvir za privlačenje inostranih ulaganja.

 
Prenosimo

Vladike Vasilije, Amfilohije, Grigorije i Irinej imaju najveću podršku u Saboru

Blic   
sreda, 25. novembar 2009.

Svaki vladika na Saboru glasa za tri kandidata. Da bi kandidat bio izabran u žreb, potrebna su 22 glasa.  Iako je to izvodljivo, malo je izgledno da se već u prvom krugu dobiju sva trojica kandidata.

 
Prenosimo

Sa fikcijama se ne može u EU

Jelko Kacin   
ponedeljak, 23. novembar 2009.

Srbija mora razumeti i uvažiti način donošenja odluka u EU. Koraci EU su mogući samo na osnovu širokog konsenzusa, koji je potrebno unapred obezbediti. Nije ga moguće postići s nerealnim očekivanjima, još manje ishitrenim najavama najviših predstavnika Srbije.

 
Prenosimo

U borbi protiv hristofobije u Kaliforniji i Srbiji

Srđa Trifković   
četvrtak, 19. novembar 2009.

Kako da se efektivno oživi hrišćanska civilizacija, pošto je proživela nebrojene nesreće... Konzervativci večito pokušavaju da se vrate nečem boljem, zdravijem, plemenitijem, istinskijem. Ali koliko unazad? Za deset godina, jedan vek – jedan milenijum.

 
Prenosimo

Srbija je ključ Evropske unije za Zapadni Balkan

Ana Filimonova   
četvrtak, 19. novembar 2009.

Evidentna je aktivizacija napora niza država zapadnog bloka i nadnacionalnih instituta (uključujući Vatikan) na konsolidaciji Zapadnog Balkana pod okriljem EU. Povećavanje krize u Srbiji praćeno je pokušajima Beograda da nađe oslonac vani.

 
Prenosimo

Vojvodina treba da ima Ustav

Radivoj Stepanov   
sreda, 18. novembar 2009.

U pravnom smislu Statut Vojvodine spada u ,,perolaku” kategoriju, on nije ni ,,aneks” Ustava Vojvodine, ni ,,Bil o pravima” Vojvodine, ni amandman na Ustav Srbije, suštinski to je pravnoparadni akt koji ne obavezuje ni Srbiju, ni Vojvodinu.

 
Prenosimo

Balkanska senka berlinskih svečanosti

Petar Iskenderov   
nedelja, 15. novembar 2009.

Prijatno je misliti da je ujedinjenje Nemačke 1989. godine označilo i pad totalitarnih sistema u istočnoevropskim zemljama. Već naredne godine počeo je krvavi raspad Jugoslavije – a jedan od najaktivnijih učesnika bila je ujedinjena Nemačka.

 
Prenosimo

Izazovi vojvođanske autonomije

Žarko Obradović i Aleksandar Vučić   
subota, 14. novembar 2009.

Žarko Obradović: Mi smo kao koalicija podneli šest amandmana i najvažniji je prvi koji Vojvodinu definiše kao neodvojivi deo Srbije. - Aleksandar Vučić: Ovo je katastrofa, Srbija je u kliničkoj smrti posle ovog statuta.

 
Prenosimo

Korak ka federaciji

Vojislav Koštunica   
četvrtak, 12. novembar 2009.

U ustavnom, političkom i funkcionalnom smislu Predlog statuta Vojvodine i naknadno pripremljeni Zakon o nadležnostima predstavlja vraćanje Srbije u status paralizovane poludržave. To je korak u pravcu federalizacije, odnosno razgradnje Srbije po uzoru na ustavni sistem iz 1974. godine.

 
Prenosimo

Barozo ostaje čovek broj jedan EU

Borivoj Erdeljan   
četvrtak, 26. novembar 2009.

Novoustoličeni predsednik i ministarka spoljnih poslova, poznati pretežno samo u briselskom političkom i birokratskom kružoku, stekli su titule, ali - čini se - konci ostaju u rukama dosadašnjeg vrhovnog činovnika sa čela Komisije.

 
Prenosimo

Pobednička kampanja SNS počela na dan susreta sa Olijem Renom

Tomislav Nikolić   
sreda, 25. novembar 2009.

Meni je neprihvatljivo da neko neće u EU. Razumljivo mi je da se kaže „hoćemo u EU, ali pod tim i tim uslovima“. Što se mene tiče, ja sam odavno prestao da govorim „neću“. Ne prihvatam da sam izdao bilo koji programski detalj SRS.

 
Prenosimo

Prva i Druga Srbija

Mirjana Bobić-Mojsilović   
ponedeljak, 23. novembar 2009.

Druga Srbija ne može da podnese da se može biti pristojan građanin sa svećom u ruci. Da tri skupljena prsta ne označavaju više zločince, i retrogradne umove. Da postoji neki duboki unutrašnji razlog zbog koga će ljudi mirno, satima, stajati u redu da se poklone moštima jednog skromnog čoveka.

 
Prenosimo

Ruska metoda

Veljko Lalić   
ponedeljak, 23. novembar 2009.

Prošle nedelje umro je patrijarh koji nam pokazao svu besmislenost njihovih džipova i porculanskih osmeha. Umro je patrijarh koji je srpsku crkvu i srpski narod poštedeo crnih mantija na optuženičkoj klupi u Hagu. Umro je čovek koji je mogao da ima sve te džipove i zlata. Ali nije...

 
Prenosimo

EU: Ubrzano širenje na Balkan

Stratfor   
četvrtak, 19. novembar 2009.

Sa Turskom koja govori Albaniji, Kosovu i Bosni i Hercegovini da predstavljaju centralni deo njene sfere uticaja i sa Rusijom koja daje novac i podržava Srbiju i Srbe u Bosni – iznenada se dobija alternativa dugom i mučnom procesu pristupanja EU.

 
Prenosimo

Pouke kosovskih izbora

Dragan Janjić   
sreda, 18. novembar 2009.

Beograd je Srbima u centralnim delovima KiM poslao jasnu poruku da ne glasaju, ali im nije jasno rečeno kako će da prežive u izolaciji, kako će im biti osigurana bezbednost... Birači su ostali zbunjeni i deo njih se opredelio da glasa za svoju lokalnu vlast.

 
Prenosimo

Kako je Čerčil spasao Pavelića

Bisera Fabrio   
utorak, 17. novembar 2009.

Moram reći da sve upućuje na to da su Pavelića štitili i Britanci i Amerikanci u određenim razdobljima nakon završetka Drugoga svjetskog rata. To su činili jer su se bojali Tita i jer su se nadali da bi možda Pavelić mogao povesti jak antikomunistički pokret.

 
Prenosimo

Balkanska demografija: Više umiranja nego rađanja

Economist   
subota, 14. novembar 2009.

Demografski podaci alarmantni su u mnogim balkanskim zemljama. Stanovništvo u Srbiji nestaje. U Bosni i na Kosovu, to pitanje može postati ključno. Stanovništvo Albanije je 1999. iznosilo 3.3 miliona, da bi 2008. palo na 3.1 milion.

 
Prenosimo

Porazili smo autonomaše

Ivica Dačić   
petak, 13. novembar 2009.

Za nas je važna suština: u tom članu piše da je Novi Sad glavni administrativni centar, a ne glavni grad. Samo pitanje naslova nekog poglavlja ili člana je apsolutno nebitno u odnosu na ono šta u njemu piše. Ono što je neodvojivi deo Srbije nikakvim naslovima ili podnaslovima se ne može promeniti.

 
Prenosimo

Autonomija Vojvodine ne može da zaživi bez promene Ustava

Nenad Čanak   
četvrtak, 12. novembar 2009.

Ja bih zaista voleo da vidim konačni tekst Statuta jer ćemo tek kada vidimo konačni tekst znati šta valja činiti. Stvari su tu jednostavne – nismo imali puni diskontinuitet sa nacionalsocijalističkim režimom Slobodana Miloševića.

 
<< Prva < Prethodna 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Sledeća > Poslednja >>

Strana 45 od 61
SVI TEKSTOVI U RUBRICI

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner