субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Дебате > Косово и Метохија > Желимо да Србија уђе у ЕУ и НАТО
Косово и Метохија

Желимо да Србија уђе у ЕУ и НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
Хашим Тачи   
понедељак, 19. мај 2008.

Рамон Лобо, Приштина, 17. 05. 2008.

Већ три месеца се налази на функцији премијера најмлађе земље на свету. Након дуготрајног пута - студентски вођа с почетка осамдесетих, главнокомандујући у Ослободилачкој војсци Косова (UČK) током деведесетих и актуелни председник Демократске партије Косова - Хашим Тачи је имао срећу, као и неопходне гласове, да се нађе у центру позорнице кад је завеса подигнута. Потписао је проглашење независности 17. фебруара. Он је човек од својих 40 година, опрезан, пријатан али резервисан. Не признаје да је неуспех то што је Косово признало четрдесетак земаља, а не стотину као што је најављивао. Верује да ће Шпанија ускоро да донесе одлуку. Распитује се о Хосеу Луису Сапатеру, да ли је његова власт јача после избора, затим се шали око броја министарки, али на симпатичан начин, далеко од сваког берлусконизма.

Каква је ситуација три месеца након проглашења независности?

Врло добра. Имамо стабилне институције, већу сигурност и више могућности за економски развој. Проглашење независности је отворило нове перспективе. Донели смо веома модеран Устав за Косово, а међуетничка толеренција је све већа. Највише посла ће, свакако, бити у Митровици. Сматрамо де ћемо сада на основу Устава имати више инструмената за постизање напретка у тој области.

Како ће се од средине јуна ускладити мисија ЕУ за јачање правне државе (Еулекс) и тренутна мисија УН (Унмик)?

Водимо активну међународну дебату поводом тога. Искрено се надам да ћемо пронаћи најбоље решење. Тражили смо међународну помоћ и зато ћемо изаћи у сусрет нашим саветницима. Чекамо 15. јун [тада Устав ступа на снагу] како би Косово могло да делује као суверена и независна држава уз присуство НАТО трупа.

Када ћете поново отворити граничне пунктове на северу, који су спаљени два дана након проглашења независности? Сада нико не контролише пролазак аутомобила, нити постоји пасошка контрола.

Косово има своју територију и своје границе. У ближој будућности ћемо спровести измене по том питању.

У Митровици је и даље опасна ситуација. Српски радикални елементи раде на томе да постигну отцепљење те територије.

Београд је раније подстицао и потхрањивао насиље. Сматрамо да је сада боља ситуација. Људи све више почињу да размишљају о будућности него о прошлости. Све косовске институције моћи ће да делују на читавој територији.

Једна од идеја која се налазе на столу по питању решавања компетенција међународних мисија јесте да Унмик делује на северу, а Еулекс у осталим деловима земље.

То је опасна и неприхватљива идеја.

Четрдесет земаља је признало Косово. Да ли је то мањи број земаља од очекиваног?

Ствари се крећу у добром правцу. Већина земаља ЕУ и НАТО-а су нас признале и ја сам убеђен да ће нас и остале земље врло ускоро признати.

Да ли контактирате са властима у Шпанији?

Шпанија подржава Косово. Тренутно је процес признавања у току.

На једној конференцији за штампу током независности, један новинар вас је питао за став Шпаније. Ви сте детаљно и са великим познавањем прилика у Шпанији објаснили проблеме Сапатерове Владе због избора од 9. марта. Касније су људи на улици наводили ваше аргументе. Било је од велике помоћи.

Ми смо савезници!

Међутим, сада проблем представљају избори у Баскији, који ће се можда одржати у септембру.

Код вас су стално неки избори...Време је за доношење одлука.

Шта бисте рекли Шпанији и њеној влади како бисте их убедили да вас признају?

Веома смо захвални народу и шпанској влади због константне помоћи коју нам пружа. Скорашња историја Косова је веома успешна, чему је Шпанија дала значајан допринос како са војног тако и хуманитарног и дипломатског становишта. Кад нас признају као независну државу, а надам се да ће то бити убрзо, биће добродошли. Једва чекамо да успоставимо билатералне односе.

Како на вас утичу изборни резултати у Србији?

Не очекујемо корените промене у њиховом ставу према Косову. Спремни смо да као независна држава сарађујемо са Србијом. У нашем је интересу да Србија уђе у НАТО и у ЕУ, јер што је Србија ближе Бриселу, биће све ближе Приштини.

http://www.elpais.com/articulo/internacional/Queremos/Serbia/UE/OTAN/elpepiint/20080517elpepiint_10/Tes

(Ел Паис, Шпанија)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер