Хроника | |||
Здравко Понош: Вучић ће све чешће седети на хоклицама јер ће Србија бити све слабија |
недеља, 27. септембар 2020. | |
Потпредседник Народне странке Здравко Понош изјавио је да је Србија данас држава са скупштином без опозиције и да ће имати "импотентну владу, препотентног председника", а грађане без државе. "Уверен сам да таква влада, као и скупштински сазив, неће бити дугог века, а председник ће, без обзира на своју свемоћ, све чешће седети на хоклицама јер ће Србија бити све слабија", рекао је Понош у интервјуу за "Блиц". Упитан какву Владу Србије очекује, Понош је одговорио да ће "екипа људи која неће одлучивати о најважнијим стварима поново бити задужена да у јавности правда туђе одлуке и поступке", и додао да су неважна конкретна коалициона и персонална решења. Заједнички кандидат опозиције за председника Србије нужан, али не и довољан услов за успех Понош је истакао да би заједнички кандидат опозиције за председника Србије на изборима 2022. године био "нужан, али не и довољан предуслов за успех", и да је искуство из Црне Горе веома поучно.
"Народна странка је спремна да стане иза најбољих заједничких кандидата на свим нивоима. Питање је оптималног тајминга за промовисање заједничких кандидата, имајући у виду кроз каквог таблоидног зеца би морали да прођу. Не мање важно је да се странке и други актери својим ангажманом, снагом и референцама поузданог партнера квалификују за учешће у таквим договорима", рекао је Понош. Странке које су бојкотовале изборе нису се ни разилазиле Упитан о позиву председника СДС Бориса Тадића на окупљање опозиције, Понош је одговорио да се странке које су бојкотовале изборе нису ни разилазиле. "Без обзира на форму сарадње, ми смо и даље на истом заједничком задатку борбе за регуларне изборе услове и одговорност институција. Окупљање у круг око даске на пучини, где сви пливају у супротним смеровима исцрпљујуће је плутање осуђено на потонуће", рекао је Понош. О броју колона тек пред изборе Понош је, поводом спекулација о броју колона у којима би опозиција требало да наступи на будућим изборима, рекао да се "нуде и четворособни станови од 38 квадрата, али је у њима незгодно живети".
"Да бисмо стигли до колико-толико регуларних изборних услова, било би добро да имамо заједнички опозициони фронт и да свако покрива свој део бирачког тела. Ми из Народне странке сугеришемо да би опозиционе странке требало да се окрену грађанима и да консолидују своје гласачко тело. Тек касније, пред изборе, видећемо како се најбоље сабирамо, али пре тога требало би да добрано порадимо да бисмо имали шта да саберемо. А сабирају се гласови, а не учесници путујућих опозиционих округлих столова", рекао је Понош.
Народна странка током лета претрпела штету На питање о вођењу београдског одбора Народне странке, Понош је одговорио да је његов задатак да консолидује организацију у Београду како би била спремна да изађе на изборе и одбрани изборни резултат, ако се за изборе створе регуларни услови. Упитан о одласку из странке бившег потпредседника Народне странке Николе Јовановића и снимцима на којима је Јовановић погрдно говорио о председнику те партије Вуку Јеремићу, Понош је одговорио да су "летња дешавања направила извесну штету Народној странци, а нешто више односима унутар опозиције", и додао да је "поправљиво и једно и друго". "Немам ништа ново да кажем Николи, посебно не преко новина. Све што сам имао, рекао сам му док смо сарађивали", навео је Понош. Вучићев потпис само галантан прилог Трамповој кампањи На питање да ли би одбио да потпише документ који је председник Србије Александар Вучић потписао у Белој кући, Понош је одговорио да "никада својим чињењем не би државу довео у тако понижавајућу ситуацију".
"Постоје ситуације када морају да се донесу тешке одлуке и када је избор бинаран. Ово у Вашингтону није био такав драматичан и неизбежан случај. То је био само галантан прилог Трамповој кампањи са неизвесним и дугорочним последицама по интересе Србије, а у нади да ће он памтити и вратити Вучићу личну услугу", рекао је Понош. "Јефтиније би било да је, као својевремено Клинтоновој, Вучић и Трампу уручио финансијски прилог за кампању. Није баш морао да алали Косово као донацију", закључио је Понош. (Блиц, Н1) |