среда, 16. октобар 2019. | |
Председник Народне странке (НС) Вук Јеремић изјавио је да је питање Косова "кључно за смењивање напредњачког режима", јер ће председник Србије и Српске напредне странке (СНС) Александар Вучић остати на власти годинама ако му буде дозвољено да потпише споразум "којим би Србија практично признала независност своје јужне покрајине". "То тешко можемо поднети биолошки, вредносно и на било који други начин", рекао је Јеремић у емисији канала "Хелмкаст" (Хелмцаст), у којој је учествовао са професором књижевности Милом Ломпаром.
Рекао је да својим "колегама из Савеза за Србију и опозиције, од којих неки не деле мој став о Косову, каже да чак ни из практичних разлога не можемо допустити Вучићу да заврши косовско питање како је замислио, односно ’разграничењем’, јер нас као последица тога више неће бити". Ако му се то дозволи, сматра Јеремић, много теже би се дошло до промена "јер ће се међународна подршка српском режиму продужити за још неколико година, пошто ће од Вучића очекивати да спроведе потписано, на сличан начин на који је Слободану Милошевићу дато још неколико година подршке после потписивања Дејтонског споразума", пренела је НС. Јеремић сматра да Вучић, поучен искуством некадашњег југословенског и српског председника Милошевића "неће седети скрштених руку и чекати да га његови пријатељи из међународне заједнице 'пусте низ воду' пошто реши Косово, него ће почети да 'решава проблем' функционалности Босне и Херцеговине, односно аутономије Републике Српске (РС)". Јеремић очекује да ће Вучић затражити од међународних партнера подршку за још пет, шест година своје власти.
"Након тога ће кренути ка чланству у НАТО и тражити још пет, шест година подршке. То су готово преписани кораци Мила Ђукановића у Црној Гори - 'Салто мортале' и потези који воде ка развлачењу опстанка на власти, јер за њих ван власти нема опстанка на слободи", рекао је Јеремић. Јеремић сматра да Косово води ка "решавању" РС, односно "унитаризацији БиХ", а касније и ка чланству ка НАТО, што све заједно значи још најмање 10 година напредњачке власти. Јеремић, бивши председник Генералне скупштине УН, рекао је да га осуђивање аустријског писца Петера Хандкеа, поводом доделе Нобелове награде за књижевност, подсећа на "цунами негативних реакција" које је он доживео јер је хор "Вива вокс" извео "Марш на Дрину" у згради УН у Њујорку док је председавао скупштином Светске организације. Ломпар: Какве сврхе има Стефану Немањи подизати споменик од 18 метара, а истовремено потписивати Бриселски споразум? У емисији канала "Хелмкаст" професор књижевности Мило Ломпар је рекао да се најзначајнији преокрет после 2000. године догодио када је "Српска радикална странка прешла у идеолошку формацију ЛДП-а, названу Српска напредна странка", и додао да је то био "кључни тектонски поремећај" који је избацио политичку сцену из "природне равнотеже". "После 2012. године се у Србији убрзано фаворизује примат западних интереса. Влада СНС-а подиже негативне аспекте до максимума, а позитивне своди на симулацију и привид. Какве сврхе има Стефану Немањи подизати споменик од 18 метара, а истовремено потписивати Бриселски споразум? То је маска испод које је другачији садржај", рекао је Ломпар. Ломпар је навео да је власт СНС једина која може да у вези с Косовом учини корак који нико у историји није учинио, јер будуће власти неће моћи у толикој мери да контролишу бираче. "Власт је прво тотализовала бирачко тело, па га је осиромашила, и сада користи ситуацију сиромаштва да политички проблем сели на социјалну раван, дакле, уместо да мислите о Косову, ви мислите о запослењу. Бивши колонијални управник БиХ, Волфганг Петрич, је изрекао кључну реченицу о Косову: 'Сад или никад' ", рекао је Ломпар. Ломпар је навео да је недавно "захвалио на понуди да говори" на свечаној академији поводом 800. годишњице успостављања аутокефалности Српске православне цркве јер је на тој свечаности Вучићу уручен "Орден Светог Саве Првог реда". (Бета) |