среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Унеско да заштити српску баштину на Космету
Хроника

Вук Јеремић: Унеско да заштити српску баштину на Космету

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. април 2009.

Српски манастири никада не смеју постати пиони у опасној игри стварања идентитета, поручио министар спољних послова Србије

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић позвао је јуче Унеско и међународну заједницу да помогну у заштити и очувању српске културне баштине на Косову и Метохији и да не допусте да се културно наслеђе злоупотребљава у политичке сврхе.

„Српски манастири никада не смеју постати пиони у опасној игри стварања идентитета”, рекао је Јеремић пред Извршним одбором Унеска у Паризу и указао на настојања Приштине да се средњовековно српско православно наслеђе погрешно представља као баштина косовских Албанаца.

„Приштина објављује књигу за књигом у којима износи бесмислене тврдње да је српско средњовековно православно културно наслеђе заправо наслеђе косовских Албанаца. Међународна заједница, а посебно Унеско, не смеју бити пасивни”, истакао је Јеремић и, како преносе агенције, нагласио да „сви морамо да кажемо чврсто и одлучно да културно чишћење неће проћи. Ни овде, ни ма где”.

Он је подсетио на покушај одлагања одлуке Светског комитета за баштину о средњовековним споменицима на Космету, због притисака да се вештачки одвоји тај део српског наслеђа од остатка у другим деловима земље, и захвалио свима у Унеску због тога што тај покушај политизације културног наслеђа није успео.

Министар је подсетио да је значајан број земаља донирао за обнову цркава и манастира у јужној српској покрајини, на донаторској конференцији под покровитељством Унеска 2005. године, а да је највише новца – два милиона долара издвојила Руска Федерација.

Јеремић је, међутим, упозорио да има још доста посла да се уради, јер су албански екстремисти у последњих десет година уништили више од 150 цркава и манастира, укључујући и оне изграђене у 11. веку. Тај број обухвата и 35 манастира и цркава уништених током погрома Срба у марту 2004. године.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер