Истраживања јавног мњења |
Сарадња са Хашким трибуналом (октобар 2008) |
недеља, 16. новембар 2008. | |
ОСНОВНИ НАЛАЗИ Сарадња са хашким трибуналом: Генерално се може закључити, у односу на ранији период, известан пораст спремности грађана за интензивнију сарадњу са хашким Трибуналом. Чак 45,18% грађана данас сматра да Србија треба да сарађује са Трибуналом. Евидентирано је и значајно повећање броја оних који подржавају изручивање грађана Србије Хагу (37,81%), што посебно важи за број оних који у потпуности подржавају изручивање. Таквих је сада 24,27%, док је раније њихов број износио око 15%. На другој страни (они који се апсолутно противе изручивању), евидентиран је пад са скоро половине (47,84% у априлу 2008.) на око трећину (33,17%) према садашњим налазима. Код умерених противника и присталица изручивања нема већих колебања, док број неопредељених показује благи раст. Изручење Ратка Младића Хагу:Истраживање показује да 37,09% грађана сматра да Ратко Младић треба да буде изручен Хагу, док се 44,41% њих томе противи. Ови резултати не показују веће одступање у односу на претходи период, те се однос према овом питању може сматрати релативном константом за нешто дужи временски период. Ипак, приметан је благи пораст од око 3% оних који су за изручење и благи пад од око 1% оних који су против, а на рачун смањења браја неопредељених за око 4%. Стратешке интеграције: Европске интеграције: У претходном полугодишњем периоду евидентирано је значајно повећање броја присталица приступања Србије Европској унији (са 63,89% у априлу 2008. на 81,52% у октобру). Истовремено је смањен и број противника прикључењу ЕУ са 22,44% на 13,0%, као и број неопредељених са 13,67% на 5,47%. НАТО интеграције: Број присталица приступању НАТО је (после незнатног пада регистрованог током фебруара и априла 2008.) стабилизован на нивоу од 22-23% (који је био евидентиран и пре кулминације косовске кризе изазване проглашењем независности). С друге стране, и број противника НАТО интеграција, после пораста уочи и након проглашења косовске независности, стабилизовао се на претходно утврђеном нивоу од око 60%. У међувремену је дошло до видног повећања броја неопредељених по овом питању са 10% (децембар 2007) на 18,53% у овом истраживању. Блиске везе са Русијом: Број оних који подржавају успостављање најтешњих веза са Русијом, који је годину уназад био константан на нивоу од 58-60%, сада је такође увећан за десетак процената и тренутно износи око 69%. С друге стране је дошло до смањења броја противника блиских веза са Русијом у истом износу и тај број сада износи 14,76%. Основни подаци о истраживању:
САРАДЊА СА ХАШКИМ ТРИБУНАЛОМ
Да ли Србија треба да сарађује са хашким трибуналом?
Да ли подржавате изручивање наших грађана Хагу?
КОМПАРАЦИЈЕ СА РЕЗУЛТАТИМА ПРЕТХОДНИХ ИСТРАЖИВАЊА јул 2006 - фебруар 2008 – јун 2008 – октобар 2008
Да ли подржавате изручивање грађана Републике Србије Хашком трибуналу
Да ли Ратко Младић треба да буде изручен Хагу?
УКРШТАЊА: ШИРЕ РЕГИЈЕ * САРАДЊА СА ХАШКИМ ТРИБУНАЛОМ Шире регије * Да ли подржавате изручивање наших грађана Хагу?
УКРШТАЊА: ШИРЕ РЕГИЈЕ * САРАДЊА СА ХАШКИМ ТРИБУНАЛОМ
Шире регије * Да ли Ратко Младић треба да буде изручен Хагу?
ТИП НАСЕЉА И САРАДЊА СА ХАШКИМ ТРИБУНАЛОМ У каквом насељу живите? * Да ли подржавате изручивање наших грађана Хагу?
У каквом насељу живите? * Да ли Ратко Младић треба да буде изручен Хагу?
САРАДЊА СА ХАШКИМ ТРИБУНАЛОМ - ОПРЕДЕЉИВАЊЕ ПРЕМА ПОЛУ Пол * Да ли подржавате изручивање наших грађана Хагу?
Пол * Да ли Ратко Младић треба да буде изручен Хагу?
САРАДЊА СА ХАШКИМ ТРИБУНАЛОМ - ОПРЕДЕЉИВАЊЕ ПРЕМА СТАРОСНИМ ГРУПАМА Старосне групе * Да ли подржавате изручивање наших грађана Хагу?
САРАДЊА СА ХАШКИМ ТРИБУНАЛОМ - ОПРЕДЕЉИВАЊЕ ПРЕМА СТАРОСНИМ ГРУПАМА Старосне групе * Да ли Ратко Младић треба да буде изручен Хагу?
|