Početna strana > Hronika > Zbog poplava u opštinama Čačak, Arilje, Lučani, Topola, Požega, Ivanjica, Bajina Bašta, Kraljevo, Raška, Novi Pazar i Ljig proglašena vanredna situacija
Hronika

Zbog poplava u opštinama Čačak, Arilje, Lučani, Topola, Požega, Ivanjica, Bajina Bašta, Kraljevo, Raška, Novi Pazar i Ljig proglašena vanredna situacija

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 07. mart 2016.

Čačak -- Vanredna situacija zbog poplava proglašena je u opštinama Čačak, Arilje, Lučani, Topola, Požega, Ivanjica, Bajina Bašta, Kraljevo, Raška, Novi Pazar i Ljig.

Evakuisano je 59 osoba iz domaćinstava ugroženih poplavama, saopštio je MUP.

U Lučanima je evakuisano 28 osoba, u Čačku 16, u Gornjem Milanovcu sedam, u Priboju pet, a u Novom Pazaru tri osobe.

Veliki broj domaćinstava je ostao bez električne energije ili vode. 

Pripadnici Sektora za vanredne situacije svuda su na terenu, a za noćas su u svim opštinama organizovana dežurstva. 

22.36 - Zbog izlivanja reke Jasenice u prekidu je saobraćaj na deonici Natalnici - Rača, saopštili su večeras Putevi Srbije. Kako se navodi, na terenu je postavljena odgovarajuća saobraćajna signalizacija. Putevi Srbije apeluje na sve učesnike u saobraćaju da poštuju saobraćajnu signalizaciju i ograničenje brzine, kao i da vožnju prilagode uslovima na putu.

21.07 - Reka Peštan na opštini Obrenovac izlila se u selo Poljane oko 20 sati i tom prilikom poplavila 10 kuća.

20.32 -  Poplave i na teritoriji opštine Gračanica. Ugroženo stanovništvo u Ulici Devet Jugovića i stanari u naselju Bergen.

Osim toga, jedna osoba izgubila je život - prva žrtva poplava je Jak Tahiri (76) iz sela Dol u opštini Đakovica, potvrdio je portparol te opštine Alji Tafaršiku.

Čačak -- Premijer Srbije Aleksandar Vučić došao je u Čačak kako bi obišao područja koja su se našla na udaru poplava.

Okupljenim građanima Preljine je rekao da neće da daje lažna obećanja.

“Pomoći ćemo koliko možemo“, rekao je Vučić.

Predsednik Vlade Srbije je građanima rekao da će u utorak na sednici Vlade Srbije biti doneta odluka na koji način će biti upućena pomoć oštećenima. 

Reka Čemernica se izlila iz korita u ponedeljak ujutru i poplavila oko 500 domaćinstvava u Konjevićima i Preljinskoj Baluzi. 

Nakon izlivanja reka na teritoriji opština Lučani i Arilje proglašena je vanredna situacija. Vodeni tokovi i dalje rastu. Problemi sa kišom i u požeškom kraju. 

U Bajinoj Bašti se pokrenula klizišta - nekoliko kuća je potopljeno a saobraćajnice oštećene.

Voda je ušla u desetine kuća, obustavljen je saobraćaj na putu Lučani-Guča i Guča-Čačak preko Jelice. Poplavljeno je više od 500 hektara obradivog zemljišta. Prave se nasipi i stalno zaseda Štab za vanredne situacije jer vodeni tokovi i dalje rastu.

Teška situacija je u Čačku, tačnije kod Preljine, gde je reka Čemernica probila nasipe. Tokom noći evakuisano oko 15 osoba, rekao je za RTS načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić.

Načelnica Gradskog štaba za vanredne situacije Bojana Ikodinović, u izjavi za Glas zapadne Srbije, apelovala je na stanovnike Konjevića i Preljinske baluge da odmah počnu sami da se evakuišu.

Čemernica se izlila i u svom gornjem toku u selu Vranići, a Gorevnička reča u Gornjoj Gorevnici.

Opštinski štab za vanredne situacije odluku o vanrednoj situaciji u Lučanima je doneo u ranim jutarnjim satima nakon izlivanja reke Bjelice, pritoka Gorušice, Vranjičke, Tijanske i Markovačke reke, javlja RTS.

Zbog izlivanja reke Bjelice saobraćaj na putu Lučani-Guča i Guča-Čačak preko Jelice je obustavljen.

U toku protekle noći na teritoriji opštine Lučani poplavljeno je preko 500 hektara obradivog zemljišta.

Voda je ušla u desetine kuća u naseljima Turica, Puhovo, Đerać, Dljin, Lis i Viča kao i u stambene objekte u naseljenom mestu Guča. Poplavljeni su brojni pomoćni objekati.

Voda je prodrla u upravnu zgradu i poslovni prostor fabrike "Milan Blagojević" u Lučanima, u Dom zdravlja Lučani u zgradu bolnice u Guči, u zgradu srednje škole u Guči i glavnu trafostanicu u Guči, zbog čega u ovom naselju trenutno nema struje.

Aktivirana su brojna klizišta zbog čega su posebno ugroženo nekoliko kuća u Puhovu, put u Grabu, i deo brda ispod Liške stene. Na teritoriji opštine Lučani neprestano raščišćavaju ekipe JKP Komunalac, JP Direkcija, građani, vatrogasci, spasioni i opštinski štab za vanredne situacije.

Prave se nasipi i stalno zaseda Štab za vanredne situacije jer reka i pritoke i dalje rastu.

Situacija je veoma teška jer vodostaj reke Bjelice ne jenjava, već je i dalje u porastu i preti da ugrozi još veći broj stambenih i privrednih objekata na teritoriji opštine.

Odbrana od poplava u Užicu

Kiša koja je padala jakim intenzitetom u požeškom kraju, dovela je do izlivanja bujičnih potoka, ali i reka u tom kraju.

Izlile su se Moravica, Zapadna Morava, Lužnica, Skrapež, a prave razmere štete još nisu utvrđene.

Zbog obilnih padavina u bajinobaštanskoj opštini, pokrenula su se klizišta, nabujale su Pilica i Rogačica, pa je nekoliko kuća u selu Višesava potopljeno i oštećene saobraćajnice.

Kod sela Dub je vodena bujica odnela nasuti deo magistrale, prelaz koji je napravljen posle poplava 2014. godine i saobraćaj je povremeno u prekidu.

Najveće klizište u opštini, u Carevcu zatvorilo je jednu kolovoznu traku i teška mehanizacija uklanja velike nanose zemlje kako bi magistrala bila prohodna.

U Srbiji se danas može očekivati 20 do 40 litara kiše po metru kvadratnom, upozorio je Republički hidrometeorološki zavod.

Na sajtu RHMZ-a je objavljeno meteorološko upozorenje, prema kojem se danas u jugozapadnoj i centralnoj Srbiji i u Banatu, a u ponedeljak u južnoj, centralnoj i istočnoj Srbiji očekuju obilne padavine sa ukupnom količinom od 20 do 40 litara po metru kvadratnom, a u jugozapadnoj i južnoj Srbiji ponegde i više.

Ozbiljna situacija i u užičkom kraju

Na desetine poplavljenih kuća, stotine hektara zemlje pod vodom, uništeni plastenici, oštećeni putevi – epilog su padavina koje su juče i noćas pogodile užički kraj.

Najdramatičnije je u Požegi gde je grad osvanuo opasan vodom usled izlivanja Đetinje, Moravice i Skrapeža. U selu Prilipac izlila se Kravarička reka i poplavila tri kuće. U Gorobilju, Pilatovićima, Guglju i drugim selima u požeškoj kotlini pod vodom je, prema proceni predsednika opštine Milana Božića, na stotine hektara zemlje. Narod je noćas pred stihijom, ko je gde imao, evakuisao stoku iz svojih štala, ali mnogobrojnim plastenicima nije bilo spasa.

Kiša je u bajinobaštanskom kraju pokrenula više klizišta, a jedno od njih je u mestu Carevac gde se brdo odvalilo na magistralni put Užice – Ljubovija. Nekoliko kilometara dalje voda je odnela alternativni nasip, napravljen 2014. posle majskih poplava.

Kosjerić je noćas odbranjen od nabujalog Skrapeža, ali su poplavljena polja oko oko grada. Pod vodom je na desetine hektara malinjaka i njiva.

Sečica u selu Seča Reka izlila se po dvorištima ali je krajnjim naporima meštana i dobrovoljaca iz Kosjereća sprečeno da vode prodre u okolne kuće. Zaselak Dunjići, u brdovitom predelu tri kilometra od Seče Reke, od sinoć je odsečen pošto je voda poplavila jedini prilaz ka ovom naselju. Štete ove nepogode zbrajaće se i Šljivovici pod Zlatiborom, te Bioski i Kremnima u podnožju Tare.

U noćnim satima bedemi su postavljani u užičkom naselju Plaža gde je Đetinja izašla iz korita i doprla do pred ulaze obližnjih kuća. Daleko dramatičnije je u donjem toku ove reke na porezu od Sevojna ka Požegi. Nekoliko kuća tik uz magistralu u Zlakusi do pola je potopljeno.

U Čačku proglašena vanredna situacija

Nakon izlivanja reka na teritorijama opština Čačak, Lučani i Arilje proglašena je vanredna situacija. Vodeni tokovi i dalje rastu. Problemi i u požeškom kraju.

Štab za vanredne situacije proglasio je jutros vanredno stanje u Čačku zbog poplava koje su ugrozile grad i okolna sela, rekla je agenciji Beta načelnica štaba Bojana Ikodinović. Ona je rekla da su najugorženija sela Konjevići i Preljina zbog izlivanja reke Čemernice i da je počela evakuacija tog stanovništva. Takođe su poplavljena i sela Vranići, Milićevci i Gornja Gorevnica.

Ikodinović je dodala da postoji mogućnost da Javno preduzeće "Rzav" iz Arilja obustavi isporuku vode i da bez vode ostanu Čačak, Gornji Milanovac, Arilje i Požega.

Do poplava je došlo zbog velike količine kišnih padavina. Prema rečima Bojane Ikodinović, noćas je palo oko 80 litara kiše po kvadratnom metru.

Kako je Tanjugu izjavio načelnik Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije Predrag Marić u toku je sednica Gradskog štaba za vanredne situacije u Čačku zbog problema sa vodostajem iznad nasipa kod Preljine.

"Tamo smo uputili snage Žandarmerije, sve naše timove i ljudstvo kojim raspolažemo, ali kontaktirali smo i Vojsku Srbije da se uključe, da budemo pripremljeni ukoliko bude potrebe da se ljudi evakuišu", istakao je Marić.

Prema njegovim rečima trenutno je u tom delu Srbije najkritičnije, dok je sinoć to bilo u Kosjeriću i Arilju, gde je zbog poplave evakuisano 15 osoba.

Kada je reč o ostatku Srbije vodostaj raste na velikim rekama, ali, kako je objasnio Marić, to je u granicama redovne odbrane od poplava zbog čega ne bi trebalo da se očekuju veliki problemi.

U Kosjeriću, Arilju i Čačku radi se o pritokama i bujičnom vodotokovima, na šta je Sektor za vanredne situacije u petak upozorio sve opštinske štabove.

"Poslednja informacija je da je palo oko 80 oko litara po kvadratnom metru, dok je prognoza bila da će na nekim mestima biti svega 50 litara po kvadratnom metru. Imamo ono na šta smo upozoravali. To vam govori i da nikada ne možete do kraja da se oslonite samo na prognozu, već morate da budete i na terenu da pomognete ljudima", rekao je Marić.

Načelnica Gradskog štaba za vanredne situacije Bojana Ikodinović, u izjavi za Glas zapadne Srbije, apelovala je na stanovnike Konjevića i Preljinske baluge da odmah počnu sami da se evakuišu.

U Čačku više padavina nego za vreme velikih poplava 2014. godine

Na području Čačka je tokom nedelje i proteklih noći palo 70-80 litara kiše po metru kvadratnom, što je više u odnosu na maj 2014. godine.

Lučani danas

To je izjavio direktor preduzeća Srbijavode Goran Puzović.

Sada se preduzimaju sve mere da se zaštiti stanovništvo i imovina. Ono što predstavlja problem je pitanje da li će se ovaj talas vratiti u ovaj deo Srbije, tako da ćemo u skladu sa tim donositi i druge mere, rekao je Puzović u izjavi Tanjugu.

On je dodao da je tokom noći bilo intervencija u Užicu i da je ovaj grad trenutno bezbedan.

„Arilje, Požega, Lučani i Čačak to su najkritičnija mesta jer 15-16 sati kiša nije stala. Nadam se da će vode početi da se povlače u svoje korito, očekujem da će i reka Čemernica polako početi da opada i prestati prelivanje preko nasipa kako bi vodu mogli da izvlačimo sa branjenih područja“, naglasio je Puzović.

Vanredna situacija i u opštini Topola

Vanredna situacija je zbog poplava uvedena i u opštini Topoli, a u nekoliko sela te opštine izlili su se potoci, poplavili saobraćajnice i blokirali puteve.

foto: Đorđe Popović

Meštanima sela Klola blokiran je izlaz na glavni put koji vodi ka Topoli i Smederevskoj Palanci, a dva potoka izlila su se i blokirala puteve u samom selu. Saobraćaj je u pojedinim delovima usporen, a ponegde i potpuno onemogućen.

Vanredna situacije proglašena i u Bajinoj Bašti

Krizni štab za vanredne situacije Bajina Bašta proglasio je vanrednu situaciju na teritoriji cele opštine imajući u vidu da se očekuje još veći porast vode.

Predsednik Opštine Radomira Filipovića kaže da je prema prvim procenama kiša najviše štete prouzrokovala na području Duba gde je bujica odnela most, zatim na područjima mesnih zajednica Rogačice, Pilice, Solotuše i Višesave.

Zbog obilnih padavina reke u Srbiji su počele na plave. Vanredna situacija proglašena je u opštinama Arilje i Lučani gde su se izlile reke Moravica i Bjelica, pa je pod vodom većina saobraćajnica, domaćinstava, fabrika, škola... Reke su u porastu i u užičkom kraju. Požega je u pripravnosti, a na Đetinji su podignuti bedemi. Nadležni spremni za evakuaciju ugroženog stanovništva.

Republička saobraćajna inspekcija od noćas je zabranila saobraćaj na putnom pravcu Bajina Bašta- Dub- Užice, i za putnička i za teretna vozila, zbog oštećenosti mosta.

U Višesavi je u nekoliko kuća prijavljeno da je voda ušla u podrume ali nema podataka o većim materijalnim štetama. Po rečima vlasnika poplavljenih kuća u toku noći usled obilnih padavina došlo je do zapušenja cevi koje regulišu obližnji potok što je izazvalo izlivanje vode u kuće i dvorišta.

Reka Rogačica takodđe je izašla iz svog korita i poplavila njive i objekte koji se nalaze u blizini njenog ušća u Drini. Izletište Rača u Bajinoj Bašti je u potpunosti poplavljeno a voda je skoro stigla i do najpoznatijeg simbola Bajine Bašte, čuvene kućice na Drini.

Krizni štab za vanredne situacije proglasio je vanredno stanje u Novom Pazaru zbog izlivanja reke Jošanice i brojnih potoka zbog čega je ugroženo nekoliko desetina kuća u naseljima Jaklja, Mur, Šutenovac, Trnava i Lukare.

Situacija u Novom Pazaru alarmantna

Gradonačelnik Novog Pazara Meho Mahmutović kaže da je situacija kritična, ali da je stanje moglo biti znatno gore da od ranog jutra nije angažovana sva mehanizacija javnih i privatnih preduzeća za sprečavanje plavljenja.

- Sada nam je prioritet spašavanje ljudi i već smo evakuisali stotinak ljudi iz najugroženijih delova grada. Oni su smešteni u Domu omladine. Na terenu su vatrogasci, vojska i policija i preduzimamo sve što je u našoj moći da pomognemo ljudima u poplavljenim područjima – kazao je Mahmutović i dodao da su Novi Pazar većih posledica opet spasile mini brane izgrađene na bujičnim vodotokovima prethodnih godina.

On je dodao da očekuje pomoć Vojske Srbije sa ljudstvom i teškom mehanizacijom, jer veliki deo grada nema ni struje.

On je naglasio da je najkritičnije u naselju Jaklja, gde se Jošanica prvi put izlila još od 1979. godine i da umesto koritom, teče magistralnim putem.

- Izlivanju su znatno doprineli montažni pešački mostovi, građeni bez dozvola, koji su blokirali protok vode zbog čega se Jošanica izlila. Zbog toga smo angažovali tešku mehanizaciju i u toku je rušenje svih tih improvizovanih mostova – kazao je Mahmutović.

Gradonačelnik je dodao i da će deca iz najugroženijih delova grada koja su jutros otišla u školu ostati u njima, jer je sada gotovo nemoguće da se vrate kućama koje su okružene vodenom stihijom.

- Nastave u drugoj smeni neće biti, a roditelji su upoznati da će im deca biti u školama i da nema razloga za brigu jer su svi nastavnici i učitelji dobili obavezu da ostanu sa njima – rekao je Mahmutović.

Osim problema sa izlivanjem reka iz korita, žitelji pojedinih delova Novog Pazara su od jutros i bez struje i vode, ulicama teku bujice kišne i fekalne kanalizacije, a na putnim pravcima ka selima su se pojavila klizišta i odroni.

Nabujala Raška je još uvek u koritu, ali je nanela veliku štetu novom mostu kod robne pijace, čija izgradnja je počela pre par meseci.

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Pazaru i Odeljenja za vanredne situacije od ranog jutra su na terenu u poplavljenom području kako bi pomogli ugroženom stanovništvu, saopštila je Policijska uprava Novi Pazar.

"Pripadnici Odeljenja za vanredne situacije evakuisali su osobe iz poplavljenih porodičnih kuća u naselju Jaklja. Trenutno je na terenu angažovan 21 pripadnik Vatrogasno spasilačke jedinice Novi Pazar, na raspolaganju je sedam vozila i šest pumpi za crpljenje vode, " navodi se u saopštenju.

Saobraćaj je preusmeren i neophodna mehanizacija je nesmetano došla do meštana kojima je pomoć najpotrebnija.

Policijske patrole pokrile su sve kritične tačke, a odmah posle evakuacije raspoređene su u naseljima u kojima su ostali napušteni objekti.

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u stalnom su kontaktu sa Štabom a na terenu će biti sve dok se situacija ne stabilizuje, saopštila je PU Novi Pazar.

(B92-Blic-Tanjug)