Početna strana > Rubrike > Komentar dana > Bajdenovih šest tačaka
Komentar dana

Bajdenovih šest tačaka

PDF Štampa El. pošta
Ljubiša Spasojević   
ponedeljak, 03. avgust 2009.
Nedelju dana pre Bajdenove zvanične i nadasve prijateljske posete Srbiji, odnosno vladi i predsedniku države, potpredsednik narečene vlade zadužen za srpsku nauku i srpsku integraciju u Evropu Božidar Đelić (nekima se ova dva zaduženja mogu učiniti nespojivima, ali za prijem Srbije u EU potrebni su ne samo srpski nego i svetski naučni kapaciteti, da bi fantastiku pretvorili u stvarnost), ko zna koji put najavio je stavljanje Srbije na takozvanu belu šengensku listu. Pri tome je, kao i uvek, ostavio utisak da čak i veruje u ono što priča.

Sutradan (14.5.2009, "Glas javnosti") novine su nas obavestile da je Pjer Mirel, funkcioner EU, prilikom posete Beogradu izjavio da su "sve spekulacije o tome koje će zemlje i kada ući na belu šengen listu preuranjene". Mediji su istog dana preneli i izjavu predsednika Srbije, koji je, shvativši šta Brisel poručuje, svoje čedo opomenuo "da bi bilo dobro da se prestane sa licitiranjem oko datuma kada će građani biti oslobođeni viza".

Rastuženoj srpskoj javnosti je posle ovih izjava kao melem na ranu došla poseta američkog potpredsednika. Naime, 19. maja ovde je stigao i dokazani srpski prijatelj DŽozef Bajden, alijas Đorđe Bajdenović. Za vreme, a i nakon njegove posete, utrošene su tone štamparske boje da se odgonetne šta se dogovaralo (ili bolje rečeno naređivalo) u otvorenom razgovoru iza zatvorenih vrata. Sada, dva i po meseca kasnije, jasno se ukazuje šta.

Iz Brisela su nedavno stigla obećanja da će Srbija biti stavljena na listu bezvizne čežnje početkom sledeće godine. Pre posete srpskog prijatelja Bajdena (alijas Đorđa Bajdenovića), to nisu znali ni u Briselu a začudo ni u Beogradu, o čemu i govore gore citirane izjave Mirela, Tadića i pre svega Đelića. To znači da je Bajden umešao prste i "pogurao" viznu liberalizaciju, a svakako i da je nešto tražio zauzvrat.

Od EU su Srblji obično za nešto dobijali ništa. Sada se čini da se stvari menjaju. Za obećanje o bezviznim putovanjima po Evropi i putovanja po nacionalnom bespuću potrebno je da vlastodršci u Srbiji ispune sledeće sitnice:

1. Pacifikaciju Srba na Kosovu i Metohiji smenom nepodobnih i dovođenjem podobnih. Radovi u toku. Marko Jakšić više nije direktor bolnice, protiv Milana Ivanovića se vodi krivični postupak, za predsednike srpskih opština su postavljeni kadrovi DS.

2. Staviti do znanja Srbima na Kosmetu da ih je se matica odrekla. Radovi u toku. Srbi iz ove pokrajine, ukoliko žele srpska dokumenta, odlukom vlade Srbije po njih moraju da dođu u Srbiju, a ne kao do sada da ih vade na teritoriji KiM. Druga je mogućnost (koja je jednostavnija i jeftinija i našta ih navodi već pomenuta odluka srpske vlade) da izvade dokumenta kvazidržave Kosovo, čime bi prihvatili da su njeni državljani.

3. Naterati Srbe u ovoj pokrajini da prihvate organe kvazidržave Kosovo i tako opet posredno, a i neposredno, priznaju tu državu. Radovi u toku. Srbi sklapaju ugovore sa KEK da bi sebi obezbedili osnovne uslove za život.

4. Radi umirivanja i zavaravanja tamošnje (a i ovdašnje) javnosti, poručiti da se nisu stekli uslovi za izlazak Srba na izbore koje sprovodi lažna država, ali pri tome dodati da oni koji budu izašli na izbore neće biti sankcionisani. Radovi u toku. Takvu izjavu je dao ministar srpske vlade zadužen za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović, koji je zanat pekao i u Tačijevoj vladi, što mu je kod srpskih vlasti bila preporuka i za ovu. Ministar u pokrajini, koji je postao ministar u republici, svakako je još jedan dokaz kontinuiteta državotvorne politike srpskih vlastodržaca.

5. Ostaviti Srbe na Kosovu i Metohiji i bez duhovne podrške, odnosno podrške Crkve. Radovi u toku. SPC se nije oglasila povodom pomenutih dešavanja, prihvatila je obnovu hramova na Kosovu i Metohiji pod uslovima lažne države Kosovo i tzv. međunarodne zajednice. To je istovremeno argument da se ti kulturno – istorijski spomenici prikažu kao albanski. Episkop Artemije za svoju borbu nema podršku crkve, čak mu je prećeno da može biti raščinjen.

Sa druge strane, srpske vlasti izgleda smatraju da je to duhovna stvar i ne upliću se (dok izbor patrijarha shvataju kao svetovnu stvar i tu se upliću). Uostalom, uvek su obećavale da će se za pokrajinu boriti svim diplomatskim i pravnim sredstvima, a nikada duhovnim. Srpski vlastodršci i ovom prilikom, kao i mnogo puta do sada, ispunjavaju data obećanja, jer je to jedan od bitnih uslova za održavanje njihovog kredibiliteta u narodu.

6. Zbog bezviznog režima "iz razloga bezbednosti" na granici sa Kosmetom država Srbija će uspostaviti carinske i policijske punktove. Pošto su oni koje je postavljao Euleks više puta uklonili Srbi, procenjeno je da su do zuba naoružani KFOR i Euleks ugroženi od Srba naoružanih samo zubima. Granicu između Srba i Srba od sada će zato čuvati Srbi. Ovo je već isprobano sa Srbima preko Drine za vreme S. Miloševića, ali su posledice ovog sadašnjeg udruženog međunarodnog poduhvata mnogo pogubnije. Isto tako, Srbi sa Kosova i Metohije neće biti na beloj listi. Radovi u toku.

Slučajno i ovaj plan ima šest tačaka.

Radovi su u toku na izgradnji lažne države Kosovo i razgradnji Srbije. Izvođači radova su srpski vlastodršci, a projektanti su iz inostranstva. Zato poduhvat i ima međunarodni i udruženi karakter. Tako žuti režim farba belim šengenom Srbiju koju je zavio u crno.

Sledi i novih šest tačaka za sedam regiona. Mamac će biti obećanje o prijemu u EU. Radovi su i tu u toku. I ovaj međunarodni udruženi poduhvat je počeo da se ostvaruje.

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner