четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Здравко Понош: Земља би била безбеднија када Вулин и Небојша Стефановић не би долазили на посао
Хроника

Здравко Понош: Земља би била безбеднија када Вулин и Небојша Стефановић не би долазили на посао

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. јануар 2020.

 "Ми имамо институције на чијем челу су људи који су разлог за бригу. Мислим да би земља била безбеднија када Александар Вулин не би долазио на посао, када Небојша Стефановић не би долазио на посао, да Вучић не долази на посао или да долази али да ради оно што је предвиђено уставом", сматра потпредседник Народне странке и некадашњи начелник Генералштаба и помоћник министра спољних послова Здравко Понош.

Ступила је на снагу уредба Владе о формирању Групације одбрамбене индустрије Србије, коју чини 19 фирми наменске индустрије у већинском државном или друштвеном власништву, од најмање 51 одсто.

"Такав папир који уређује ту област постојао је још у време СФРЈ, тада је индустрија била много већа. Сада је то покушај да се на сличан начин уреди. Мислим да намера није лоша, не бих а приори био критичан, да се та ствар кохерентно усмерава, да постоји политика, да се сузбије узајамна конкуренција и не дуплирају капацитети. Војна индустрија јесте стратешки сектор и нормално би било да држава уређује ту област. Немам примедбу на тај папир, мислим да је много тога написано да ваља, али у пракси је све друга ствар", рекао је Понош.

Мислим да би земља била безбеднија када Александар Вулин не би долазио на посао, када Небојша Стефановић не би долазио на посао, да Вучић не долази на посао или да долази али да ради оно што је предвиђено уставом

Групација неће имати статус правног лица, нити ће бити регистрована, а то значи, објашњава Понош, да је то једна конфедерација произвођача војне опреме, која неће иматги један Управни и Надзорни одбор и да ће бити самостални привредни субјекти у којима држава има најмање 51 одсто власништва.

"Моје разумевање је да групацији могу да припадају само они чије је државно ућешће преко 50 одсто. Постоји много произвођача где држава није већински власник. Кад се погледа који су услови да се неко бави производњом наоружања, чуди да је ГИМ добио дозволу, предвиђа се да зависи од одбрамбених интереса државе, од капацитета производње, којим технологијама је овладао, какав му је кадар, а ГИМ има девет запослених, не знам како они могу да обезбеде све то да би се бавили производњом наоружања".

Понош додаје да постоје разлози за бригу имајући у виду ко имплементира тај документ.

"Папир је замишљен за уређено друштво, да држава испољава дугорочне интересе, да постоји систем планирања, да имате јасну планску производњу, ако би се то мало ресурса трошило ненаменски, без развоја, било би лоше. Намера да се зависно од политике одбране земље, спољполитичких приоритета усмерава новац у нове технологије које су важне у одбрани земље. Било би боље да власт ништа не ради, јер све што раде носе неки ризик. Ово је конципирано раније и мислим да нема везе с аферама. Они толико фаулова чине само треба да то изнесемо у јавност".

 Говорећи о војној неутралности, Понош је нагласио да је проблем како је прокламована и како се практикује.

"Ако нема довољно домаћег или не обезбеђује приступ новим технологијама онда је то разлог да се обезбеди начин за приступ новим тржиштима. Постоје ствари које држава може да производи, да се сузбије корупција и да може да извози. Треба инвестирати и имати контакте са страним произвођачима. Садашње министарство и генералштаб све више своде војску на манекена војно трговачког лобија, и често војску користе у маркетиншке сврхе", навео је.

Њихова стратегија је ово што Вучић ради с Ђукановићем у Црној Гори. Договорена игранка подизања тензија које би Вучић требало да смири, a Ђукановић да власт формира са српским партијама које ће инструисати Вучић. Oнда је то игранка коју би Вучић играо с неким са севера Косова

Када је реч о стратегији одбране, Понош је рекао да је резервисан према начину на који се пишу и донсе ти нацрти, јер, каже, за документ који има претензије да се бави националним питањима треба питати више људи и актера.

"Тешко да то може да се направи само у Министарству одбране, али није важно шта пише већ шта власт ради с тим папиром. Оно што се дешава у животу је друго. Њихова стратегија је ово што Вучић ради с Ђукановићем у Црној Гори. Договорена игранка подизања тензија које би Вучић требало да смири, Ђукановић да власт формира са српским партијама које ће инструисати Вучић, онда је то игранка коју би Вучић играо с неким са севера Косова. Али су се периграли с намером да контролишу цело руководство СПЦ, а глупаво је да су мислили да ће контролисати народ".

Закон о слободи вероисповести не би смео да се примењује у Црној Гори, сматра Понош.

"Не можете да доносите закон који се тиче друштвене заједнице а да нисте с њима поразговарали. То што је режиму важније да се докопа имовине, то служи за завршетак процеса формирања нације на начин на који је видео тај режим. Имплеметнација може само да произведе додатне невоље, а државе су тако крхке да не може да се деси нешто у једној, а да не уздрма друге. Ја се надам да ће се применити неки правни механизам да се то врати на право место, да се затражи правно мишљење. Да се власт преиспита и схвати да се бахатост увек разбије о главу", рекао је Понош.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер