понедељак, 27. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Подсетник > Јануар - март 2008
Подсетник

Јануар - март 2008

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 02. април 2008.

Рубрика Подсетник садржи избор најважнијих вести из неког периода недавне историје Србије. Овај избор излази као редован садржај свезака НСПМ Анализа.

 

Уторак 1. јануар 2008

Генерални секретар УН Бан Ки Мун изјавио је да сматра да би даље одлагање ре ш авања статуса Косова могло изазвати нестабилност у региону, и навео да је могуће да се читав процес настави ван оквира СБ УН.

У новогодишњој ноћи у експозитури Комерцијалне банке у центру Драгаша на Косову догодила се експлозија у којој није било повређених, али је причињена велика материјална штета.

Србија преузела годишње председавање Међународној комисији за заштиту реке Дунав, која окупља земље у сливу те реке.

Среда 2. јануар 2008.

Аустријски канцелар Алфред Гузенбауер поновио је да ће његова земља међу првима признати независност Косова.

Канцеларија Координационог центра за Косово и Метохију у Косовској Митровици саопштила је да је у северном делу Косовске Митровице првог дана Нове године једна српска кућа запаљена, а да је седам каменовано.

Велимир Илић је започео је предизборну кампању у манастиру Милешева, где је примио благослов владике Филарета.

Четвртак 3. јануар 2008.

Информативна служба ДСС саопштила је да ће на председничким изборима Демократска странка Србије подржати кандидата Нове Србије Велимира Илића .

Потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић изјавио је да очекује да ће Србија 28. јануара потписати Споразум о стабилизацији и придруживању(ССП) са ЕУ, а да ће крајем године добити статус кандидата.

Петак 4. јануар 2008.

Војислав Коштуница је изјавио да ће ЕУ 28. јануара морати да бира да ли хоће да потпише ССП са Србијом или ће под притиском САД, донети одлуку о слању своје цивилне мисије на Косово, чије слање би поништило Споразум.

Председништва Јединствене Србије (ЈС) и “Листе за Санџак" Сулејмана Угљанина саопштили су да ће ове две странке на председничким изборима подржати Велимира Илића.

Субота 5. јануар 2008.

Председници СПС и ПУПС, Ивица Дачић и Јован Кркобабић су потписали споразум о заједничком учешћу на председничким и свим наредним изборима.

Недеља, 6. јануар 2008.

Вук Јеремић је изјавио да би Београд 16. јануара у Њујорку могао да рачуна на подршку Русије, Кине, Јужне Африке, Индонезије и још три нове несталне чланице СБ УН, што је довољно да буде избегнуто наметање одлуке о решењу статуса Косова .

Понедељак, 7. јануар 2008.

Посланица у Европском парламенту Дорис Пак је изјавила да ће ЕУ сигурно послати снаге на Косово јер би у противном, после одласка УНМИК-а, настао хаос у покрајини.

У Грачаници одржана централна прослава Божића на Косову и Метохији, где је свету литургију, којој је присуствовало више стотина верника, служио епископ рашко-призренски Артемије.

Уторак, 8. јануар 2008.

У склопу обележавања шеснаесте годишњице постојања РС, у присуству председника Србије Бориса Тадића и РС Рајка Кузмановића, председници скупштина РС Игор Радојичић и Србије Оливер Дулић потписали су у Бањалуци протокол о парламентарној сарадњи.

Решењем министра вера Радомира Наумова непризнатој “Црногорској православној цркви” није дозвољен упис у Регистар цркава и верских заједница Србије.

Среда 9. јануар 2008.

Министар одбране Србије Драган Шутановац изјавио је да сматра да није реално да Србија добије позив за улазак у НАТО на предстојећем самиту Алијансе у Букурешту.

Скупштина Косова је за председника Косова поново изабрала Фатмира Сејдиуа из Демократског савеза Косова

Министри правде и финансија Душан Петровић и Мирко Цветковић потписали су у Влади Србије споразум са штрајкачким одбором о исплати помоћи ратним војним резервистима из општина Куршумлија, Блаце, Бојник, Лебане, Житорађа, Дољевац и Прокупље.

Четвртак, 10. јануар 2008.

Потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић изјавио је да је потврђено да ће гасовод кроз Србију, који ће се радити у сарадњи са 'Гаспромом', бити и транзитни и магистрални.

Републичка изборна комисија је одлучила да представници амбасада САД и Велике Британије у Србији не могу да посматрају предстојеће изборе.

Изборни штаб Народне сељачке странке саопштио је да су председнички кандидат Маријан Ристичевић и новинар Предраг Сарапа физички нападнути после гостовања Ристичевића на телевизији Студио Б.

Субота, 12. јануар 2008.

Председник Србије и кандидат Демократске странке на председничким изборима Борис Тадић изјавио је на предизборној конвенцији у Нишу да су они који се противе европској будућност Србије "непријатељи земље и грађана".

Недеља, 13. јануар 2008.

Вук Јеремић је упозорио у интервјуу за недељник "Шпигел" да би могло доћи до поделе Косова, иако Србија не жели поделу покрајине.

Министар економије и регионалног развоја Србије Млађан Динкић изјавио је да приватизација НИС-а треба да буде одвојена од гасног аранжмана Србије и Русије и да је минимална цена за 51 одсто те компаније две милијарде евра.

Понедељак, 14. јануар 2008.

Влада Србије усвојила је Акциони план Републике Србије за случај проглашења једностране независности Косова, који је, како је саопштено, усвојен сагласно Резолуцији Народне скупштине Србије о заштити суверенитета, територијалног интегритета и уставног поретка.

Читањем оптужнице пред Специјалним судом у Београду почело суђење групи од 15 вехабија оптужених за тероризам и недозвољено држање оружја и експолозива.

У присуству премијера Војислава Коштунице и руског режисера Никите Михалкова, у Дрвенграду на Мокрој Гори почео први Међународни филмски фестивал "Кустендорф".

Уторак, 15. јануар 2008.

У Бриселу саопштено да ЕУ неће слати мисију на Косово и Метохију док не прођу избори у Србији.

Среда 16. јануар 2008.

Четворо активиста ДС претучено је током ноћи у Новом Саду, док су у Београду нападнути активисти СРС-а .

У Удружењу банака саопштено да је просечна задуженост становника Србије у 2008. години износила 39.334 динара, односно 498 евра , а да је укупна задуженост становништва у 2007. години била 295 милијарди динара.

Четвртак, 17. јануар 2008.

Холандски министар за Европу Франс Тимерманс је изјавио да Холандија неће дозволити да Србија потпише Споразум о стабилизацији и придруживању док Ратко Младић не буде у Хагу.

Руски амбасадор у УН Виталиј Чуркин изјавио је после седнице СБ УН о ситуацији на Косову да мисија УН на Косову треба да поништи одлуку о једностраном проглашењу независности Косова и да свака одлука мора бити донета у СБ УН.

Петак, 18. јануар 2008.

У Специјалном суду у Београду, 26 припадника земунског клана , од којих су осморица у бекству, осуђено је на укупно 465 година затвора , за злочиначко удруживање, 18 убистава, три отрмице и два терористичка напада. Првооптужени Милорад Улемек осуђен на 40 година завтора.

Субота 19. јануар 2008.

По одлуци РИК-а, одржано гласање за председника Србије на бирачким местима у Великој Британији, Канади, Португалији и САД.

Недеља 20. јануар 2008.

Одржан први круг председничких избора у Србији, на којима је, по речима извршног директора ЦеСИД-а Зорана Лучића, забележен одзив гласача од око 61 одсто, што је по њему највећи одзив од 2000. године.

Понедељак 21. јануар 2008.

Према резултатима РИК-а, у првом кругу избора за председника Србије кандидат СРС Томислав Николић освојио је 39,96 одсто гласова, док је кандидат ДС Борис Тадић освојио 35,41 одсто гласова. Кандидат НС Велимир Илић освојио је 7,41, кандидат СПС Милутин Мркоњић 5,97, а кандидат ЛДП Чедомир Јовановић је освојио 5,35 одсто гласова.

Уторак 22. јануар 2008.

Влада Србије усвојила је текст енергетског споразума са Владом Русије, који треба да буде основа за разговоре о закључивању уговора ЈП Србијагас и “Гаспром експорта” о изградњи гасовода и подземног складишта гаса "Банатски Двор", као и уговора Владе Србије и “Гаспром њефта” о продаји и развоју НИС-а. Влада Србије овластила је министра за инфраструктуру Велимира Илића да, у име Владе, потпише споразум 25. јануара у Москви.

Среда 23. јануар 2008.

Коалиција ДСС-НС предложила је ДС-у као услов за подршку Борису Тадићу у другом кругу избора, анекс коалиционог споразума , којим се слање Мисије ЕУ на Косово проглашава актом угрожавања територијалног интегритета и уставног поретка Србије.

Четвртак, 24. јануар 2008.

После одбијања Бориса Тадића да прихвати предложени анекс коалиционог споразума са ДСС и НС, портпарол ДСС Андреја Младеновић изјавио је да је одговорност за неприхватање понуђеног споразума на ДС-у.

Породице погинулих радника РТС-а затражиле су од тужилаштва да преиспита улогу и одговорност Томислава Николића, Александра Вучића и других који су, како су изјавили, у време НАТО бомбардовања били упознати са извршењем наредбе савезне владе о евакуацији запослених у тој телевизији.

У Скупштини града Београда уручена НИН-ова награда за најбољи роман у 2007. години књижевнику Драгану Великићу , за роман "Руски прозор".

После подршке победнице Евровизије Марије Шерифовић председничком кандидату Српске радикалне странке, портпарол Европске комисије Џон Мекдоналд изјавио је да ће ЕК испитати да ли је Шерифовићка, која је именована за једног од амбасадора ЕУ у оквиру програма 'Године интеркултуралног дијалога' , давала изјаве које су супротне циљевима тог пројекта, и преиспитати њене даље активности као амбасадора ЕУ.

Петак 25. јануар 2008.

Србија и Русија потписале су у Москви Споразум о сарадњи нафтне и гасне привреде који предвиђа изградњу магистралног гасовода кроз Србију и протокол о продаји НИС-а руском Газпрому. Потпис на оба документа ставио је министар Велимир Илић, а потписивању су присуствовали председници Русије и Србије, Владимир Путин и Борис Тадић.

У београдској “Политици” и словеначком “Дневнику” објављен документ из кога се види да су САД дале Словенији, као председавајућем ЕУ, списак захтева који се односе на питања Косова, Блиског истока и Кавказа. Министар за Косово Слободан Самарџић изјавио је поводом тога да би Србија требало да одбије потписивање споразума о придруживању ЕУ.

Субота 26. јануар 2008.

Министар унутрашњих послова Драган Јочић тешко повређен у саобраћајној несрећи код Велике Плане.

Недеља, 27. јануар 2008.

Новак Ђоковић освојио титулу на Отвореном првенству Аустралије, пошто је у финалу савладао Француза Жоа Вилфреда Цонгу са 3:1, док је Ненад Зимоњић освојио титулу у мешовитом дублу.

Војислав Коштуница је изјавио да би се, уколико мисија ЕУ дође на Косово и Метохију, потпис на Споразуму о стабилизацији и придруживању ЕУ претворио у потпис за признавање независног Косова и Метохије.

Понедељак, 28. јануар 2008.

ЕУ је уместо потписивања ССП-а понудила Србији Политички споразум о јачању свеукупне сарадње у трговини, економији, образовању и потпуном укидању виза за српске грађане, који би требало да буде потписан 7. фебруара у Бриселу.

На шалтерима пошта у Србији почело пријављивање грађана за бесплатне акције јавних предузећа, које траје до 31. јула 2008. године.

Уторак 29. јануар 2008.

Председник Румуније Трајан Басеску поновио је приликом посете Београду да та земља снажно подржава наставак интеграција Србије у ЕУ, и да ван ЕУ нико не може да брани своје интересе.

Због намештања резултата фудбалских утакмица, ухапшен Ратко Буторовић, председник фудбалског клуба "Војводина" и власник новосадског хотела "Парк".

Среда, 30. јануар 2008.

Коалиција ДСС-НС одлучила да у другом кругу председничких избора не подржи ни једног кандидата, док је ЛДП позвала своје бираче да се у другом кругу председничких избора у Србији 3. фебруара определе у складу са личним уверењима.

Четвртак, 31. јануар 2008.

На Тргу Републике одржан завршни скуп председничког кандидата ДС Бориса Тадића, док је у Београдској арени одржана завршна конвенција председничког кандидата СРС-а Томислава Николића.

Посетом потредседника Европске комисије Франка Фратинија Боеграду почео је дијалог за стављање Србије на белу Шенген листу.

Према писању “Блица”, Мирјана Марковић и Марко Милошевић, за којима је Србија расписала међународну потерницу, су добили азил у Русији.

На седници Владе на којој је одлучено да се тзв. златна акција у Управном одбору Телекома Србија повери министру финансија Мирку Цветковићу, министри из ДС-а и Г17 плус су по први пут прегласали министре из ДСС и НС.

Петак 1. фебруар 2008.

Комесар ЕУ за спољне односе Бенита Фереро-Валднер изјавила је у Бечу да би даљи наставак мисије ОЕБС-а на Косову могао да буде угрожен, и додала да би ЕУ требало да донесе у одлуку у вези Косова и Метохије после п редседничких избора у Србији.

Министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић и министар задужен за Национални инвестициони план Драган Ђилас потписали су уговоре са 15 компанија које ће из НИП-а добити укупно 3,152 милиона евра и у Србији запослити 1.448 радника.

Субота, 2. фебруар 2008.

Божидар Ђелић је изјавио да је уверен да ће добити овлашћење Владе и да ће 7. фебруара потписати политички споразум са ЕУ.

Недеља 3. фебруар

Одржан други круг председничких избора у Србији. Према проценама ЦеСИД-а, у другом кругу гласало је 67,6 одсто, односно 4.540.000 бирача. Кандидат ДС Борис Тадић освојио је 50,5 одсто гласова, док је кандидат СРС Томислав Николић освојио је 47,9 одсто гласова.

Европски комесар за проширење Оли Рен је изјавио да је ЕУ спремна да пошаље цивилну мисију на Косово и преузме одговорност за стање у покрајини

Уторак 5. фебруар 2008.

После сукоба коалиционих партнера, прекинута седница Спољнополитичког одбора Владе Србије, на којој је требало да се расправља о политичком споразуму који је ЕУ понудила Србији.

Незадовољан одлуком председника Скупштине Оливера Дулића да се иницијатива ДСС-а и НС-а о сазивању ванредне седнице скупштине Србије одржи тек следеће недеље, Војислав Коштуница отказао редовну седницу Владе у која је требала да се одржи у четвртак. Министри из ДС и Г17+ постигли договор да премијеру Коштуници упуте јавни позив да закаже редовну седницу Владе за четвртак, на којој би се расправљало о политичком споразуму са ЕУ.

РИК одлучила да други круг избора за председника Србије буде поновљен 12. фебруара на једном изборном месту у Општини Бољевац, због чега је одложено објављивање коначних резултата избора.

Полиција привела бивше функционере ФК Црвена звезда Драгана Џајића, Владимира Цветковића и Милоша Маринковића, због сумње да су проневерили пет милиона евра.

Среда, 6. фебруар 2008.

Велимир Илић изјавио да ће пасти влада ако се потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић "дрзне да потпише политички споразум са ЕУ", а да ће "Ђелић у том случају бити проглашен за издајника".

Оли Рен је сапштио да је због кризе у Влади Србије ЕУ одлучила да одложи потписивање политичког споразума са Србијом.

Четвртак 7. фебруар 2008.

На телефонској седници Владе Србије уговорена продаја РТБ Бор аустријском конзорцијуму "Ајтек-Брикслег" за 466 милиона долара.

Делегација ЕУ са властима Србије разговарала у Београду о детаљима планиране европске мисије на Косову и свеукупним односима.

Петак, 8. фебруар 2008.

У словеначком тржном центру Меркатор у Београду око пет сати ујутру одјекнула експлозија, од које су попуцала стакла на улазу.

Министарство културе Србије осудило је спречавање отварања изложбе албанских уметника из Приштине "Одступања" у београдској галерији "Контекст".

Директор америчке обавештајне службе Мајк Меконел навео је у извештају Одбору Сената за обавештајна питања да се "очекује да ће ситуација на Балкану током 2008. године бити немирна, с обзиром на улазак кампање косовских Албанаца за независност у завршну фазу и погоршавање међуетничких односа у БиХ".

Субота 9. фебруар 2008.

Председник Србије Борис Тадић је на 44. конференцији о безбедности у Минхену изјавио да Србија никада неће признати независност Косова, а премијер Коштуница је поновио да Србија неће дати сагласност за независност своје јужне покрајине у виду неког потписаног споразума са ЕУ. После сусрета са немачким министром спољних послова Франк-Валтером Штајнмајером Тадић је нагласио да ће Србија свим дипломатским и правним средствим а -а никако ратом - бранити свој територијални интегритет и суверенитет.

Недеља, 10. фебруар 2008.

Председник Скупштине Србије Оливер Дулић изјавио је за 'Вечерње новости' да су ванредни парламентарни избори једна од опција за разрешење дубоке кризе у владајућој коалицији.

Председник Заједнице српских насеља и општина Марко Јакшић упозорио је да су делови мисије У већ почели да стижу на Косово.

Понедељак, 11. фебруар 2008

Председник Србије Борис Тадић, премијер Војислав Коштуница и председник парламента Оливер Дулић констатовали су да у случају једностраног проглашења независности Косова, државне институције морају донети потребне одлуке и мере о поништавању таквих противправних аката.

Дневник на албанском језику “Коха диторе” објавио је да је посебна радна група привремене Владе Косова припремила сценарио прославе проглашења независности Косова.

Уторак 12. фебруар 2008.

На сајту Министарства финансија објављено да је буџет Србије на крају јануара имао суфицит од 12,7 милијарди динара, а да је јавни дуг Србије на крају 2007. године износио око 8,9 милијарди евра, односно 28 одсто бруто-друштвеног производа.

Среда 13. фебруар 2008.

Председник Владе Србије Војислав Коштуница поручио је да ће одлука Владе Србије о поништењу једностране независности Косова бити једном заувек одлука Србије да одбаци лажну државу на својој територији, и позвао Србе на Косову и Метохији да остану "у својим кућама, у својој покрајини и у својој Србији".

Четвртак 14.02.2008.

Влада Србије усвојила одлуку о поништавању противправних аката привремених органа на Косову о проглашењу независности.

Петак, 15. фебруар 2008.

Председник Србије Борис Тадић је положио заклетву у Дому народне скупштине чиме је започео петогодишњи мандат.

На прослави Дана државности у Орашцу Војислав Коштуница је поручио да Србија не треба да уђе у ЕУ недостојном трговином , и да, борећи се за Косово, Србија брани правни поредак и будућност света .

Словеначки медији објавили да ће ЕУ препустити одлуку о признавању самопроглашења независности Косова државама чланицама.

Субота 16. фебруар 2008.

Савет министара Европске уније саопштио је у Бриселу одлуку да се покрене "Мисија владавине права ЕУ на Косову-EULEX Косово" која ће постати оперативна после прелазног периода од 120 дана. Поводом тога, потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић уручио је у име Владе Србије, оштар протест представнику председавајућег Савета министара Европске уније амбасадору Словеније Мирославу Луцију , и изјавио да Влада Србије ову одлуку, донету ван Савета безбедности Уједињених нација, сматра нелегалном.

Недеља 17. фебруар 2008.

На ванредној свечаној седници косовског парламента усвојена Декларација о независности Косова, коју је образложио премијер Косова Хашим Тачи.

Прогла шење независности Косова изазвало серију инцидената у Београду, у којима је повређено око 50 полицајаца и цивила. У нередима демолирани ресторани Мек Доналдса, нападнуте новинарске екипе и амбасаде САД и Словеније.

Председник Србије Борис Тадић је изјавио да Србија никада неће признати независност Косова и Метохије, док је премијер Војислав Коштуница изјавио да једнострано проглашење "лажне државе" Косово представља завршни чин политике која је започета агресијом НАТО на Србију 1999. године.

Портпарол Стејт департмента Шон Мекормак саопштио је да су САД "примиле к знању" проглашење независности Косова. Русија је оштро осудила проглашење независности Косова и затражила хитну седницу СБ УН-а на којој би биле донете одлучне и ефикасне мере како би се решавање косовског питања вратило на политицки ниво.

18. фебруар 2008.

Министар спољних послова Вук Јеремић наложио је хитно повлачење амбасадора из земаља које су признале једнострано проглашење независности Косова.

Скупштина Србије потврдила владину одлуку о поништавању противправног једностраног проглашења независности Косова.

Изјавом портпарола авганистанског Министарства спољних послова Авганистан је прва земља која је признала независност Косова.

19. фебруар 2008.

Државна секретарка САД Кондолиза Рајс саопштила да су САД формално признале Косово као суверену и независни државу.

Више хиљада Срба окупило се на административним прелазима Јариње и Брњак, где су порушени и запаљени објекти косовске царине и полиције.

Среда 20. фебурар

Радници правосудних органа српске националности започели протесте испред зграде суда УНМИК-а у северном делу Косовске Митровице , са захтевом да се врате на своја радна места са којих су избачени 1999. године, и да се Окружни и Општински суд као правосудне институције пређу под ингеренцију Министарства правде Србије.

Четвртак 21. фебруар 2008.

Испред Дома народне скупштине у присуству више стотина хиљада људи одржан митинг "Косово је Србија", а након њега молебан за Косово у и испред Храма светог Саве, који је служио владика црногорско-приморски Амфилохије . После митинга“Косово је Србија“ групе демонстаната запалиле амбасаду САД , у којој је током вечери пронађено угљенисано Зорана Вујовића (20) из Новог Сада. Демонстранти демолирали и каменовали амбасаде Хрватске, Канаде, Турске, Белгије и Велике Британије, запалили ресторан “Мекдоналдс” на Славији, и такође разбили и опљачкали поједине продавнице.

Субота, 23. фебруар 2008.

Владимир Путин изјавио да је Косово страховит преседан, који ломи читав систем међународних односа, стваран вековима, и који "без икакве сумње може да изазове читав ланац непредвидивих последица".

У северној Митровици почели протести студената, којима су се придружили и грађани северног Косова и стотинак књижевника.

Представник ЕУ на Косову Питер Фејт потврдио је да је мисија ЕУ "привремено повукла своје особље" из северног дела Косова.

Државна секретарка Кондолиза Рајс изјавила је да Вашингтон сматра да је српска влада одговорна за нападе на амбасаду САД у Београду,

Недеља 24. фебруар 2008.

Војислав Коштуница позвао САД да пониште одлуку о признавању Косова и тиме успостави владавину међународних правних норми.

Понедељак 25. фебруар 2008.

Димитриј Медведев, први потпредседник владе, и Сергеј Лавров, министар иностраних послова Русије су се у Београду у одвојеним сусретима састали са Борисом Тадићем и Војиславом Коштуницом и истакли да ће се Москва заједно са Србијом борити за очување државне територије Србије. Током посете, председник Управног одбора „Гаспрома“ Алексеј Милер и директор „Србијагаса“ Саша Илић потписали су и Споразум о сарадњи и реализацији пројекта изградње гасовода за транзит природног гаса преко територије Србије.

Деветнаест припадника КПС-а и пет резервиста Војске Србије повређено током протеста на административном прелазу Мутиводе.

Уторак 26. фебруар 2008.

Министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић изјавио је да Србија у договору са међународним повериоцима треба да престане да плаћа косовски дуг и најавио да ће то питање покренути на седници Владе

На седници Савета за националну безбедност одлучено да ниједна следећа дипломатска активност не сме да произведе далекосежне последице по Србију, било политичке, било економске.

Среда 27. фебруар 2008.

Око 10.000 грађана из свих крајева РС на митингу Тргу Крајине поручило да никада неће признати независност Космета

Четвртак 28. фебруар 2008.

Око 200 припадника Косовске полицијске службе, пограничне полиције, радника царине и обезбеђења затвора српске националности донели су одлуку о формирању подстаница у српским селима Ранилугу, Кусцу и Пасјан и изразили жељу да пређу под надлежност УНМИК полиције у складу са резолуцијом 1244.

Војни савет при Министарству одбране донео одлуку да најновији производ крагујевачке фабрике оружја, јуришна пушка "М 21" буде уврштена у систем наоружања Војске Србије.

Петак 29. фебруар 2008.

Изасланик Европске уније за Косово Питер Фејт оптужио је власти Србије да покушавају да прекину везе између албанске већине и српске мањине у јужној покрајини и рекао да Срби на северу Косова неће добити ни кантоне, ни аутономију.

Субота 1. март 2008.

Око 150 припадника Косовске полицијске службе српске националности суспендовано на 48 сати након што су одбили да наставе са радом под командом КПС-а.

Недеља 2. март 2008.

Председнички кандидат Дмитриј Медведев победио на изборима за председника Русије.

Понедељак 3. март 2008.

Железнице Србије преузеле од УНМИК-а око 60 километара пруге на северу Косова.

Четвртак 6. март 2008.

Влада Србије дала негативно мишљење о предлогу резолуције о заштити интегритета и суверенитета Републике Србије коју је предложио СРС.

Амбасадор Шведске у Србији изјавио да ће Србија највероватније између 2012. и 2015. године, заједно са Хрватском, ући у ЕУ.

Петак 7. март 2008.

МУП зауставио сукобе присталица две исламске заједнице у Тутину, у којима је рањена једна особа.

Субота 8. март 2008.

Војислав Коштуница изјавио да да влада нема јединствену политику око суштинског питања - "Косова и Метохије у саставу Србије" и да не постоји више могу ћност за њен даљи рад, због чега треба вратити мандат народу.

Влада Србије упутила протестно писмо УН и Хашком трибуналу због најаве објављивања књиге Карле дел Понте „Лов – Ја и ратни злочинци " , јер би објављивање књиге изазвало негативне ефекте у спровођењу Акционог плана за сарадњу са Хашким трибуналом.

Недеља 9. март 2008.

Српски покрет обнове и Српски демократски покрет обнове одвојено су у центру Београда, на Тргу Републике, обележили седамнаестогодишњицу првих великих демонстрација против режима Слободана Милосевића.

Понедељак 10. март 2008.

Влада Србије утврдила је и упутила председнику Републике предлог за распуштање Скупштине и расписивање ванредних парламентарних избора за 11. мај.

Портпарол ДСС Андреја Младеновић изјавио је да је Нова Србија једина странка са којом ће разговарати о стварању предизборне коалиције.

Уторак 11. март 2008.

У Хашком трибуналу почело суђење тројици пензионисаних генерала Хрватске војске, Анти Готовини, Младену Маркачу и Ивану Чермаку, оптуженим за злочине у акцији "Олуја".

Борис Тадић, председник Србије и ДС одбацио је идеју лидера ЛДП Чедомира Јовановића да заједно формирају „шири европски блок“.

Среда 12. март 2008.

Обележено пет година од убиства бившег премијера Србије др Зорана Ђинђића.

Четвртак 13. март 2008

Председник Републике Борис Тадић потписао је указ о распуштању Скупштине и расписивању ванредних парламентарних избора.

Петак 14. март 2008.

Неколико стотина грађана северне Косовске Митровице и бивших радника пробило је кордон полиције и ушло у зграде Општинског и Окружног суда УНМИК-а у северном делу тог града.

Недеља, 16. март 2008.

Демократска странка и Г17 плус потписале споразум о заједничком изборном наступу на свим нивоима.

Понедељак 17.март 2008.

Припадници специјалне јединице УНМИК полиције ухапсили су више Срба који су се налазили испред и у згради општинског и окружног суда у северној Косовској Митровици, после чега су у том граду избили нереди у којима је било више повређених грађана и припадника УНМИК полиције.

У Србији обележена четврта годишњица од албанског насиља на Косову и Метохији, 17. марта 2004.

Српски покрет обнове и Лига социјалдемократа Војводине усагласили заједнички наступ са коалицијом ДС-Г17 плус на парламентарним изборима.

Српска радикална странка њавила да ће самостално изаћи на мајске изборе на свим нивоима.

Уторак 18. март 2008.

Државни секретар Министарства за Косово и Метохију Душан Пророковић изјавио је да на северу Косова нема припадника Министарства унутрашњих послова Србије, чиме је негирао наводе представника НАТО и Кфор-а да су у згради Општинског суда у Косовској Митровици били српски полицајци, као и да власти у Београду имају везе са тим нередима.

У Кијеву потврђено да је један украјински полицајац преминуо од последица рањавања у немирима у Косовској Митровици.

Среда 19. март 2008.

Министарство за Косово и Метохију упутило је Генералном секретару Уједињених нација Бан Ки Муну захтев да светска организација пошаље тим независних истражитеља који би утрдили ко су актери и ко је крив за нереде и прекорачење овлашчења у северној Косовској Митровици .

Хрватска, Мађарска и Бугарска објавиле су заједничку изјаву у којој је најављено признање независности Косова.

Четвртак 20. март 2008.

Коментаришући одлуку председниика САД Џорџа Буша да одобри испоруку оружја Косову , премијер Србије Војислав Коштуница је оценио да та одлука представља нови, дубоко погрешан корак и потврду плана стварања НАТО државе.

Председник Г17 плус Млађан Динкић објавио је своју имовинску карту и позвао све лидере странака које се кандидују на изборима да ураде исто.

Тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић и председник Националног савета за сарадњу с Хашким трибуналом Расим Љајић састали су се у Хагу са новим главним тужиоцем тог суда Сержом Брамерцом.

Петак 21. март 2008.

Пливач Милорад Чавић, који је освојио златну медаљу на Европском првенству у дисциплини 50 метара делфин, суспендован је са ЕП јер је на церемонији проглашења носио мајицу са натписом "Косово је Србија".

Субота 22. март 2008.

У Тужилаштву за ратне злочине Србије формиран је предмет који се односи на продају органа косовских Срба несталих током и после бомбардовања Савезне Републике Југославије 1999.

Министар за Косово и Метохију Слободан Самарџић предао мисији УН предлог Споразума о заједничком спровођењу Резолуције 1244 између Унмика и Србије, којим се тражи функционално одвајања Срба и Албанаца.

Понедељак 24. март 2008.

Обележено девет година од НАТО бомбардовања СР Југославије, у коме је погинуло око 3.500 људи и после које је уведен међународни протекторат над Косовом и Метохијом.

Ана Ивановић и Новак Ђоковић тријумфовали у мушкој и женксој конкуренцији на првом Мастерс турниру сезоне у Индијан Велсу.

Министар без портфеља, задужен за Национални инвестициони план Драган Ђилас, изјавио је да је за Косово и Метохију за 2008. годину издвојено милијарду и 300 милиона динара.

Уторак 25. март 2008.

Начелник Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Здравко Понош оценио да одлука о испоруци америчке војне опреме Косову не представља оружану претњу Србији.

Руски председник Владимир Путин затражио је од премијера Виктора Зупкова да размотри пружање хуманитарне помоћи српским енклавама на Косову и Метохији.

Среда 26. март 2008.

Портпарол УНМИК-а Александар Иванко изјавио је да УНМИК има довољно доказа који потврђују да су се унутар зграде суда у Северној Митровици 17. марта налазили представници Министарства унутрашњих послова Србије.

Председник Привредне коморе Русије и бивши премијер Јевгениј Примаков оценио је да је подела Косова једино решење, и додао да ће, ако се не иде на поделу, стално бити сукоба и да би могло доћи и до геноцида.

Четвртак 27. март 2008.

Влада Србије је већином гласова одбацила предлог Министарства за инфраструктуру о започињању радова на изградњи аутопута Хоргош – Пожега, пошто су министри из ДС-а и Г17+ сматрали да концесионар није обезбедио гаранције да ће обезбедити новац за изградњу пута.

Државни секретар за Косово Душан Пророковић одбацио је тврдње портпарола УНМИК Александра Иванка о постојању канцеларија МУП Србије на Косову, оценивши да се такве тврдње износе да би се оправдала акција УНМИК и КФОР у Косовској Митровици 17. марта.

Лекови намењени амбулантама у Добротину, Лепини, Доњој и Горњој Гуштерици и другим селима у општини Липљан, вредни 1,6 милона динара, задржани на УНМИК царини у јужном делу Косовске Митровице, јер није прибављена дозвола косовске Агенције за промет лековима.

Канцеларија УН за дрогу и криминал упозорила је у најновијем извештају да је „спрега између јужноамеричких картела и албанске мафије добила забрињавајуће размере“, а према извештајима више обавештајних агенција, на Косову се у сваком тренутку налази бар седам тона хероина спремног за пут ка западној Европи.

Субота 29. март 2008.

Српска влада је спремна одмах да потпише Споразум о стабилизацији и придруживању са Европском унијом (ЕУ), изјавио је шеф српске дипломатије Вук Јеремић на радном доручку у оквиру неформалног скупа шефова дипломатија ЕУ на Брду код Крања.

Непознати нападачи из правца албанског села Кошутово пуцали су у један сат иза поноћи, на на српске полицајце припаднике КПС-а у селу Зупце.

Недеља 30. март 2008.

Министар за Косово и Метохију Слободан Самарџић је демантовао тврдње Бориса Тадића да се залаже за поделу Косова и Метохије.

Део имовине Генекса у Београду продат на јавном надметању за 148.800.999 евра, конзорцијуму који чине фирме IHG Menagement из Холандије и компанија Мирослава Мишковића NBG Properties из Београда.

Понедељак 31. март 2008.

Влада Србије је на телефонској седници одлучила да концесионару за изградњу аутопута Хоргош-Пожега да додатни рок од 90 дана да заокружи финансијску конструкцију и да се Дојче банци остави рок до 31. децембра 2008. године да да одговарајуће банкарске гаранције.

 

 

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер