четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Запаљена застава Македоније на фудбалској утакмици у Приштини
Хроника

Запаљена застава Македоније на фудбалској утакмици у Приштини

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 29. септембар 2009.
СКОПЉЕ – Косовски и македонски медији су објавили да је застава Републике Македоније запаљена током фудбалске утакмице клубова „Влазними” и „Приштина”, на градском стадиону у Приштини.

Према медијима, на трибини је било и антимакедонских парола.

Тумачи се да је до тога дошло због тога што су у недавно објављеној Македонској енциклопедији коју је издала Македонска академија наука и уметности (МАНУ), Албанци названи „шиптари”, „планинци” и „арнаути”.

Министарство спољних послова Македоније је саопштило да је „паљење зааставе врло лоша порука и нецивилизовани чин који треба најоштрије осудити”.

Министарство је указало да „у овако осетљивим тренуцима сваки предузет корак треба да буде у правцу ублажавања напетости, а не да је даље распирује”.

Министарство препоручује да би „сваки одговоран члан друштва требало да најодлучније осуди овако екстремне поступке”.

Канцеларија за везу Македоније у Приштини је затражила од власти Косова да предузму „све законске мере да починиоци буду идентификовани и адекватно кажњени”.

„Узајамно поверење и поштовање граде се дугорочно и свака страна треба да томе да свој допринос. Од Косова, као најмлађе државе у региону, очекује се да у оваквим ситуацијама демонстрира свој капацитет и способност да делује на адекватан начин у правцу изградње добросуседских односа и развоја регионалне стабилности”, указује МИП Македоније.

Поред спорног одељка о Албанцима, у Енциклопедији МАНУ пише и да су припаднике тзв. Ослободилачке народне армије (ОНА) која се 2001. године оружано сукобила са властима Македоније, обучавали амерички и британски инструктори, на шта су оштро реаговале амбасаде САД и Велике Британије у Скопљу.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер