среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Дебате > Косово и Метохија > Ближе се, ближе избори, косовски, парламентарни
Косово и Метохија

Ближе се, ближе избори, косовски, парламентарни

PDF Штампа Ел. пошта
Марко Јакшић   
уторак, 27. мај 2014.

Поплаве!

Прошао је ударни талас помахниталих река и потока, остала је пустош. Последице ћемо лечити наредних деценија, ако икада буду и залечене. Кад то кажем, не могу а да се не присетим земљотреса у Мионици. Држава и власт су одговорни за последице, нарочито катастрофу у Обреновцу, јер је било више него логично да после Ваљева, Лазаревца и поплављених копова, постоји реална опасност за становнике овог града и да је евакуација превентива! Што се није десило. Забринути Вучић као врховни вођа, али и главни медијски маг (дефинитивно искуство из периода Милошевићевог министра за информисање) успешно је на оном директно преношеном Републичком штабу за ванредне ситуације, преусмерио пажњу са Обреновца на Шабац, Диковића и Пузовића. Театралност у циљу прекривања одоворности, ипак је била довољна да мобилише народ. Можда се вођа данас каје што је било директног преноса. Како год… Не бих да пропустим да приметим да када је држава поклекла у својим дужностима њу више него успешно надоместио самоорганизовани, одговорни, пожртвовани и саосећајни народ, или већина народа. Браво за све хероје у спасавању, браво за све волонтере, донаторе, радио-аматере, твитераше. Браво за све оне који све време типкају врло симпатицне поруке на 1003. Посебно браво за моје Косовце који су показали да знају шта значи тешко, бол и патња и колико је тада битно помоћи, и сународницима северно од Јариња и Брњака, али и браћи у Републици Српској.

Шта год да се деси живот увек иде даље, време не стаје и нема повратка у пређашње стање. А кажу да је сваком свој проблем највећи. Наш косовски траје већ дуго. Предуго. Да смо се ми који га живимо потпуно саживели са њим. Да су они који га из Србије посматрају већ преуморни од њега. И ништа то није чудно. Поплаве као много тежи проблем у овом тренутку су скрајнули у други или трећи план дешавања на овој територији. Међутим, овде није нимало ‘досадно’ и тренутно је на репертоару још један чин у нашој агонији, а то су ванредни парламентарни избори. Косовски. За мање од 15 дана. И ту се као свашта нешто дешава. О ономе што је у дворишту наших албанских комшија нека се они занимају, ја бих се мало позабавио ониме што се дешава код нас, косметских Срба.

Статусна неутралност избора!

Један од низа бриселских термина. Није него! Истопила се брже него она пахуљица. Немој да се збуните, верујем да сте већ заборавили фусноту и договор о регионалном представљању Косово*. Претходни локални избори, статусно неутрални, са све чврсто залепљеним стикерима преко грбова Косова на документима (изјавама одборника и градоначелника) која нису била статусно неутрални, чији се пети круг тек пре неки месец завршио у Косовској Митровици, изгледају као давна прошлост.

Толико далека да они који тада нису хтели да учествују на њима уколико гласачки листићи не буду без грба Косова данас планирају ‘судбоносно, историјско и јединствено’ учешће на њима без обзира на то што сада све папире, па чак и листић краси еуропски плаво-жути грб КосовЕ. Они који су тврдили да је договор о локалним изборима само превара да би нас убацили у систем, изгледа испадоше у праву. А учествовање на овим изборима личи на наше уживање у моментима док нас силују. Бојим се да је превише проведеног времена у косовском апартхејду код Срба довело до штокхолмског синдрома.

Српска листа

Јединствена. Заједничка. Сложна. Удружена. Братска… Али авај… Ипак се поред тога СЛС (Српска либерална странка) самостално пријавила за изборе. Кажу у минималном капацитету. Мени све то личи на неку превару. Плус гласање за отворену листу и до 5 кандидата. Неки су већ имали прилике да испробају лобирање, а неки и не. На њој је 67 имена, не превише познатих и сигурно не најбољих представника међу нама преосталима, и међу којима је најозбиљнији кандидат човек који је већ месецима неосновано у притвору. Оливер Ивановић. И који ће бојим се и резултате избора сачекати тамо. Јер се ЕУЛЕX-у тако може… Добро! Ипак… Најбољих у овом тренутку (да ми не прете као Тврдишићу). На њој представници ГИ Српске (СНС, СПС & ВуЛиН), СЛС, ГИ СДП, НДС и неки самостални кандидати (ако сам неког изоставио молим да се не љути).

Јел приметио неко онај превелики, свакодневни и снажни труд Београда као приликом локалних избора везан за учешће Срба и састављање листа?! Није ли то чудно мало?! Зашто Београд сада није уложио сличан труд, и ако је већ толико битан тренутак послао списак са маx 20-ак озбиљних имена (правнике, професоре, економисте,остале стручњаке) чија би обавеза била борба за српске интересе у Скупштини Косова? Зашто на списку нема ниједног кандидата из општине Зубин Поток? Или је ова листа дефинитивно доказ да смо у тренуцима док одумиремо пуштени низ воду у одлукама на нашу штету? Док смо уједно и на ланцу, под притиском да одређене одлуке које не желимо такође донесемо на своју штету као што је нпр. интеграција Севера у правни поредак Косова.

ГИ Српска – СЛС

Салто мортале. Хашимови Срби и Вучићеви (екс-Дачићеви) Срби. Заједно!!! Не, није неки футуристички филм него реалност. Љути непријатељи. Прототипи исконских непријатеља. Удружени… Када то кажем не могу а да се не сетим како се бивши ППВ а сада врховни вођа у Бриселу обратио лидеру СЛСа, и Тхаqијевом потпредседнику Петровићу!!! Зашто и како је дошло до тог преокрета не знам, нити желим да знам. Нисам способан да видим тај виши интерес који их је повезао?! Међутим, у једно сам сигуран… Не знам за остале, али ја никада не бих са ђаволом тикве садио. Разговарао да, али радио заједно на истом циљу никако не. Ни у лудилу!

СЛС је нанео највише штете по одрживи опстанак Срба на просторима Косова и то због следећих ствари: 1.) Укидање надгледане независности Косова, 2.) промене Устава Косова, и брисање члана 143. који говори да Ахтисаријев план увек преовладава кад постоји сукоб са законима и Уставом Косова и 3.) формирање РТК 2, другог канала јавног сервиса Косова на српском језику, уместо самосталног независног медија за територију целог Косова. За све те одлуке у Скупштини Косова била је потребна поред 2/3 подршке свих посланика и 2/3 подршка СРПСКИХ чланова парламента. Господо пали сте на првом испиту, а сад хоћете неко јединство. Трансформација БСК вам је само параван. Кад су овакви ‘наши’ непријатељи нам ништа и не требају. Међутим, нико ме ништа није питао, а ја сад рекох и душу спасих.

Гарантована места!

Демократско, напредно, цивилизовано, проевропско Косово које жели успешну интеграцију својих побуњених становника, посебно Срба са Севера, толико одушевљено том могућношћу, да ни за живу главу није хтело да омогући Србима позитивну дискриминацију у виду 10 резервисаних места + оно освојено на изборима без цензуса. Нити је хтео да без отежавања омогући да расељени у Централној Србији гласају као на УНМИК/овим изборима. Јер јесте 2001. била давно, али су свежа сећања на коалицију Повратак и њених 22 мандата. Ни представници међународне заједнице се нису превише потрудили да заштите некадашња резервисана места. И интерес Срба. Да су уложили трунку труда, и минимални притисак од онога којим стискају Србију ово би се без икаквих проблема решило. Али нису јер их је баш брига за наше судбине! Сада Срби учествују као и сви остали, и боре се за цензус од 5%. У бирацком списку на Косову је око 1.700.000 бирача, од тога је 5% око 85.000 гласова, дакле ако би излазност била 50% да би прошли цензус Срби односно Српска листа би требали да освоје преко 42.500 гласова. И у најбољем случају могу да освоје око 12-13 мандата. Којим случајем да изађе само 2 Србина на гласање, Срби би тада имали 10 посланика. Шта је сврха учестовања под овим околностима, када нема никаквих компромиса везаних за побољшање положаја Срба?!

Север и избори

О изиграним градоначелницима и изневереним очекивањима ћу неки други пут. О томе колика је њихова стварна моћ да било шта позитивно ураде и промене због врло мале подршке грађана, те су сагласно том легитимитету жртвени јарци у рукама било које бриселске стране, по потреби (Београд, Приштина и Брисел) у доношењу неких лоших одлука као што су нпр. Статути општина, излишно је говорити. Не бих волео да сам им у кожи.

О обећаним инвестицијама у Север после успешних избора могу у једној реченици. НИШТА! Чак ни дупле нуле нема, још је горе него што је било пре избора! Уколико не буде сличних притисака као оних 17.11.2013. године, и методе "први пут са директорем на гласање" на основу онога што чујем од пријатеља, породице и познаника је да ће излазност бити мизерно мала. Што је врло логично. Зашто би људи констатно гласали да им буде горе. Шта је то што би их мотивисало да гласају? Шта су то обични грађани добили гласањем на локалним изборима? Добили су само царине, веће цене, хапшења, тензије, страх, неизвесност. Изгубиће још много тога (безбедност, посао, слободу кретања са постојећим документима)…

Ове изборе ћу посматрати са стране. У покушају да прескочи цензус Српска листа неће имати мој глас! Нећу се ни радовати нити туговати превише због њиховог успеха или неуспеха јер дефинитивно од тога нам неће бити ни горе ни боље.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер