субота, 29. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Заштита суверенитета и територијалног интегритета свих чланица УН
Хроника

Вук Јеремић: Заштита суверенитета и територијалног интегритета свих чланица УН

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 04. октобар 2012.

Председавајући Генералне скупштине УН Вук Јеремић представио је на својој првој конференцији за новинаре у Њујорку приоритете српског председавања ГСУН, са акцентом на мирно решавање спорова, поштовање међународног права и ревитализацију Генералне скупштине.

Јеремић је на изузетно посећеној конференцији за новинаре, рекао и да ће међу његовим приоритетима током председавања, бити и увођење механизма сарадње Генералне скупштине и групације најбогатијих земаља Г20, спровођење закључака конференције "Рио + 20" у вези одрживог развоја и почетак процеса дефинисања циљева одрживог развоја за период након 2015. године.

На питање новинара из Италије, да ли ће се за време његовог мандата завршити прекомпоновање Балкана и Косово постати 194. држава чланица УН, он је подсетио да је његов став о поштовању територијалног интегритета и суверенитета држава чланица УН био опште познат још док је био српски министар спољних послова.

"Као што сам се тада борио за заштиту суверенитета и територијалног интегритета Србије, тако се данас поштујући ове принципе борим у интересу свих 193 држава чланица УН", додао је Јеремић.

Према његовим речима, током заседања Генералне скупштине било је речи и о реформи Савета безбедности и сарадњи са цивилним сектором.

Јеремић је, говорећи о ситуацији у Сирији, истакао да је то тема скоро сваког његовог билатералног сусрета.

Сваког дана 100, 200, 300 људи гине у Сирији, казао је председавајући ГС УН и додао да је међународна заједница до сада успела да учини веома мало на заустављању насиља.

Он се заложио за проналажење заједничког става у међународној заједници, чиме би се мирним путем зауставило насиље у Сирији.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер