уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Здравко Понош: Ја не подржавам улазак Србије у НАТО, ни истополне бракове. Косовско питање мора да се решава тако да свако решење буде у корист грађана који живе на КиМ
Хроника

Здравко Понош: Ја не подржавам улазак Србије у НАТО, ни истополне бракове. Косовско питање мора да се решава тако да свако решење буде у корист грађана који живе на КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 20. фебруар 2022.

Генерал у пензији и председнички кандидат коалиције Уједињена Србија Здравко Понош оценио је вечерас да украјинска криза „није добар разлог“ да се сазива хитна седница Савета за национану безбедност и да је то „до предизборне приче“ Александра Вучића, а председника Србије назвао је „краљицом драме“.

Понош је у емисији „Утисак недеље“ рекао да је „било важнијих разлога у времену иза нас да се сазове седница Савета за националну безбедност“ наводећи да је „једно од тих питања стање корупције или стање криминала у земљи“.

Откад је ова власт такве хитне седнице биле су драмтизација у контрексту покривања неког гафа или у предизборне сврхе, додао је Понош.

На питање да ли је украјинска криза реалан разлог за хитну седницу Савета за национану безбедност, Понош је оценио да „тема јесте реална“, али да „није посао председника државе да уноси драму“.

Понош је нагласио да Србија треба да задржи неутралност и да „свакако не треба да шаље војску у Украјину“ јер се определила за мировне мисије под покровитељством Уједињених нација и Европске уније“.

„Ја не подржавам улазак Србије у НАТО. Ја подржавам чланство Србије у Парнерству за мир и војну неутралност. Председник државе свакако не доноси одлуку о томе, али снага његове речи је огромна и свакако треба да каже који је његов став. Ово је мој став и он није од јуче, он је из времена кад сам био начелник Генералштаба“, нагласио је Понош.

Коментаришући оптужбе владајуће коалиције и прорежимских таблиода да је „НАТО генерал“ Понош је објаснио на чему се базирају те тврдње.

„То што режим покушава мене да црта као НАТО генерала – као једини доказ имају то што сам завршио неке школе у земљама чланицама НАТО савеза и зато што сам сарађивао са командатима Кфора – што је, иначе, био једни начин да се обезбеди каква-таква стабилност и мир на Косову и Метохији“, рекао је Понош.

Он је сугерисао како треба „да се види шта су други радили“ и „колико су они више НАТО“ него он, „ако је то уопште нека квалификација“.

Не мислим да је ништа лоше што је садашњи начелник Генералштаба (ГШ) генерал Милан Мојсиловић провео четири године као војни представник Србије у НАТО. Али, њега је тамо послао одлазећи председник Србије и кад се вратио онда га је поставио за начелника ГШ. Како тај човек није НАТО гененрал, а ја јесам? 

„Не мислим да је ништа лоше што је садашњи начелник Генералштаба (ГШ) генерал (Милан) Мојсиловић провео четири године као војни представник Србије у НАТО. То је део његове каријере и то добар део и мислим да је тамо свашта научио. Али, њега је тамо послао одлазећи председник Србије и кад се вратио онда га је поставио за начелника ГШ. Како тај човек није НАТО гененрал, а ја јесам? Како се то мери?“, упитао је Понош.

Он је истовременио питао како је то он НАТО генерал, а Вучић није НАТО председник „након што му долази (некадашњи немачки канцелар Герхард) Шредер у предизборну кампању већ не знам који пут, након што (бишем премијеру Велике Британије Тонију) Блеру плаћа саветовање његових пријатеља из странке?“

„По чему се то мери, на који начин сам ја НАТО, а он није НАТО“, упитао је Понош у „Утиску недеље“.

Он је оценио како председник Србије Александар Вучић „треба да се држи својих уставних овлашћења“ и „да не заузима све просторе у друштву“.

Вучић је, како истиче Понош, „и председник и књиговорђа, вози возове и авионе, управља епидемиолошким мерама“.

„Треба свако да ради свој посао да би се ствари у земљи вратиле у нормалу“, поручио је Понош.

Он је, коментаришући косовско питање, рекао да је „Косово проблем који мора да се решава“, али „тако да свако решење буде у корист грађана који живе на Косову“

У погледу истополних бракова, Поношев став је да, „уважавајући култиролошку матрицу“ у Србији „ту заједницу не треба називати браком“, али да се такве ствари не решавају тако да се „не ломе“.

Он је оценио да људи који живе у таквој заједници треба да имају права и као и сви други који живе у браку, али нагласио да је он против могућности да људи из истополне заједнице могу да усвајају децу.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер