Početna strana > Debate > Kosovo i Metohija
Kosovo i Metohija
Kosovo i Metohija

Kosovo: Neevropski odgovor na evropski problem

Radmila Nakarada   
sreda, 09. april 2008.

Odnos EU i SAD prema nezavisnosti Kosova i Metohiji je potvrda da se smelost neodgovornosti proširuje. Evropi preti opasnost da još jednom ponese ogromnu istorijsku odgovornost ukoliko se odluči da umesto racionalnih argumenata sledi fatalne iluzije.

 
Kosovo i Metohija

NATO sprema „blic krig“

Skot Tejlor   
subota, 05. april 2008.
U sledećih nekoliko nedelja veštački će biti isprovocirano novo nasilje, jače nego 17. marta, granice oko Kosovske Mitrovice će biti zatvorene, srpski lideri pohapšeni, Srbima će biti oduzeto oružje, a grad predat Albancima iz KPS-a.
 
Kosovo i Metohija

Kosovo živi pesak

Vili Vimer   
nedelja, 30. mart 2008.

Time što su SAD i pojedine članice EU priznale Kosovo nije dobijeno ništa osim novog "severnog Kipra". U ovom slučaju mnogo toga građeno je na političkom živom pesku i, pravno gledano, nezavisno Kosovo je mrtvorođenče.

 
Kosovo i Metohija

Nešto što se zove život

Miloš Petrović   
petak, 28. mart 2008.

Dok Mićunović govori o „nama” i o boljitku „našeg” života, očigledno je da on pod tim ne podrazumeva čitavo naše društvo. To „mi” svakako ne uključuje naše sunarodnike na Kosmetu – čija nas „jedina moguća sudbina” navodno drži za taoce – već se definiše naspram njih.

 
Kosovo i Metohija

Bušova neuspela politika prema Kosovu

Robert M. Hajden   
sreda, 26. mart 2008.

Problem nije u tome što se „srpski nacionalisti“ odupiru „Zapadu“, kako to kažu oni američki novinari koji slave prvi amandman tako što imitiraju Stejt Dipartment, već u tome što je Bušova administracija pokušala da nametne vojno rešenje političkom problemu, kršeći povelju UN.

 
Kosovo i Metohija

Kosovo temelj nove vlade

Vojislav Koštunica   
ponedeljak, 24. mart 2008.

To su jasni principi naše politike: Kosovo je Srbija, ulazak celovite Srbije u EU, stalni ekonomski razvoj i bolji život građana. I, naravno, bespoštedna borba protiv korupcije i kriminala.

 
Kosovo i Metohija

Istrpeti poraz, preporoditi Srbiju

Dobrica Ćosić   
petak, 21. mart 2008.

Ja sam rešenje vekovnih antagonizama između Srba i Albanaca na Kosovu i Metohiji video u kompromisu istorijskog i etničkog prava. Taj kompromis podrazumeva pravo Albanaca da se ujedine sa svojom maticom Albanijom, sa teritorijama na kojima su većina.

 
Kosovo i Metohija

Neko je želeo rat

Slobodan Samardžić   
četvrtak, 20. mart 2008.

Izazovi su danas takvi da svaki politički akter mora biti krajnje određen prema tim izazovima. Neke snage u svetu i države podržavaju nezavisnost Kosova, i Srbija na to mora da reaguje. Nemoguće je držati oči zatvorene.

 
Kosovo i Metohija

„Kosovska država“ – dar zapadnih „prijatelja“

Branko Balj   
petak, 14. mart 2008.

Sam čin okupiranja i secesije dela državne teritorije, čiji protagonisti su američka administracija i administracije ekonomski najrazvijenijih zemalja Evrope, rezultat je zapadnog instrumentalnog uma koji doseže svoj vrhunac u ciničnom umu.

 
Kosovo i Metohija

Balkan ponovo na istorijskoj raskrsnici. Odlučujuća reč Rusije

Petar Iskenderov   
petak, 14. mart 2008.

Može li Rusija danas jasno da kaže kako balkanska karta mora ponovo da se razmotri u skladu sa tim “novim realnostima” koje Zapad iz nekog razloga pripisuje Kosovu?

 
Kosovo i Metohija

Strategija višestrukih udara

Hajdin Abazi   
ponedeljak, 07. april 2008.

Takozvani srpski ministar za Kosovo, Slobodan Samardž, razotkrio je velikosrpsko lice i pokazao je da Beograd radi na strategiji podele Kosova. To je, štaviše, bio i scenario koji se odvijao iza kulisa u severnom delu Kosova.

 
Kosovo i Metohija

Srpski stav o Kosovu za narednih petsto godina

Vilijam Montgomeri   
subota, 05. april 2008.

Bez obzira na to ko pobedi na izborima u Srbiji 11. maja, sukob na Kosovu potrajaće godinama i za sve to vreme region neće biti potpuno stabilan, a vatre nacionalizma stalno će dobijati novo gorivo.

 
Kosovo i Metohija

Izvolite, jurišajte na Kosovo

Dragoljub Mićunović   
petak, 28. mart 2008.

Nikakav „zavet predaka”, nikakve obaveza za potomstvo ne mogu da opravdaju to što će čovek protraćiti svoj život onako kako „traže preci”. Mi nemamo pravo ni zbog čega da ljudima ugrožavamo normalan, siguran, bolji život.

 
Kosovo i Metohija

Kosovo i strateška agenda Vašingtona

F. Vilijam Engdal   
petak, 28. mart 2008.

Objavljivanje kosovske nezavisnosti dočekano je brzim diplomatskim priznavanjem od Vašingtona i pojedinih zemalja EU, uključujući i Nemačku. Ta nezavisnost i njeno priznavanje otvoreno krše rezolucije UN vezane za Kosovo i izvrgavaju ruglu celokupni sistem međunarodnog prava.

 
Kosovo i Metohija

Vazdušna podrška UČK

Biljana Mitrinović   
ponedeljak, 24. mart 2008.

Srpske snage bezbednosti povukle su se sa Kosova u junu 1999. godine, posle potpisivanja Kumanovskog sporazuma. Umesto „multietničke demokratije”, NATO i UNMIK doneli su Kosovu albansku vlast i etničko čišćenje Srba, procvat kriminala i korupcije.

 
Kosovo i Metohija

Srbi, mit i činjenice

Aleksandar Ristić   
petak, 21. mart 2008.

Ko je najviše pogođen otimanjem Kosova? Pa, razume se – Kosovci. Narod kojem Nušić nije uočio osmeh na licu, dok im se obraćao kao srpski konzul pre oslobođenja. Oni koji istrajavaju u borbi do poslednjeg.

 
Kosovo i Metohija

Dobijanje kosovske bitke

Majkl Fridman   
četvrtak, 20. mart 2008.

Srbija je do sada bila izvanredno uspešna. Budući da ne postoji magičan broj nakon kojeg se neka zemlja može smatrati istinski suverenom, diplomate Sjedinjenih Država kažu kako će Kosovo postići kritičnu masu pošto ga prizna negde između 50 i 100 zemalja.

 
Kosovo i Metohija

Sedamnaesti mart

Mihailo Medenica   
sreda, 19. mart 2008.
Sedamnaesti februar 2008. sazdan je ina garežu tog 17. marta, na telima osmoro ubijenih Srba, na 35 obezboženih oltara, na 900 preoranih temelja, na nekoliko desetina oskrnavljenih pravoslavnih grobalja...
 
Kosovo i Metohija

UN i kosovska nezavisnost

DŽon R. Bolton   
petak, 14. mart 2008.

Za Sjedinjene Države, delovanje mimo Saveta Bezbednosti ne predstavlja ništa novo. Štaviše, NATO je sproveo svoju vojnu kampanju protiv Srbije 1999, a koja je na kraju i dovela do Rezolucije 1244, bez ovlašćenja Saveta Bezbednosti.

 
Kosovo i Metohija

Ko će prvi da trepne?

Majkl Levitin   
petak, 07. mart 2008.

Srbija će se zbog svoje odluke možda suočiti sa daljom međunarodnom izolacijom, ali nipošto nije ni blizu „zatvaranja radnje“ na Kosovu. Pogledajmo samo nestalnu, severnu oblast oko Kosovske Mitrovice, dobrano naseljenu Srbima.

 
<< Prva < Prethodna 21 22 23 24 25 26 27 Sledeća > Poslednja >>

Strana 25 od 27
SVI TEKSTOVI U RUBRICI

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner