Istraživanja javnog mnjenja |
Saradnja sa Haškim tribunalom (oktobar 2008) |
nedelja, 16. novembar 2008. | |
OSNOVNI NALAZI Saradnja sa haškim tribunalom: Generalno se može zaključiti, u odnosu na raniji period, izvestan porast spremnosti građana za intenzivniju saradnju sa haškim Tribunalom. Čak 45,18% građana danas smatra da Srbija treba da sarađuje sa Tribunalom. Evidentirano je i značajno povećanje broja onih koji podržavaju izručivanje građana Srbije Hagu (37,81%), što posebno važi za broj onih koji u potpunosti podržavaju izručivanje. Takvih je sada 24,27%, dok je ranije njihov broj iznosio oko 15%. Na drugoj strani (oni koji se apsolutno protive izručivanju), evidentiran je pad sa skoro polovine (47,84% u aprilu 2008.) na oko trećinu (33,17%) prema sadašnjim nalazima. Kod umerenih protivnika i pristalica izručivanja nema većih kolebanja, dok broj neopredeljenih pokazuje blagi rast. Izručenje Ratka Mladića Hagu:Istraživanje pokazuje da 37,09% građana smatra da Ratko Mladić treba da bude izručen Hagu, dok se 44,41% njih tome protivi. Ovi rezultati ne pokazuju veće odstupanje u odnosu na prethodi period, te se odnos prema ovom pitanju može smatrati relativnom konstantom za nešto duži vremenski period. Ipak, primetan je blagi porast od oko 3% onih koji su za izručenje i blagi pad od oko 1% onih koji su protiv, a na račun smanjenja braja neopredeljenih za oko 4%. Strateške integracije: Evropske integracije: U prethodnom polugodišnjem periodu evidentirano je značajno povećanje broja pristalica pristupanja Srbije Evropskoj uniji (sa 63,89% u aprilu 2008. na 81,52% u oktobru). Istovremeno je smanjen i broj protivnika priključenju EU sa 22,44% na 13,0%, kao i broj neopredeljenih sa 13,67% na 5,47%. NATO integracije: Broj pristalica pristupanju NATO je (posle neznatnog pada registrovanog tokom februara i aprila 2008.) stabilizovan na nivou od 22-23% (koji je bio evidentiran i pre kulminacije kosovske krize izazvane proglašenjem nezavisnosti). S druge strane, i broj protivnika NATO integracija, posle porasta uoči i nakon proglašenja kosovske nezavisnosti, stabilizovao se na prethodno utvrđenom nivou od oko 60%. U međuvremenu je došlo do vidnog povećanja broja neopredeljenih po ovom pitanju sa 10% (decembar 2007) na 18,53% u ovom istraživanju. Bliske veze sa Rusijom: Broj onih koji podržavaju uspostavljanje najtešnjih veza sa Rusijom, koji je godinu unazad bio konstantan na nivou od 58-60%, sada je takođe uvećan za desetak procenata i trenutno iznosi oko 69%. S druge strane je došlo do smanjenja broja protivnika bliskih veza sa Rusijom u istom iznosu i taj broj sada iznosi 14,76%. Osnovni podaci o istraživanju:
SARADNjA SA HAŠKIM TRIBUNALOM
Da li Srbija treba da sarađuje sa haškim tribunalom?
Da li podržavate izručivanje naših građana Hagu?
KOMPARACIJE SA REZULTATIMA PRETHODNIH ISTRAŽIVANjA jul 2006 - februar 2008 – jun 2008 – oktobar 2008
Da li podržavate izručivanje građana Republike Srbije Haškom tribunalu
Da li Ratko Mladić treba da bude izručen Hagu?
UKRŠTANjA: ŠIRE REGIJE * SARADNjA SA HAŠKIM TRIBUNALOM Šire regije * Da li podržavate izručivanje naših građana Hagu?
UKRŠTANjA: ŠIRE REGIJE * SARADNjA SA HAŠKIM TRIBUNALOM
Šire regije * Da li Ratko Mladić treba da bude izručen Hagu?
TIP NASELjA I SARADNjA SA HAŠKIM TRIBUNALOM U kakvom naselju živite? * Da li podržavate izručivanje naših građana Hagu?
U kakvom naselju živite? * Da li Ratko Mladić treba da bude izručen Hagu?
SARADNjA SA HAŠKIM TRIBUNALOM - OPREDELjIVANjE PREMA POLU Pol * Da li podržavate izručivanje naših građana Hagu?
Pol * Da li Ratko Mladić treba da bude izručen Hagu?
SARADNjA SA HAŠKIM TRIBUNALOM - OPREDELjIVANjE PREMA STAROSNIM GRUPAMA Starosne grupe * Da li podržavate izručivanje naših građana Hagu?
SARADNjA SA HAŠKIM TRIBUNALOM - OPREDELjIVANjE PREMA STAROSNIM GRUPAMA Starosne grupe * Da li Ratko Mladić treba da bude izručen Hagu?
|