среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо
Преносимо
Преносимо

Прерасподела моћи унутар владајуће олигархије

Горан Кнежевић   
понедељак, 30. новембар 2009.
Уместо статута покрајине који дефинише политичко уређење односа, на дневном реду би се претходно нашли закони који регулишу питања јавне својине, страних улагања, индустријских зона, производње биогорива и многи други који су неопходни да би се унапредила привреда.
 
Преносимо

Барозо остаје човек број један ЕУ

Боривој Ердељан   
четвртак, 26. новембар 2009.

Новоустоличени председник и министарка спољних послова, познати претежно само у бриселском политичком и бирократском кружоку, стекли су титуле, али - чини се - конци остају у рукама досадашњег врховног чиновника са чела Комисије.

 
Преносимо

Победничка кампања СНС почела на дан сусрета са Олијем Реном

Томислав Николић   
среда, 25. новембар 2009.

Мени је неприхватљиво да неко неће у ЕУ. Разумљиво ми је да се каже „хоћемо у ЕУ, али под тим и тим условима“. Што се мене тиче, ја сам одавно престао да говорим „нећу“. Не прихватам да сам издао било који програмски детаљ СРС.

 
Преносимо

Прва и Друга Србија

Мирјана Бобић-Мојсиловић   
понедељак, 23. новембар 2009.

Друга Србија не може да поднесе да се може бити пристојан грађанин са свећом у руци. Да три скупљена прста не означавају више злочинце, и ретроградне умове. Да постоји неки дубоки унутрашњи разлог због кога ће људи мирно, сатима, стајати у реду да се поклоне моштима једног скромног човека.

 
Преносимо

Руска метода

Вељко Лалић   
понедељак, 23. новембар 2009.

Прошле недеље умро је патријарх који нам показао сву бесмисленост њихових џипова и порцуланских осмеха. Умро је патријарх који је српску цркву и српски народ поштедео црних мантија на оптуженичкој клупи у Хагу. Умро је човек који је могао да има све те џипове и злата. Али није...

 
Преносимо

ЕУ: Убрзано ширење на Балкан

Stratfor   
четвртак, 19. новембар 2009.

Са Турском која говори Албанији, Косову и Босни и Херцеговини да представљају централни део њене сфере утицаја и са Русијом која даје новац и подржава Србију и Србе у Босни – изненада се добија алтернатива дугом и мучном процесу приступања ЕУ.

 
Преносимо

Поуке косовских избора

Драган Јањић   
среда, 18. новембар 2009.

Београд је Србима у централним деловима КиМ послао јасну поруку да не гласају, али им није јасно речено како ће да преживе у изолацији, како ће им бити осигурана безбедност... Бирачи су остали збуњени и део њих се определио да гласа за своју локалну власт.

 
Преносимо

Како је Черчил спасао Павелића

Бисера Фабрио   
уторак, 17. новембар 2009.

Морам рећи да све упућује на то да су Павелића штитили и Британци и Американци у одређеним раздобљима након завршетка Другога свјетског рата. То су чинили јер су се бојали Тита и јер су се надали да би можда Павелић могао повести јак антикомунистички покрет.

 
Преносимо

Балканска демографија: Више умирања него рађања

Economist   
субота, 14. новембар 2009.

Демографски подаци алармантни су у многим балканским земљама. Становништво у Србији нестаје. У Босни и на Косову, то питање може постати кључно. Становништво Албаније је 1999. износило 3.3 милиона, да би 2008. пало на 3.1 милион.

 
Преносимо

Поразили смо аутономаше

Ивица Дачић   
петак, 13. новембар 2009.

За нас је важна суштина: у том члану пише да је Нови Сад главни административни центар, а не главни град. Само питање наслова неког поглавља или члана је апсолутно небитно у односу на оно шта у њему пише. Оно што је неодвојиви део Србије никаквим насловима или поднасловима се не може променити.

 
Преносимо

Република Српска - Након осамостаљења

Метју Периш   
петак, 27. новембар 2009.

У Југоисточној Европи ће ускоро настати нова држава – "Република Српска" – као осма по реду држава која пониче из крвавих југословенских ратова деведесетих. Међутим, рађање овог новог проблематичног дјетета неће бити ни лако, нити једноставно.

 
Преносимо

Индустријски ћорсокак

Небојша Катић   
четвртак, 26. новембар 2009.

На једној страни политичари уверавају јавност да су домаће муке последица светске економске кризе. На другој страни економски стручњаци проблеме виде у нереформисаној држави која није створила институционални оквир за привлачење иностраних улагања.

 
Преносимо

Владике Василије, Амфилохије, Григорије и Иринеј имају највећу подршку у Сабору

Блиц   
среда, 25. новембар 2009.

Сваки владика на Сабору гласа за три кандидата. Да би кандидат био изабран у жреб, потребна су 22 гласа.  Иако је то изводљиво, мало је изгледно да се већ у првом кругу добију сва тројица кандидата.

 
Преносимо

Са фикцијама се не може у ЕУ

Јелко Кацин   
понедељак, 23. новембар 2009.

Србија мора разумети и уважити начин доношења одлука у ЕУ. Кораци ЕУ су могући само на основу широког консензуса, који је потребно унапред обезбедити. Није га могуће постићи с нереалним очекивањима, још мање исхитреним најавама највиших представника Србије.

 
Преносимо

У борби против христофобије у Калифорнији и Србији

Срђа Трифковић   
четвртак, 19. новембар 2009.

Како да се ефективно оживи хришћанска цивилизација, пошто је проживела небројене несреће... Конзервативци вечито покушавају да се врате нечем бољем, здравијем, племенитијем, истинскијем. Али колико уназад? За десет година, један век – један миленијум.

 
Преносимо

Србија је кључ Европске уније за Западни Балкан

Ана Филимонова   
четвртак, 19. новембар 2009.

Eвидентна је активизација напора низа држава западног блока и наднационалних института (укључујући Ватикан) на консолидацији Западног Балкана под окриљем ЕУ. Повећавање кризе у Србији праћено је покушајима Београда да нађе ослонац вани.

 
Преносимо

Војводина треба да има Устав

Радивој Степанов   
среда, 18. новембар 2009.

У правном смислу Статут Војводине спада у ,,перолаку” категорију, он није ни ,,анекс” Устава Војводине, ни ,,Бил о правима” Војводине, ни амандман на Устав Србије, суштински то је правнопарадни акт који не обавезује ни Србију, ни Војводину.

 
Преносимо

Балканска сенка берлинских свечаности

Петар Искендеров   
недеља, 15. новембар 2009.

Пријатно је мислити да је уједињење Немачке 1989. године означило и пад тоталитарних система у источноевропским земљама. Већ наредне године почео је крвави распад Југославије – а један од најактивнијих учесника била је уједињена Немачка.

 
Преносимо

Изазови војвођанске аутономије

Жарко Обрадовић и Александар Вучић   
субота, 14. новембар 2009.

Жарко Обрадовић: Ми смо као коалиција поднели шест амандмана и најважнији је први који Војводину дефинише као неодвојиви део Србије. - Александар Вучић: Ово је катастрофа, Србија је у клиничкој смрти после овог статута.

 
Преносимо

Корак ка федерацији

Војислав Коштуница   
четвртак, 12. новембар 2009.

У уставном, политичком и функционалном смислу Предлог статута Војводине и накнадно припремљени Закон о надлежностима представља враћање Србије у статус парализоване полудржаве. То је корак у правцу федерализације, односно разградње Србије по узору на уставни систем из 1974. године.

 
<< Прва < Претходна 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Следећа > Последња >>

Страна 45 од 61
СВИ ТЕКСТОВИ У РУБРИЦИ

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер