среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Милановић: Једва чекам поноћ, баш ме занима шта садржи Вучићев ултиматум
Хроника

Зоран Милановић: Једва чекам поноћ, баш ме занима шта садржи Вучићев ултиматум

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 23. септембар 2015.

Премијер Хрватске Зоран Милановић рекао је у Бриселу да је недопустиво да Србија поставља ултиматуме чланицама Европске уније.

Осим тога, Милановић је навео да Будимпешта, Београд и хрватска десница заједнички раде против његове владе.

Он се, уочи данашњег ванредног самита лидера ЕУ у Бриселу, осврнуо на рок који је премијер Србије Александар Вучић задао пре него што Србија контрамерама узврати на одлуку Загреба да затвори граничне прелазе.

"Они да дају ултиматуме? Ево, једва чекам поноћ, баш ме занима шта садржи тај Вучићев ултиматум", рекао је Милановић.

Хрватски премијер се пожалио да му Вучић није ни одговорио на понуду да пошаље аутобусе који ће мигранте, уместо ка хрватској, упутити ка мађарској граници.

"Они њима наплаћују ко зна колико пара за превоз аутобусима, то је тамо привредна грана", тврди Милановић и каже да се "Хрватска понаша одговорно, а у Србији влада потпуни хаос".

Он је, такође, рекао да ће о отварању границе за теретна возила одлучивати на основу броја миграната који покушавају да уђу у Хрватску.

"Можда ускоро отворим границу, а после ћу је опет затворити ако број људи пређе 8.000 до 10.000", рекао је Милановић.

Хрватски премијер каже и да Београд и Будимпешта раде против владе у Загребу и хрватских националних интереса, а у садејству са опозиционом Хрватском демократском заједницом (ХДЗ).

"Будимпешта, Београд, ХДЗ, то је свето тројство", навео је он, додајући да су "десничари свуда исти, то вам је као прст и нокат".

Упитан да поближе објасни ово наводно тројно савезништво, Милановић је рекао да се то види "из њихових речи и дела".

Премијер Хрватске каже да све потезе предузима уз консултације са лидерима Аустрије и Немачке.

"То су најмоћније земље у Европи, а ми радимо и у њиховим националним интересима", рекао је он.

Милановић, међутим, није директно одговорио на питање да ли се о затварању границе консултовао са немачком канцеларком Ангелом Меркел, рекавши поново да је "разговарао са најважнијим људима у ЕУ".

Европски комесар за суседску политику и преговоре о проширењу Јоханес Хан позвао је раније данас лидере Србије и Хрватске да смање реторику у вези са ситуацијом на граници и мирно приступе решавању проблема.

Премијер Александар Вучић изјавио је да ће Србија у среду у поноћ почети да примењује пакет мера ако са Хрватском не буде договорено отварање прелаза.

Он је рекао да је пре обраћања новинарима разговарао са хрватским премијером Зораном Милановићем и да ће се њихови разговори наставити како би договор био постигнут до среде у поноћ.

"Влада је спремила пакет мера који би Србија, уколико ти разговор не успеју, као меру одбране себе и својих економских интереса предузимала од 24. септембра од 00.00 сати", рекао је Вучић, прецизирајући да су предвиђене мере у три нивоа и то политичке, правне и економске природе.

Међутим, убрзо се огласио хрватски премијер, који је навео да Србија неће увести никакве мере против Хрватске, јер би то биле мере против Европске уније.

"Хрватска је чланица ЕУ. Србија, чак и да хоће, не може да уведе никакве мере Хрватској, јер има уговор са ЕУ. Све што Србија направи или помисли да направи, ради против ЕУ, а ја сам сигуран да они то неће направити", рекао је Милановић новинарима.

На питање како коментарише изјаву премијера Хрватске Зорана Милановића да су српске контрамере "смешне", Вучић је раније у току дана одговорио да њему није ништа смешно и да српска привреда због затворених граничних прелаза има огромне губитке.

"Ако је Милановићу смешно, мени оно што су они нама урадили, а ми њима ништа нисмо, није нимало смешно. За мене је то озбиљно и тешко питање. Србија трпи велику штету од тога и за нас милиони евра нису смешни", подвукао је Вучић.

(Танјуг)

Милановић: Будимпешта, ХДЗ и Београд су ''свето тројство''

"Док не видим да осовина Будимпешта-Београд функционише на начин да се део људи вози на Хоргош, а део у Хрватску, бићу уверен да нам раде иза леђа", рекао је Зоран Милановић, премијер Хрватске.

У Бриселу је у среду у 18 сати почео кризни самит ЕУ посвећен решавању избегличке кризе у Европи.

Премијер Хрватске Зоран Милановић пре самита изјавио је како је Хрватска организована држава, без обзира на ''дреку Београда, Будимпеште и ХДЗ-а који су свето тројство''.

"Док не видим да осовина Будимпешта-Београд функционше на начин да се део људи вози и на Хоргош, а део у Хрватску, од чега не бежим, ја ћу бити потпуно уверен да нам раде иза леђа и да нас муљају", рекао је хрватски премијер.

Додао је како Немачка, Аустрија и Словенија не дају ултиматуме и ''то је западна Европа којој припадамо''.

"А оно није западна Еуропа. И тамо припада ХДЗ. Галамџије су они који желе профитирати на национализму, ксенофобији, зидовима… Нећемо допустити да нас муљају и продају финте. Гледамо што раде, али нама је на првом месту хрватски интерес", поручио је Милановић.

Казао је како је српском премијеру Александру Вучићу понудио помоћ да ''заједнички од југа Србије према северу превозимо те људе'', али није добио одговор.

"Баш ме занима каквим ултиматумима против ЕУ прете Вучић и влада Србије. Сигурно ћемо у једном трену отворити границу, пратићу шта раде, и опет затворити", најавио је Милановић и додао да му смета понашање Србије јер "Срби у Хрватској немају пуно пријатеља као што сам ја, а камоли као што је Ранко Остојић, који је у Доњем Лапцу био волонтер Црвеног крижа након Олује", пише Вечерњи лист.

Нагласио је да ће на самиту инсистирати да се расправља о спречавању прилива великог броја избеглица преко границе Грчке и Турске.

"Грчку треба пробати, не знам, наговорити, замолити или натерати да као чланица Шенгенске зоне почне да контролише спољнее границе, што не ради. То је једино важно питање, да се ова горка река људи заустави. Ако ЕУ то није у стању направити, све друге расправе су бесмислене и не воде ничему", рекао је он.

(24 сата.хр)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер