уторак, 05. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жозеп Борел: Статус кво у преговорима Србије и Косова неподношљив, обе стране морају створити атмосферу за наставак дијалога
Хроника

Жозеп Борел: Статус кво у преговорима Србије и Косова неподношљив, обе стране морају створити атмосферу за наставак дијалога

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. април 2020.

 Тренутна “статус кво” ситуација у којој се налазе преговори Србије и Косова су неподношљиви, сматра високи представник ЕУ за спољну политику Жозеп Борел. Он додаје да је потребно наставити преговоре две стране што је пре могуће.

"Нема алтернативе за хитан наставак нормализације разговора између Београда и Приштине. Србија и Косово морају да створе атмосферу која је је погодна за наставак дијалога, на корист обе стране,“ навео је Борел у одговору на посланичко питање.

На тај начин он је одговорио на питање како на нормализацију односа две стране утиче то што су на високе државне функције у косовској администрацији постављане особе које су осуђене или осумњичене да су починиле ратне злочине.

Посланица француског ултрадесничарског Националног савеза Доминик Билд, навела је средином фебруара да је председник Владе Косова Рамуш Харадинај поднео оставку у јулу 2019. године након што га су га Специјална већа Косова позвала на испитивање у Хаг, да је председник Косова Хашим Тачи 2010. године био предмет истраге у вези са оптужбама из извештаја Савета Европе који је припремио Дик Марти, а које су сада добиле своју квалификацију, као и да је Рустем Мустафа, осуђен за ратне злочине, у јуну 2019. године именован за саветника председника, као и да је награђен медаљом за "допринос борби за слободу и независност".

Борел, у писаном одговору, подсећа да је током посете Србији и Косову у јануару ове године нагласио спремност да преузме улогу посредника у дијалогу између Београда и Приштине у име Европске уније, као и да ће наставити сарадњу са свим политичким актерима на Косову.

У том смислу, Борел је поздравио одлуку Владе Косова да укине царине на производе из Србије и Босне и Херцеговине, уз оцену да је тај корак имао позитивне ефекте на поновно успостављање трговине у региону и осигуравање протока робе потребне за борбу против КОВИД-19.

Високи представник ЕУ за спољну политику очекује да ће, након укидања царина, "доћи до брзог наставка дијалога Београда и Приштине, како би се у значајној мери поправили међусобни односи" и додаје да именовање Мирослава Лајчака на функцију Специјалног представника за дијалог и друга регионална питања на Западном Балкану, показује снажну жељу ЕУ да настави свој ангажман у оквиру дијалога.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер