среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Живковић: Из уговора са Етихадом се види да ће држава до 2017. давати субвенције Ер Србији
Хроника

Зоран Живковић: Из уговора са Етихадом се види да ће држава до 2017. давати субвенције Ер Србији

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 05. јул 2014.

Београд - Влада Србије још није испунила своје обећање да ће јавно објавити уговор са Етихадом о куповини Јат ервејза, али је то уместо њих јуче урадио бивши премијер Зоран Живковић. Председник Нове странке је наиме на свом налогу на Твитеру поставио фотографију једне странице уговора у којој се открива обавеза државе да све до 2017. године Ер Србији редовно даје субвенције како би се надоместио недостатак готовинских средстава у тој компанији.

У документу означеном као "јавна верзија" изостављени су сви износи које Влада Србије дугује Етихаду, односно Ер Србији, али децидно пише да ће "у периоду од првог квартала 2014. до 31. децембра (укључујући 31. децембар 2016. године) Влада Републике Србије обезбедити УСД ... у виду субвенција привредном субјекту Air Serbia, ради покривања мањка готовинских средстава и подршке потребама за обртним капиталом". Додаје се и да се после 2016. не очекују додатне субвенције за финансирање пословања, "када ће реструктурирање бити завршено".

"Влада Србије ће, из наших џепова, давати субвенције Air Serbia до краја 2016. године! Укупан износ је државна тајна!", написао је Живковић уз слику уговора.

У Ер Србији су јуче одбили да коментаришу ову вест, укључујући и да потврде или демантују аутентичност документа, упућујући медије да се за одговоре обрате Влади Србије или самом Етихаду.

Из Министарства привреде на питања Данаса о аутентичности објављеног текста и разлозима због којих је држава пристала, а Етихад субвенције до 2017. године стигло нам је само кратко обавештење да "као озбиљна институција не коментаришу твитове и коментаре са друштвених мрежа. На питања није одговорило ни Министарство саобраћаја у чији делокруг рада спада и авиосаобраћај. Није одговорено ни на питање када ће држава испунити обећање и објавити уговор те да ли ће и у њему сви подаци о цифрама бити избрисани.

Нејасно је због чега се траже државне субвенције за Ер Србију до 2017. године када је премијер Александар Вучић обећао да ће та компанија постати профитабилна најкасније у року од две године од када Етихад преузме њено руковођење, а највероватније и у року од само годину дана. То значи да би Ер Србија већ ове године требало да буде у плусу. Будући да до краја 2016. има више од три године, рачунајући од тренутка када је Етихад почео да управља Ер Србијом, остаје отворено питање да ли арапски партнер заиста верује у јавно дато обећање да ће Ер Србија од 2015. бити успешна компанија или је та изјава дата из других разлога.

Остаје непознато и како је Зоран Живковић дошао до уговора, који Влада и даље држи у тајности. Према изјави бившег министра привреде Саше Радуловића, уговор са Етихадом стоји у сефу у канцеларији министра привреде, што би, под условом да нема других копија, морало да значи да је документ могао да потекне само са тог места. Међутим, средином маја, актуелни министар привреде Душан Вујовић је изјавио да се уговор са Етихадом у његовом сефу не налази.

"Све сам добро прегледао, тамо нема уговора. Мислим да је премијер обећао одређену динамику пуштања уговора. То је премијер обећао, боље да њега питате за то", изјавио је тада министар.

Уз то, логично је претпоставити да уговор који је (некад) био у сефу министра привреде, није једини примерак којим располаже држава, а и сама чињеница да на објављеном исечку стоји ознака "јавна верзија" претпоставља да је држава сама припремила или припрема уговор за приказивање јавности у облику који ће се разликовати од "тајне верзије", односно од праве верзије. Из онога што је до сада објављено, јасно је да држава планира да од јавности сакрије све финансијске детаље уговора, односно да поступи на скоро исти начин као што је учинила претходна власт када је "објавила" уговор са Фијатом у којем су скоро све реченице биле зацрњене.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер