Početna strana > Hronika > Zaposleni u „Apoteci Beograd“ održali protest upozorenja: Šokirani smo izjavom gradonačelnika Šapića. Mi smo zdravstvena ustanova primarne zdravstvene zaštite, mi ne možemo da imamo profit
Hronika

Zaposleni u „Apoteci Beograd“ održali protest upozorenja: Šokirani smo izjavom gradonačelnika Šapića. Mi smo zdravstvena ustanova primarne zdravstvene zaštite, mi ne možemo da imamo profit

PDF Štampa El. pošta
petak, 06. septembar 2024.

Dok zaposleni Apoteke Beograd čekaju na dve neisplaćene zarade i skreću pažnju na nepovoljne uslove rada, gradonačelnik Aleksandar Šapić poručuje da je jedino rešenje za tu zdravstvenu ustanovu da bude privatizovana. Sindikati se, međutim, ne slažu. I to su izrazili protestom upozorenja ispred Gradske uprave.

Osnovni zahtev sa protesta je sastanak sa gradonačelnikom Šapićem, kaže za N1 farmaceutska tehničarka Jelena Šikuljak.

„Mi smo veoma šokirani izjavom gradonačelnika, nama kasne plate, nemamo robu s kojom treba da radimo, nemamo osnovna sredstva za rad koja treba da nam se obezbede. Pošto je Šapić izjavio da nije upoznat s detaljima, mi čekamo da se taj sastanka održi i da mu mi na tom sastanku objasnimo koji je problem. Mi znamo šta je rešenje i treba da zajedno radimo na tom rešenju, da ne budemo opterećenje za Grad“, naglasila je Šikuljak.

Na protestu se vide transparenti: „Sačuvajmo državne apoteke“, „Gde su pare“, „Prekardašilo“, „Pitajte svog farmaceuta“ , „Sačuvajmo galenske laboratorije“, „Da li nas vidite“ , „Za zdrav narod zdrava apoteka Beograd“…

A sve je, kako objašnjavaju, počelo 2001. gdoine, kada je iz pravilnika RZFO za ugovaranje zarada izbrisana Apoteka Beograd iz člana 24. Od tada sve teče u pravcu devastacije, jer kako kaže gradonačelnik, Apoteka Beograd ne posluje konkurentno.

„Svake dve, tri godine krenuli su novi pravnilnici, a ustvari je sve bilo loše za nas. Ti tenderi su nama napravili probleme, jer je postalo nekonkurentno tržište. Kako? Pa mi radimo ali ne možemo biti tržišni ako vi drugome date mogućnost da duplo više profitira nego mi. Narodski rečeno, ako vi primate 10.000 dinara i onda vam zbog različitih pravilnika, zakona i svega neko smanji vašu zaradu na dve do tri hiljade dinara, vi ne možete ništa da uradite“, pojašnjava.

Šikuljak kaže da je tako i u praksi.

„Nama su samo marže date, a jako je spuštena vrednost te marže. Mi smo zdravstvena ustanova primarne zdravstvene zaštite. Mi smo nedobitna ustanova, mi ne možemo da imamo profit, sve što zaradimo vam plata i osnovnih stvari, mi sve vraćamo gradu, ne zadržavamo za sebe ništa. A sada ne možemo da podmirimo ni svoje potrebe“, ispričala je.

Ona navodi i da je danas protest upozorenja.

„Ja 30 godina radim u ovoj firmi, ovo je moja porodica, mi svoju porodicu branimo i insistiramo na tome da nađemo rešenje. Ako to podrazumeva intenziviranje protesta, to će se i desiti“, kazala je Šikuljak.

(N1)

 
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner