петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Дебате > Косово и Метохија > Статус није најважнији већ како да почистимо криминал и сиромаштво
Косово и Метохија

Статус није најважнији већ како да почистимо криминал и сиромаштво

PDF Штампа Ел. пошта
Млађан Ђорђевић   
понедељак, 09. март 2020.

Потврђује да одржава контакте са руском црквом, монархистичким руским круговима и поносан је на допринос 40 хиљада белогардејаца који су, бежећи из Русије после Октобарске револуције, уточиште пронашли у Србији, а за узврат допринос дали у развоју Краљевине Југославије у државним службама, култури и уметности. На интервју је дошао са белогардејском значком на реверу сакоа. Растао је уз руску књижевност, пише за Регнум. Руски државни став подржава у делу којим Русија у СБ УН и даље штити 1244. Ипак је одрично одговорио на питање да ли је руски човек, нагласивши да ничег тајног нема у његовим контактима са Русима.   

На основу онога што говори и ради, Млађан Ђорђевић, бивши саветник председника Бориса Тадића, Секретар Савета за Србе у региону – у значајном делу за односе са црквом и живот људи на Косову и Метохији, тај посао очигледно обавља и даље; сада као један од, како га виде таблоиди, кључних људи Савеза за Србију.

За себе каже да је „српски човек“, Призренац, из села Смаћ, за Лапово поведен још као дечак ’68 после пада Ранковића, један од лидера студентских протеста ’90-их против Милошевића. Од тада је пријатељ и сарадник Драгана Ђиласа, владика Григорија и Максима, а Смаћ је парадигма оног што нас је задесило – старачких домаћинстава и деце која беже вани.

Са Аљбином Куртијем би баш о томе разговарао и лако преговарао јер је за њега он човек са јасним идејама и нема крваве руке. „Док тамо седе људи са крвавим рукама и овде ратни хушкачи, нема договора. Они имају интерес да конфликт траје 100 година и да га не решавају“, каже. Вучића и Тачија запад подржава зато јер немају друго решење, а он нема намеру да плаћа „њихов рачун“. Сматра да би, како се нада, нове власти у Београду и Приштини морале да имају чврсту међународну подршку да започну нове разговоре и то као гаранцију да на самом почетку почисте криминал као највећи проблем.

На питање чиме би као опозициони активиста придобио запад с обзиром на ригидан став по питању поштовања устава о Косову, казао је – опредељењем да се народи помире и зато што није ратни хушкач, већ онај ко зна да је могућ заједнички живот Срба и Абанаца. Запад ако хоће, може да помогне развоју демократије.

До тада, сматра да му је дужност да се бори против „зла и безнађа“ које је снашло Србију. Раскринкава улогу актуелног председника, тврдећи да је он „доведен“ да би „издао Косово“. Док западу говори да „решава Косово“, у позадини се истински одиграва само још „пљачка Србије“.

Управо су тешке речи на рачун Александра Вучића биле разлог за то што је интервју у већем делу разговора и овог пута скренуо на оптерећујући однос српске опозиције и власти уместо на обичне људе којих се на крају све ово највише и тиче и које је Ђорђевић недавно поново обилазио.

У Србији се на власт долази и са ње одлази због Косова

За вас је председник пре неколико дана рекао да ћете бити председнички кандидат испред опозиције. Је ли то тачно?

Наравно да није тачно. Нисам размишљао о томе. Бесмислено је сада разговарати о кандидатима за 2022. Моје амбиције су да по питању Косова и Метохије не уступам ни корак. Имам моралну обавезу и као неко ко је рођен доле, на крају имам и право да се борим за Косово и Метохију, а ако оно што ја говорим о КиМ неко сматра за председничку амбицију, то је његов проблем. Ја нисам члан ниједне странке. Подржавам политичке активности Драгана Ђиласа и Савеза за Србију, подржавам бојкот, јесам за јединствену опозицију и подржавам 30 тачака Савеза, нарочито да тачке о КиМ остану такве какве јесу. Подржавам и да Декларација о помирењу јесте наш пут.

Медији вас годинама описују као човека из сенке са утицајем. Чињеница јесте да се нисте медијски експонирали за време Бориса Тадића. Међутим, сада јесте. Зашто? 

На којој теми сам експониран? Црна Гора и Косово. Зато што сматрам да је ова власт зло, нестручна, лажовска, лоповска и издајничка! Сматрам да је време да се побунимо сви јер се бојим да оно што је Вучић обећао, мора и да уради. Наше је да јасно и гласно одбранимо Србију.

Немате политичке, односно функционерске амбиције? 

Не. Имам амбиције да дам свој допринос у питању одбране нашег народа, цркве и у Црној Гори и на Косову.

Али сте верујем чули и Цвијетина Миловијевића који је споменуо ваше име у контексту могућег председничког кандидата наспрам Вучића? 

Цвијетин је говорио о профилу, не о мени. Имам одличне контакте у цркви, док сам био саветник председнику бавио сам се и питањем односа са црквом, то ми је био посао. Неке црквене великодостојнике познајем и дуже од тридесет година. Имам поштовање за њихов рад, за цркву и сматрам да је она последња брана одбрани Космета, а само су две преостале – црква и 1244 кроз подршку Русије.

Управо сте се вратили са Косова. Шта сте видели? 

Видео сам забринутост и у цркви и код људи. Свака прича о подели плаши Србе јужно од Ибра и исељава их. Опстали су и после 21 годину од рата. Иду на пијацу, купују, раде са Албанцима. Али знају да у случају поделе, неће моћи да остану у Албанији. Међутим, видео сам и исконску жељу да се остане у манастирима и око њих, у богословији у Призрену педесетак студената из целе Србије који живе, професоре и њихове породице – са колико љубави опстају. Видео сам младог свештеника Јована Радића у Цркви Св. Ђорђа у Призрену који чека принову. Када видите да је у Богородицу Љевишку из Ваљева дошао млад свештеник са женом и ћеркицом и да живи тамо, како ми можемо да кажемо да дижемо руке и пустимо то?! Дакле, видео сам да је заједнички живот у Призрену и на Косову и Метохији могућ.

Казали сте на почетку разговора да се у Србији на власт долази и са ње одлази због Косова. Шта то значи?

Милошевић је учврстио власт реченицом Нико не сме да вас бије, распад Југославије је почео са демонстрацијама на Косову, преко преко бомбардовања ’99; трагична судбина Зорана Ђинђића по многима је везана за његов став о Космету да би требало да се решава као национално питање; Коштунице који је због Косова вратио мандат; Тадића који је на власт дошао са поруком и Косово и Европа, па 2011, није хтео да пихвати план Меркел да се држава Србија повуче са Севера Косова – не кажем да је због тога изгубио на изборима али јесте фактичку подршку коју је и имао; и овог последњег – од кампање Томе Николића, јер је Николић победио и то на последњим регуларним изборима, са крилатицом да ће поништити све споразуме и реченицом изговореном у Косовској Митровици Тако ми Бог, а нећу се смирити док Косово не вратим у састав Србије; до Александра Вучића који је доведен јер је дао обећање које нико није могао да да – да ће Косово постати чланица Уједињених нација и фактички држава и он то одрађује до дан данас. Зато га ја називам издајником јер не сматрам да ће он издати. Ја тврдим да је он већ издао, оним што је урадио са Бриселским споразумом издао је, остало је још понешто да се формализује и сада припрема народ како да то уради.

Нема експлицитног прејудицирања статуса у бриселским договорима… 

Али је преговоре који су се до тада водили на техничком нивоу и на нивоу нижих државних чиновника, Вучић подигао на премијерско-председнички ниво. Тиме је легализовао ратне злочинце, Тачија и Харадинаја као преговараче, за којима су у том тренутку биле расписане потернице из Србије, дакле, фактички им је опростио злочине, и друго, започео је разговоре о статусу, јер до тада су то били разговори о техничким питањима. Није постојао ниједан разлог да ми разговарамо о статусу у то време јер смо имали разговоре о постизању стандарда пре статуса.

То је било све пре доласка Вучића на власт:  стандарди пре статуса, стандарди и статус, потом статус па стандарди… 

…Он је разговоре подигао на статусни ниво.

Независност Косова проглашена је 2008, када смо већ имали статус па стандарди, а надгледана независност је укинута пре његовог доласка на власт – 2012… 

…Да, али имамо резолуцију УН СБ 1244 која је на снази.

Међународна заједница усвојила је након резолуције и ове политике… 

…Али је резолуција на снази и извештаји о стању на КиМ се и даље редовно подносе СБ, те се о статусу није преговарало.

Преформулисаћу питање: Шта је то што је он могао, односно требало да уради другачије? 

Прво, ако је већ обећао да ће да поништи техничке споразуме, требало је то и да уради. Истовремено знам да то није било реално, али је дао обећање и народ слагао већ у старту. Друго, ниво преговарача није никако смео да подигне, могао је него други у име Србије из Министарства спољних послова да преговара. Не можете да преговарате са осумњиченим ратним злочинцима. Дакле, преговарало би се о примени претходно постигнутих договора, а који су до дан данас само делимично реализовани. И наравно, није требало да потписује Бриселски споразум.

 О чему би се то другачије преговарало?

Са техничког нивоа о томе да се пре свега ради на побољшању услова живота на терену – за људе, на њиховој комуникацији, олакшицама за живот, лечење и путовање, решавање питања имовине, које ни данас није решено. Само узмите питање цркве и њене имовине, која никада није била укључена у разговоре. Због тога верујем да је, између осталог, веома важно одобрит визну либерализацију свим грађанима Косова и Метохије. 

У Бриселу се управо преговарало о конкретним споразумима, као што су питања слободе кретања, енергетике, правосуђа, полиције… Дакле, шта је он ту могао да уради другачије? 

Ја мислим да је морао да поштује устав Србије. Професор Мировић каже да је Устав Србије Бриселским споразумом прекршен у 60 тачака. А он се заклео на уставу Србије. Сваки председник мора да поштује устав. Ако му не одговара, нека га промени, али док је такав, какав год да је, има обавезу да поштује. Не могу судије да полажу заклетву код Тачија и на уставу Србије, не могу избори да буду по косовским законима и српским законима. Што је најгоре, он сам каже да је све дато а да ништа није добио, једину обавезу коју су имали била је ЗСО. Какав је он то преговарач?

Аргумент косовских лидера и њихових западних партнера је у следећем: О чему ће се преговарати ако ће се једино применити устав Србије, те се захтева промена постојећег устава. Албанци неће на разговоре ни о чему што неће потврдити њихову независност?

Њихову независност није признала већина земаља у свету. Њихову независност нису признале ни све земље Европске уније. Њихову независност не признаје ни Резолуција 1244. Жао ми је што враћам причу, али морало се разговарати ипак о стандардима ових 20 година, а подсећам да је Косово одузето од Србије бомбардовајем, не ни референдумом. Оно је физички одвојено и то без дозволе СБ УН за бомбардовање. Преко тога имамо Устав Србије који не признаје независност и који морамо да поштујемо.

У Србији је Косово већ осам година само параван за пљачку

Да је Борис Тадић остао председник а Ви његов саветник, шта бисте му саветовали за Брисел, и како би у пракси изгледао договор када са једне стране стола седи делегација која не признаје ишта осим устава Србије и резолуције 1244, а са друге делегација која захтева искључиво признавање независности? Како у таквој ситуацији могу да се приближе ставови? 

Приближава их свакодневни живот. Свакодневни живот не познаје то о чему ви сада говорите, већ то да ли могу да пређем административни прелаз једним или другим таблицама, да ли имам право на имовину, могућност слободе кретања, да ли могу да живим од плате, пензије, каква су моја права. И даље сматрам да највећи проблем Косова и Метохије јесте криминал, стање у којем људи данас живе, ви то свакако знате боље. Ако узмете чињеницу да је то простор са кога се и даље највише људи исељава – и Албанци и Срби, они не беже јер им је добро и не само због сиромаштва, већ и због атмосфере која тамо влада, па како онда то да после 21 годину нисмо успели да створимо другачију атмосферу и то још уз помоћ међународне заједнице?! Да људи могу да остану и живе. Увек истичем – Срби и Албанци су живели заједно. Ја сам из породице која је живела у мешовитом селу. Дружили смо се као пријатељи, једни код других одлазили на прославе, или другим поводима.

У Бриселу су се делегације састајале да се нормализује живот, па и они су исто ово говорили у глас?

Да, па (за)што нису урадили?! Ја мислим да су бољи преговарачи могли да то постигну. Али је грешка начињена на самом почетку. Он је њима дао све у старту. И зашто би преговарали ако је он њима дао све?! Да смо водили преговоре са становишта приближавања, ми дамо нешто, они дају нешто, али не. Зашто би преговарали ако им је дато све одмах?! На крају се и пожалио да му нису дали ни ту заједницу.

Постоји шире схватање које не иде у прилог ономе што сада говорите, а то је да Вучић хоће само Север. Рекао је да се залаже за разграничење, премда не објаснивши шта подразумева под тим, али се у ширем смислу то тумачи управо као настојање да задржи Север у Србији. Уосталом, и на терену су људи уверени у то?

Александар Вучић је доведен да заврши оно што у нашој историји до сада ниједан други није ни могао, нити хтео. Под два, он би се задовољио да добије једно село око Копаоника или Лешка и он би то прогласио победом. Он би у буквалном смислу да му дају једно село, јер он стално говори да немамо ни метар. Знам сигурно да је присталица поделе и знам разговоре које је водио са неким људима, казавши им, ионако јужно од Ибра неће бити више Срба, важно је да сачувамо Север, а цркве ћемо да заштитимо. Он је направио све припреме за то. Да народ прихвати нешто као неминовност. Он је отпор који је могао да дође од самих Срба са Севера, сломио. Они су медијски нацртали мету Оливеру Ивановићу и његовом куму Димитрију Јанићијевићу.

Ко су то они?

Власт. Ви знате да не може на Пинку да се појави спот а да на знају ко га је наручио, потписао и платио. До данас то не знамо. Отворено кажем да онај ко је тај спот пустио, он је нацртао мету Оливеру Ивановићу. Ко га је убио не знам, доказаће се кад-тад, али сви знамо ко му је цртао мету. Када читате Оливерове интервјуе, јасно је већ из тога колико је био угрожен. Држава је морала и могла да га заштити. Оливер Ивановић је јасно био човек који је могао да се супротстави плановима Александра Вучића поделе, разграничења и осталог.

Али да ја Вас питам, у којој другој земљи, ево узмите регион, имате председника који би могао да каже да се залаже за поделу територије у његовом уставу?! Албанци се стално позивају на свој устав. А он спомиње разграничење! Он не спомиње разграничење са Косовом, већ са албанским народом. Ми смо се разграничили са албанским народом, то је граница са Албанијом.

Председник поручује да он не може да брани нешто што су изгубили „жути“ пре њега. Спомињу се Борко Стефановић, Вук Јеремић, Ђилас, Тадић…

Био је министар информисања у ратној влади Слободана Милошевића. Шта је радио док су се  спрска војска и полиција повлачили са Косова?! Усељавао се у стан, он и Тома Николић  са великим квадратима. Оно што се није успело ’99, а тада смо изгубили један део суверенитета над Косовом, многи верују да је 2012, дошао да заврши посао. Ако ћемо да се враћамо у прошлост и делимо ко је за шта је крив, онда је велика одговорност и Слободана Милошевића, и зашто смо дошли у ситуацију да будемо бомбардовани. Свакако је и међународни фактор имао своје разлоге и интересе, али је он то морао да предвиди, да не иде у сукобе, већ да пронађе решења… 

На основу чега то кажете? И често спомињете да је председник уцењен човек? 

На основу његових поступака, тога шта је направио од ове земље. Погледајте макар само међународне извештаје о стању медија, слобода, људских права, криминалу у Србији. Све афере би морале да имају епилог, а оне остају покривене. На основу тога што се њему толерише да зарад признања Косова, у Србији уведе диктатуру. Њему Косово служи као димна завеса за криминал и пљачку. Направљена је шира балканска мафија са вођама Албаније-Косова-Црне Горе-Србије и не би могла да функционише без међународне подршке. Сви су они уцењени  и одрађују.

Управо се прошлој власти спочитавало слично, и то исти они који и данас снажно критикују СНС, али истовремено подсећају на то да нису криминал и корупција измишљени са СНС, да таблоидизација медија није започела са СНС, као ни афере?

Ако је све то тако, како смо онда изгубили власт?! Дакле на слободним изборима! Вучић је имао где да говори, гостовао је на РТС-у, Пинку, Б92, осталим медијима.. Нико није малтретирао људе зато што припадају опозицији. То је макар мала разлика у односу на сада. Данас са нама не смеју да седну, а камоли да нас пусте на телевизију. Уосталом, грешке су плаћене – изгубљени су избори, Али упоредити Бориса Тадића и Александра Вучића је неспојиво, и по питању демократије и националних питања.

Критичари прошле и ове власти власти то не доводе у питање, само спочитавају да оно што је претходна власт лоше чинила, ова је довела до кулминације…

Али нисмо имали диктатуру, да свако ко изговори критику заврши на десет насловних страна, називан најпогрднијим речима, са угроженом породицом и пријатељима. Зашто људи беже данас одавде?! Не само због материјалне ситуације, већ зато што ово није нормална ситуација. Није нормално да уколико мислимо различито јесмо непријатељи једни другима и да не смемо да седнемо заједно и разговарамо, да смо сви у страху да нас прате, прислушкују. То не може да буде нормално али то све јесте прикривање пљачке.

Срби које је председник Тадић 2005. на Косову придобио када је посетио њихова места, уносећи српску заставу су седам година касније гласали против њега. Како то објашњавате?

Тачно, обишли смо за два дана 13 места, у свако место донели на поклон српску заставу. Нормално је да председник поклони симбол своје државе а био је први председник Србије који је посетио Косово и Метохију након рата. Није то било ништа друго до израз поштовања за наше људе са којима смо се састајали и институције које смо обилазили. Шта се догодило након тога – па управо то да нису исте климе демократије две власти. И Николић и Вучић су плашили народ да ће Тадић да изда Косово. Али су они као опозициони лидери имали прилику и на медијима и кроз посете да говоре оно што су желели, све оно што ми данас немамо. Они су имали могућност на националним фреквенцијама да говоре и дају обећања народу да ће све што је урађено у наше време да пониште, да врате Косово у Србију, а нико их није у томе спречавао. Нико није нападао Тому Николића и Вучића док су се у кампањи кретали по Косову. Када смо ми прошле године отишли у Лепосавић, спремили су ‘дочек’, доживели смо увреде, пљување, скоро па физички обрачун и то од неке деце коју су довели тамо. Да мени који сам рођен на Косову и тамо имам породицу и имање, говоре да сам Шиптар, издајник… Да ли су икада они доживели то од нас?! Не само да нису, него не би ни требало икада. Дакле, народ је био заведен. Па сами знате колико је људи доле у међувремену схватило да то није било тако, да не спомињем своје пријатеље одоздо, попут Јакшића, Ристића. Ја сам им и тада говорио за Тадића – неће овај човек да изда, не може да изда, зна границу до које је могао да изађе а ови немају границу. Лажу као и раније, обећавају народу као и раније.

Управо је на тај сусрет Ђиласа са Марком Јакшићем било много критика, уз подсећање да су некада били љути противници?

Отаџбина је саставни део Савеза за Србију. Када смо имали разговор са Јакшићем и Ристићем о уласку Отаџбине у Савез за Србију, то је био чувени ‘тајни’ састанак у кафани код Мира у Богутовцу, кажем тајни, јер се одиграо јавно, пред сто људи. Између Ђиласа и Марка Јакшића односи нису ни постојали, то је тачно. Ми смо дошли да разговарамо о савезу и Јакшић и Ристић су питали – какав је ваш став о Косову? Поставили смо на сто папир са 30 тачака око којих се Савез окупио. По питању Косова јасно стоји – 1244, нема поделе, нема разграничења, нема референдума. Јакшић и Ристић при приступању Отаџбине нису споменули никакав други захтев осим да добију одговор на питање какав је наш став око Косова и да ли се они са тим слажу.

А шта ћемо са оптужбама да је Савез без већих проблема прихватио такве одреднице о Косову, јер их то ставља у лагоднију позицију да са стране сачекају расплет око Косова док је врућ кромпир у рукама власти, и „реше се баласта“ а да онда то искористе за дискредитацију власти?

Нисмо му ми ставили тај врући кромпир у руке! Ја знам да такав став постоји, али то није истина. Оно што знам је то да сви они који су потписали програм стоје иза тачака о Косову.

Имала сам прилику да на једном недавном међународном скупу чујем једног од опозицоних лидера који је, иако не објаснивши детаљно шта, послао врло експлицитну поруку – подржите нас и ми обећавамо да ћемо решити питање Косова. Шта то значи?

То значи да ми не можемо да платимо рачун који су направили Тачи и Вучић у некаквој кафани и да сви њихови мафијашки договори за нас нису обавеза. Ми тражимо време да разговарамо са Албанцима на новим основама. Дошао је Курти на власт, човек који је тврђи преговарач, али са којим може да се прича о помирењу.

Знате какве су Куртијеве идеје. Како бисте са њим преговарали?

Врло лако. Он је човек са јасним идејама. Он нема крваве руке. Док тамо седе људи са крвавим рукама и овде ратни хушкачи, нема договора. Они имају интерес да конфликт траје 100 година и да га не решавају. Власт овде и власт тамо би морало да имају међународну подршку да започну нове разговоре а сам Курти је рекао да ће све споразуме ревидирати. Премда, мало делује сулудо јер су сви споразуми у корист њихове ‘државе’. Зашто и ми као нова власт не би рекли, и ми ћемо ревидирати све па ћемо да седнемо и да разговарамо?!

Слажете се да се прегледају споразуми и да је потребно време. Међутим, оног тренутка када се српски и косовски преговарачи буду нашли за преговарачким столом, и српска страна каже да не може да одступи од устава, а косовска се позове на свој устав, затражи признање, „ратну одштету“, признавање „геноцида“, изгледаће да није могућ компромис. Где је ту реал-политика?

Ево где је. Био сам сада у Смаћу где сам рођен. У Смаћу нема ниједног Србина. Током рата ниједан Албанац није напустио Смаћ јер нико од Срба тамо није правио проблем. Било је то мешовито село. Када су се Срби повукли спаљене су све српске куће и минирана црква. Двадесет једну годину касније код свог комшије, седимо и пијемо ракију, разговарамо. Још је један комшија ту. Ја му кажем, наше гробље је порушено, имате ли ви нешто против да ми то уредимо, а наше је гробље поред њиховог. Не, комш’о, ја ћу са трактором да дођем, да помогнем ако треба. Црква је минирана и порушена, кажем му, хоћемо и то да обновимо, али прво да уредимо гробље, да поставимо ограду као и ви око вашег. Имате ли нешто против? Немају и хоће да помогну. Разговарамо о животу, има четворицу синова, сви су му напољу, живот им је тежак. Путеви до њива су зарасли, њиве се не обрађују, јер су им деца напољу, по неко остало у селима. И још ми каже, када би добили ове пасоше, сви би отишли. Ето, то бих ја рекао Куртију.

Неспорно је да и Курти исто говори каду су питању сиромаштво, криминал и корупција. Знате да део међународних представника и експерата, а свакако и косовска страна, у захтеву за пријем Косова у ИНТЕРПОЛ истичу управо као аргумент да је то средство за ефикасну борбу против криминала. Да ли би то било прихватљиво за вас?

Не. Али понављам да би будући разговори две стране морали да буду под јаким међународним гаранцијама да се оно што се договори и реализује. Борба против криминала није локална ствар, то је такође јасно. И заиста сам у Куртију видео човека који је вољан да се обрачуна са криминалом. Ако не буде успео да се обрачуна са криминалом на Косову бојим се да неће преживети. Дакле, криминал је проблем број један. Ни ми ни они не можемо то да решимо сами. За такву борбу потребне су чврсте међународне гаранције о спроводивости договора. Зато не бих унапред лицитирао са чим се можемо сагласити. То су хипотетичке ситуације.

Замислите да се нова власт са Куртијем договара о борби против криминала. При том, различито размишљате о статусу, за једне је Косово део Србије, за друге је Косово независно. Курти од српске стране затражи да не омета пријем Косова у ИНТЕРПОЛ, затражи да се сви ратни злочини процесуирају, пронађу тела, отворе архиве. Видите ли могућност договора?

Србија и без пријема Косова у ИНТЕРПОЛ може да помогне Приштини да се сваки злочин осуди, процесуира, не сме да се заштити било ко. Тај ко је починио злочине, није радио ни у моје, ни у име мог народа. Било је злочина. Било је злочина на обе стране. Има несталих. Такве ране су незацељиве и оне се неће решити једним разговором и ад хок. Ово је дуг дуг, дуг процес.

Уколико би српска опозиција била сутра у позицији власти, да ли би преузела обавезу процесуирања ратних злочина, односно институционалног епилога?

Апсолутно. При том наглашавам да косовска страна има своје захтеве, српска своје и део тог процеса је управо и Специјални суд. Приштина сада има обавезу да пред овим већима изведу своје осумњичене за ратне злочине и те како, али и када је познато са колико отпора се овај процес одвија, да не спомињем сведоке који се убијају.

Где видите Србију 2022 – 2023?

Да ће бити друга гарнитура на власти, да ће се водити озбиљни разговори у правцу помирења, решавања криминала и сиромаштва и видим да ти разговори нису нереални и да може нешто да се уради, а оно чега се бојим је да ће број Срба и Албанаца бити много мањи на Косову, те да ћемо у једном тренутку разговорати о нечему што неће имати ко да примењује.

Русија никад не подржава опозицију пријатељске земље

„Моји сви контакти са Русима су јавни. О томе можете свуда да прочитате. То су контакти у руској цркви, у думи, администрацији, текстови које пишем за Регнум и којима покушавам да пренесем следећи став: Опозиција у Србији није антируска, нити антизападна. Покушавам да им укажем на оно што Александар Вучић ради на међународној сцени. Русима говори да смо ми прозападни и антируски, да спремамо други Мајдан док Западу каже да Русија финансира наше протесте. Ко год ишта зна о руској политици, зна одлично да Русија никад не подржава опозицију пријатељске земље. То једноставно код њих не постоји, а такве крилатице су будалаштине. Такође је важно да се Русима пренесе то да Вучићев став о Косову није став српског народа, већ уцењеног човека.

Мука ми је да гледам како Вучић уништава Србију

Ја припадам опозиционој сцени, нисам члан странке. Знам зашто ово радим. Радим пре свега због савести и свог сина, прошле године сам га повео у наше село, разговарао је са Албанцима, важно ми је да зна одакле је.

Знате да ће многима деловати нереално да кажете да су све ваше активности због вашег сина, на крају, ту је и ризик који преузимате? 

Радим због Димитрија, мојих предака и комшија сахрањених на гробљу у Смаћу, и зато што ми је мука да гледам више ово што ради Вучић, његово пренемагање, мука ми је да гледам како уништава Србију, стотине хиљада људи је отишло из ове земље, како је распродао и уништио све. Немам резервну земљу.

 Хоћу да се народи помире

Како мислите да са оваквим ставом добијете подршку запада, без које се власт у Србији тешко мења? Сами сте у овом интервјуу казали да Вучић на власти опстаје јер га западни свет подржава, то је уосталом казао и Борис Тадић у најновијем интервјуу за ВОА?

Они подржавају њега и цео тај балкански мафијашки клан зато јер немају друго решење. 

Чиме бисте запад убедили са оваквим тврдим ставовима када је у питању статус и устав?

Управо зато што хоћу да се народ помири. Зато што ја нисам ратни хушкач, живео сам са Албанцима и знам да може. Понављам, наши највећи пробеми су криминал, безакоње и сиромаштво и на Косову и у Србији и запад ако хоће, може да помогне у решавању тих проблема и у развоју демократије

Бесмислени разговори о статусу ако ће све бити празно

Мислим да решење за Косово мора да се нађе у атмосфери другачијој од ове, да се извлаче позитивни пример из живота, да се медијски ствара једна друга прича, једна позитивнија слика која људима може да да наду да има смисла да живе овде. Бесмислено ће бити да разговарамо о статусу ако ће овде све бити празно. Прича о мом селу је тужна али је она парадигма оног што нам се догодило.

Повлачење Србије са Севера Вучићев резултат

И док сам био саветник председнику нисам био члан Демократске странке. Припадао сам режиму који је имао своје добре и лоше стране, називали су нас жути издајници, али постоји једна ствар: 2012. године Север је био српски са комплетним атрибутима српске државе. Данас, живите доле, па ми реците шта имате од српске државе тамо? Шта је резултат владавине Александра Вучића? Да се српска држава повуче са Севера Косова. Уместо српске државе, добили смо српску мафију и Српску листу. Беже и Срби Албанци одоздо али не једни од других, већ од мафије, Срби од Срба, Албанци од Албанаца.

Овако како ви кажете да је Вучић доведен да доврши нешто што је преостало, постоје сличне оптужбе на ваш рачун да сте ви уништили ДС. На Антидоту је објављен дугачак и детаљан текст о томе…

…Чији нисам био члан. Антидот је Бебин, нисам читао тај текст али знам да служи за објаву спекулација, са сврхом да дискредитује оне који критикују, односно раскринкавају шта ова власт ради. Дискредитује баш таквим текстовима. Никада нисам био члан ДС. Зна се одлично како је ДС настао, он постоји, и има свог председника.

 За којег такође постоје неки гласови да је под вашим уицајем…

…Па јесам ли га ја бирао? Или скупштина ДС? Лутовац је пре свега један поштен и способан човек који је врло часно радио посао амбасадора Србије у Црно Гори, и ког познајем из тог времена.

План Меркел био мање штетан од Бриселског по Србију па га Тадић није прихватио

Борис Тадић је такође 2011, могао да прихвати Меркелин план који је за Србију био мање штетан него Бриселски и он то није хтео да уради. Она је затражила, колико се сећам, укидање цивилне заштите и повлачење безбедносних елемената. Познат је тај састанак. Дакле, могао је да купи опстанак на власти да је на то пристао, али би га ти исти радикали и јуловци запалили. Буквално би га запалили и то исти они који данас спроведе оно на шта Тадић не би смео ни да помисли. Случајно се руковао са Тачијем на неком аеродрому, па су хели да га запале, а овај се најнормалније председнички састаје и са Тачијем и са Харадинајем.

Косово и пљачка

У Србији од 2012 постоје само две важне ствари: Косово и пљачка. Косово служи њему да се покрије пљачка, да пред западним партнерима оправда све то и каже, ево ја ћу да вам завршим то и тако ево већ осам година. Он купује време. Сада је, пак, можда рачун дошао на наплату и наравно да он хоће сада да пребаци на народ.

Референдум?

Какав референдум?! Када је он питао народ о некој политици?! Казао је да је народ одбио његов план. Који је то план? Да ли ви знате који је то план? Знате ли ви некога у Србији ко зна шта је његов план?! Нема референдума око Косова.

Две западне политике за Косово

Тренутно постоје две политике око Косова. Једна, коју представља Гренел и која форсира да се направи било какво решење које подразумева чак и поделу и разграничење уз међусобно признање, а које је потребно пред америчке изборе, у којем су гарант Тачи и Вучић. Она је доста проблематична због самог Тачија, јер он више и нема легитимитет пред крај свог мандата и са новом владом Косова која је изричито против разграничења. Са друге стране имамо Александра Вучића, уцењеног и доведеног да то уради, за чијег периода од осам година на власти никада у скупштини није било расправе о Косову и Метохији, изузев једном пре неколико месеци. У другој политици су Немачка, односно ЕУ, а ми смо део Европе. Њих интересује решење које може да се спроведе у пракси. То решење би, по њиховим жељама, подразумевало принцип „две Немачке“ – без међусобног признања и уз чланство у УН. Њих интересује да се и криминал решава јер се прелива и у њихове земље и колико ми је познато, подржавају Куртија. И америчко, и немачко решење је неприхватљиво за нас.

Статус није најважнији већ како да почистимо криминал и сиромаштво

О каквом статусу да причамо када врло брзо неће бити ни Срба ни Албанаца? Од чега беже из Србије и одоздо? Од криминала, од безакоња, сиромаштва. Ту треба заједно да радимо, да једни другима помогнемо да се очисти криминал и да људи живе боље и да и ми и они потражимо међународно разумевање и подршку да нам у томе помогну.

Не мислим да је статус најважнији. Не постоји ниједан разлог за журбу, већ само како ћемо што пре да решимо криминал и сиромаштво, све остало је ствар разговора и договора и они не смеју да буду временски лимитирани. А да ја сада у журби платим рачун Вучића и Тачија, то нема шансе

Хвала што сте говорили за КоССев

Аутор интервјуа: Татјана Лазаревић

(КоССев)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер