недеља, 21. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Пашалић: Не може се делити становништво по томе да ли су вакцинисани или нису
Хроника

Зоран Пашалић: Не може се делити становништво по томе да ли су вакцинисани или нису

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. март 2021.

 "Право сваког је да изабере да ли ће бити вакцинисан или неће. Не може се правити нека врста деобе становништва Србије на основу тога – да ли су или нису вакцинисани", наводи за РТС заштитник грађана Зоран Пашалић.

Зоран Пашалић је за РТС навео да свако има право да изабере да ли ће се вакцинисати или не и додаје да на тај начин заиста нико не може бити стављен у одређени положај.

„Право сваког је да изабере да ли ће бити ваксцинисан или неће. Пошто сам се и сам вакцинисао не могу да говорим против вакцине. Али не може се правити по том основу нека врста деобе становништва Србије на основу тога – да ли су или нису вакцинисани. Знам за те идеје и знам да су постојале идеје да они који су вакцинисани односно ревакцинисни могу да присуствују спортским манифестацијама, концертима, уопште културним манифестацијама за разлику од оних који нису“, наводи Пашалић.

„Граница је у томе да све мере које се предузимају морају се предузимати у целини и то врло ригорозно тек на тај начин ћемо добити заиста ефекат тих мера“, каже он одговарајући на питање где је граница између људског достојанства и закона о заштити становништва од заразних болести.

На питање да ли би једна од казни за све који присуствују журкама и масовним окупљањима, а шире заразу могао бити друштвено користан рад у ковид болницама одговара да је за рад у јавном интересу потребна сагласност онога коме је та казна изречена.

„Не можете ви никога приморати да ради у јавном интересу“, објашњава Пашалић.

Додаје да је постојала идеја и да се ради ПЦР тестирање особа које се затекну у илегалним клубовима, илегалним журкама и да се на тај начин практично ако су заражени они уведу у категорију лица која су учинила кривично дело.

„Међутим, то кривично дело се може чинити једино са умишљајем, а у судском поступку јако је тешко доказати да је то дело учињено са умишљајем“, објашњава Пашалић.

Истиче и да већина која врло поштује мере не треба апсолутно да трпи због тога што, како каже, мањина вољно крши те мере.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер