недеља, 12. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зорана Михајловић: Ако смо пријатељи са Русима, Лавров није требало да дође у овом тренутку
Хроника

Зорана Михајловић: Ако смо пријатељи са Русима, Лавров није требало да дође у овом тренутку

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. јун 2022.

Потпредседница Владе и министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић, изјавила је да је добро што је отказана најављена посета министра иностраних послова Руске Федерације Сергеја Лаврова Србији јер је и сама најаве то посете ставила Србију у компликовану позицију.

„Сама најава посете руског министра спољних послова Сергеја Лаврова била компликована за Србију и за председника Александра Вучића. Трудимо се да опстанемо у енергетском, финансијском и политичком смислу у тренутку који је заиста тежак и мислим да нам је најмање потребно да се преко наших леђа решавају светска питања“, објаснила је Михајловић.

Она подсећа да се неретко може чути како су Србија у Русија највећи пријатељи.

"Ако су нам пријатељи, пошто говоре да јесу, онда није требало да планира дође у овом тренутку, да не идем у ону крајност да кажем да је требало да нас замоле да им уведемо санкције. Мислим да је добро што руски министар сада није дошао у посету Србији, и морамо да размислимо о нашем путу даље, а Србија се јасно определила за пут ка ЕУ, што је рекао и председник Вучић", рекла је Михајловић за Јуроњуз, упитана да прокоментарише отказивање посете Лаврова, а преноси Данас.

„Колико год да буде компликована зима, имаћемо довољно гаса“

Министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић изјавила је данас да је изградња гасне интерконекције са Бугарском приоритетни пројекат, јер тиме Србија добија могућност снабдевања гасом и од других добављача, али да је подједнако значајно повезивање са свим земљама региона и изградња новог подземног складишта природног гаса.

„Када бисмо се поредили са многим државама у Европи, нисмо у лошијој ситуацији, иако смо зависни од руског гаса готово стопроцентно. Немачка је, такође, потпуно зависна од Русије, што је велика грешка и није битно ко је добављач, проблем је зависност од једног снабдевача“, рекла је Михајловићева за Јуроњуз Србија.

Према њеним речима, следеће године ће гасовод Ниш-Димитровград бити оперативан и имаћемо могућност да око 40 одсто наше потрошње добијемо од других добављача.

Као могуће алтернативне изворе гаса она је навела Азербејџан и ЛНГ терминал, наводећи да је циљ повезивање и са Хрватском, која проширује капацитете складишта на Крку, али и са Румунијом, чиме би Србија могла да буде транзитна земља и да имамо регионалну гасну мрежу.

“У међувремену имамо договор са Гаспромом о куповини две милијарде кубних метара гаса годишње, закупићемо додатне капацитете у складишту у Мађарској и колико год да буде компликована зима, имаћемо довољно гаса за грађане и привреду“, рекла је она и додала да је планирана и изградња новог складишта подземног гаса које ће бити у власништву Србије.

Говорећи о снабдевању електричном енергијом, Михајловићева је навела да држава чини све да обезбеди довољне количине енергије за зимски период, али да све то кошта.

“Чињеница је да ћемо увозити електричну енергију, а и сада, нажалост, увозимо између 12 и 15 одсто укупне потрошње. Ипак, сада је ситуација другачија него што је била у децембру и верујем да се тако нешто више никад неће поновити, јер није нормално да јавна предузећа не дају тачне извештаје и не раде свој посао", казала је она.

Михајловићева је истакла да је суштина да се није улагало у копове, у производњу откривке и угља, додавши да је ЕПС-у неопходно улагање око 150 милиона евра да ове и следеће године може да произведе те количине.

"Штета је што се претходних шест година није размишљало и планирало, јер је ЕПС могао да заради, уместо што ћемо до краја године потрошити на увоз око милијарду евра. Немамо ни нафту, ни гас, али оно где можемо да будемо самодовољни и да зарадимо је производња електричне енергије“, рекла је Михајловићева.

(Данас-Нова.рс-ФоНет)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер