Хроника | |||
Вук Јеремић: За Народну странку неприхватљиво да Србија мора да де факто призна независност тзв. Косова уколико жели да настави процес приступања ЕУ |
уторак, 28. новембар 2023. | |
На питања нашег листа одговорио је председник Народне странке Вук Јеремић у име изборне листе „Народна странка – Сигуран избор. Озбиљни људи – Вук Јеремић, др Санда Рашковић Ивић, Синиша Ковачевић, Владимир Гајић, Марина Липовац Танасковић”. Како видите решење проблема Косова и Метохије?
Статус Косова и Метохије је решен Уставом Србије и Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН, којом се гарантује неотуђивост наше јужне покрајине. То је црвена линија од које се не сме одступити. Нажалост, та позиција је тренутно угрожена француско-немачким планом за независност „Косова”, који је усмено прихватила актуелна власт, а у чему је подржава прозападна опозиција. Народна странка је сигуран избор 17. децембра за очување Косова и Метохије у саставу Србије, јер ми свој чврст став по овом питању нећемо мењати. Одбацивање француско-немачког плана захтеваће велику дипломатску стручност и озбиљност коју људи које кандидује Народна странка имају. Да ли сте за улазак наше земље у Европску унију и када мислите да ће се то десити?
Недавно су кључне државе ЕУ озваничиле захтев да Србија мора да де факто призна независност тзв. Косова уколико жели да настави процес приступања ЕУ. За Народну странку је то неприхватљиво, тако да за нас чланство у ЕУ више није реално остварив циљ Србије. Због тога се залажемо за редефинисање наших односа с ЕУ, и то тако што би Србија остала у економским односима са Европом као и до сада, без одступања од свог критичног националног интереса. Ово је изводљиво уколико на кључне позиције у Србији дођу патриоте и озбиљни људи, а Народна странка је за то сигуран избор. Да ли Руској Федерацији треба увести санкције и да ли треба развијати пријатељске односе с њом? Народна странка је сигуран избор на предстојећим изборима за војну и политичку неутралност Србије. Политичка неутралност значи да Србија ником не треба да уводи санкције, осим оних које усвоји Савет безбедности УН – дакле ни Русији, ни било којој другој држави на свету. Русија је један од најважнијих историјских савезника Србије, данас пре свега као стална чланица СБ УН у погледу очувања наше територијалне целовитости, и зато је важно неговати најбоље могуће односе с њом. Морамо водити мудру и принципијелну спољну политику, уместо да зарад туђих интереса себи наносимо штету.
Какви треба да буду односи Србије и НАТО-а? Србија не треба да постане чланица НАТО-а, нити да на било који други начин дође у опасност да буде увучена у ратове великих сила у 21. веку. Због тога је неопходно да сачувамо војну неутралност, и то тако да она не буде само декларативна, као што је сада случај. Ово подразумева и увођење служења војног рока, али на модеран и савремен начин, као што га имају друге европске земље које су војно неутралне, попут Аустрије и Швајцарске. Глас за Народну странку је сигуран избор за војну неутралност Србије. (Политика) |