недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жарко Обрадовић: Тражићемо да Дачић буде премијер
Хроника

Жарко Обрадовић: Тражићемо да Дачић буде премијер

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 28. август 2011.

Заменик председника СПС-а Жарко Обрадовић најавио је у интервјуу за Прес да ће социјалисти тражити од председника Србије Бориса Тадића да следећи премијер буде Ивица Дачић.

- СПС искрено очекује да после избора настави сарадњу са ДС-ом, а наш предлог биће да Ивица Дачић буде премијер - каже Обрадовић.

Значи ли то да СПС није задовољан како Мирко Цветковић води владу?

- Не, напротив, са премијером Цветковићем одлично сарађујемо, веома је коректан човек, велики професионалац и за ове три године нисмо имали готово ниједно спорно питање, али договор унутар СПС-а је да би наш председник требало да буде на челу будуће владе. Знамо да се о тим стварима одлучује после избора, да то зависи од изборног резултата, али немамо разлога да не кажемо јасно какве су наше амбиције.

Очигледно сте оптимисти у погледу изборног резултата?

- Очекујем двоцифрени резултат СПС-а и да после ДС-а будемо најјача странка у новој владајућој коалицији.

Надате се ротацији премијерске функције?

- Наравно. Верујемо да ће Тадић и ДС прихватити да Дачић буде председник владе.

Пошто се отворено залажете за сарадњу са ДС-ом, онда је илузорно питање да ли можда планирате да се окренете напредњацима.

- Тако је, јер је ДС стратешки партнер СПС-а.

У СПС-у верујете да ће ова влада остати у истом саставу и да вам више нико неће бити потребан, попут ЛДП-а?

- Да, а ако буде било потребе и сагласности да још неко буде члан те коалиције, зашто да не, врло радо. Наравно, на начин да се не изгуби идентитет ове коалиције која је у тешким економским и социјалним оклоностима постигла озбиљне резултате.

Поново бисте и са Динкићем с којим сте последњих дана у јавном сукобу због обостраних прозивки?

- Са наше стране апсолутно нема сукоба. Истина је да поједине чланице владајуће коалиције промовишу своје партијске и изборне програме који нису део коалиционог договора. Припремају се за изборе, али СПС има право на свој политички став.

Дотиче ли вас то што Динкић тврди да СПС нема идеје?

- Неке његове идеје су веома чудне. Било би боље да смо те Динкићеве идеје чули 2001. године. Зато су данас то ставови који немају будућност, него су део његове изборне кампање.

Зна ли се нешто конкретније када ће бити избори?

- Последњи договор са ДС-ом био је да избори буду на пролеће 2012, крајем марта или почетком априла.

Већина партија је већ најавила термин када креће у кампању. Какви су планови социјалиста?

- СПС је суштински у кампањи од оног тренутка када је формирана ова влада. Оно што раде наши коалициони партнери и СПС, председник Дачић и наши министри, али и Јован Кркобабић и Драган Марковић Палма, најбоља је кампања за нас. А званичну кампању ћемо почети када се распишу избори, дакле после Нове године.

Хоћете ли поново на изборе у коалицији са Палмом и Кркобабићем или је могуће да вам ПУПС окрене леђа?

- Односи унутар те коалиције су одлични упркос неким појединачним искакањима која су део аутономности сваке странке. Очекујем да поново наступимо на изборима заједно, али ако се случајно деси да нас неко напусти, боже мој, и то је део живота. Ни коалиција „ЗЕС" неће бити онаква каква је била, јер УРС сада наступа сам.

Јесу ли вас изненадиле поруке Ангеле Меркел?

- Не. Као професор бавим се геополитиком. За мене је то логичан наставак политике коју Немачка спроводи. Не можете очекивати од једне државе која је признала самопроглашену независност Косова да каже нешто што ће ићи у прилог Србије. Постоји неколико њених порука: „Срби у ЕУ - да", „Сарадња - да" и „И треба укинути паралелне институције".

Да ли сте и ви у СПС-у те њене поруке схватили као услов „ЕУ или Косово"?

- Другим речима то што је рекла Меркелова значи да Србија треба да призна такозвану независност Косова што је за нас апсолутно неприхватљиво. Госпођа Меркел не наступа са становишта ЕУ, него државе која је њена чланица, али која има врло важно, можда и водеће место. Али, није логично да ЕУ тражи нешто од нас што неке њене чланице нису прихватиле. Чим су животни проблеми грађана почели да се решавају дијалогом Београда и Приштине, који је кренуо узлазном путањом, направљен је проблем. Очигледно многима то не одговара, јер смо показали да смо компетентни да нађемо решења, а да више не пију воду стереотипи да је Србија увек крива за све. Србија жели да буде кандидат за члана ЕУ.

Председник Тадић је упозорио да постоји могућност да Србија не добије кандидатуру до краја године, јер не жели да се одрекне Косова. Какав је став СПС-а?

- Није смак света ако се то догоди. Важно је да грађани разумеју да чинимо све да постанемо чланови ЕУ, али и да водимо рачуна о свом народу.

Може ли то да изазове неке потресе у Србији, владајућој коалицији, убрза изборе...?

- Не верујем. Ово време тражи озбиљност и одговорност свих.

Подржавате ли одржавање геј параде?

- Да. Право те популације је да искаже своју посебност, па и путем параде. Али се апсолутно слажем са својим председником и министром полиције Дачићем да треба да постоји сагласност свих представника државе у вези са тим.

Страхујете ли од насиља?

- Када постоји сагласност свих у држави онда је могуће организовати неки скуп без насиља. А када постоје пукотине унутар владајуће коалиције, онда је све могуће. Зато државни врх мора да буде јединствен.

Пошто сте два пута били кандидат СПС-а за градоначелника Београда, да ли ћете поново у ту изборну трку?

- Не. Оба пута прихватио сам предлог своје партије да будем кандидат да бих промовисао политику и програм партије. Ја сам човек који треба да буде у функцији политике партије, и стално понављам да не бих био министар просвете да нисам члан СПС-а.

Имате ли амбиције да останете министар просвете?

- Искрено, да би се постигао неки озбиљан резултат у образовању потребан је континуитет, али о томе се одлучује после избора.

Следеће недеље почиње школска година без штрајка...

- Почиње без икаквих проблема. Не знам да ли је неко разочаран због тога, али штрајка просветних радника неће бити.

Каква је ситуација са бесплатним уџбеницима?

- Добра, издавачи већ испоручују уџбенике за ђаке до трећег разреда основне школе. Бесплатне књиге од државе ће добити 228.800 основаца, док је градоначелник Драган Ђилас проширио ту акцију и у Београду на свих осам разреда. Очекујем да идуће године у читавој Србији буде обухваћен и четврти разред, после чега ћемо направити анализу, али не могу да разумем противнике ове идеје који сматрају да родитељи треба да купују сваке године уџбенике за своју децу, иако држава хоће да им их да на коришћење бесплатно.

Како као министар просвете и човек који је рођен у Црној Гори доживљавате расправу о судбини српског језика у тој држави?

- Црна Гора ради све оне ствари које раде државе које желе што више да истакну своју независност и неку посебност, попут цркве или језика, с чим се апсолутно не слажем. Није нормално да се српски језик којим говори већина грађана Црне Горе протера из образовног система и из институција. И то говори о једној врсти фобије и страха од Србије који постоји код дела власти у Црној Гори.

Вероватно сте разочарани што су из школских уџбеника у Црној Гори „протерани" велики српки писци?

- То је неразуман и непотребан потез. Не могу да схватим да се људи из српске или црногорске академије наука, који су се изјаснили као Срби или су живели у Србији склоне из наставних планова и програма. Нажалост, то је политика, с којом очигледно још увек нема снаге да се прекине.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер