субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: У овом тренутку, ЕУ од Србије не занима ништа друго сем да се прикључи санкцијама Русији. Трговина "Косово у УН, а Србија у ЕУ" је вредносно и безбедносно неприхватљива
Хроника

Вук Јеремић: У овом тренутку, ЕУ од Србије не занима ништа друго сем да се прикључи санкцијама Русији. Трговина "Косово у УН, а Србија у ЕУ" је вредносно и безбедносно неприхватљива

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 13. октобар 2022.

 "Извештај Европске комисије о напретку Србије је мање-више исти као извештаји од претходних година, има само та велика разлика у делу о спољној политици и о Косову, који је другачије акцентован. Први пут је искоришћена реч 'хитно'. Говори се о хитности уласка Србије у ЕУ уколико би било решено питање Косова, а та хитност се помиње 2033. Како је то хитно?", каже за Н1 председник Народне странке Вук Јеремић и додаје да ту "хитност треба посматрати са зрном соли". Како наводи, "овај извештај је показао да у овом тренутку ЕУ ништа друго не занима од Србије него да се прикључи санкцијама Русији и да убрза решење питања Косова". Такође истиче да су "неискрени они који се у истом даху залажу за санкције Русији а кажу да су против Косова у УН".

Овај извештај показује да Европа нема озбиљне намере када је реч о интеграцији и Србије и Западног Балкана. Она би волела да заврши питање Косова без тога да нешто озбиљније има на столу и да истовремено изврши притисак на Србију да се прикључи санкцијама против Русије

Каже и да за њега извештај није био изненађење, „он можда представља разочарање за оне који су очекивали убрзање укључивања Србије у ЕУ, ја не мислим да је то могуће док год је ова власт“.

„У извештају мање-више стоји исто оно што је стајало прошле године, а Србија је у међувремену погоршала ситуацију када се ради о правосуђу, корупцији… Овај извештај показује да Европа нема озбиљне намере када је реч о интеграцији и Србије и Западног Балкана. Она би волела да заврши питање Косова без тога да нешто озбиљније има на столу и да истовремено изврши притисак на Србију да се прикључи санкцијама против Русије“, оцењује Јеремић у Новом дану.

Подсећа да је у извештају констатовано да је први пут забележено назадовање Србије и то у делу који се тиче усклађивања спољне политике са ЕУ, и додаје да „без обзира што нема никаквог прогреса, овај режим Брисел држи као на тацни, овај режим им одговара, мало их жуља што нису увели санкције Русији, али ако би се то десило, извештај Европске комисије би био бајан, сјајан, долазили би три пута недељно да овде пеку ћевапе“.

Истиче да је „немогуће задржати политику чврстог непризнавања и отпора чланству Косова у УН ако уведете санкције Русији“.

Велики проблем са том трговином – Косово у УН, а Србија у ЕУ – вредносно и безбедносно је неприхватљива… Ви хоћете да тргујете гласом Русије и Кине. Па они ће да кажу ‘чекајте трговаћемо ми за наш глас, нећемо вас да пустимо

„Велики проблем са том трговином – Косово у УН, а Србија у ЕУ – вредносно и безбедносно је неприхватљива… Ви хоћете да тргујете гласом Русије и Кине. Па они ће да кажу ‘чекајте трговаћемо ми за наш глас, нећемо вас да пустимо… Ово је тренутак кад треба зацементирати и руски и кинески положај“, каже Јеремић и подсећа да је Вучић у Скупштини обећао да ће послати писма лидерима великих сила када се ради о Косову, што је била иницијатива Народне странке, али то није урадио.

Јеремић додаје и да „нико не може трговати својом територијом, то не може суверена земља са полу-нормалном влашћу“.

„Неискрени су они који се у истом даху залажу за санкције Русији а кажу да су против Косова у УН“, истиче он.

С друге стране, „не видим да нам је неувођење санкција Русији у економском смислу донело било какву штету, инвеститори и даље долазе“.

На питање зар није санкција ако се заустави пут Србије ка ЕУ, он одговара „како можете да зауставите нешто што стоји“.

„Имам утисак да возимо назад, не можете успорити пут ка ЕУ ако стојите у месту, ако сте закуцани. Скоро ништа не радимо да бисмо се приближили европским вредностима, како мислите да је то могуће са (председником Србије Александром) Вучићем“, оцењује он.

Додаје и да је политика његове Народне странке када је реч о Косову јасна – „да је то саставни део Србије и нормално је да га реинтегришете“.

Србија може да спречи улазак Косова у УН писмима која ће послати у Пекинг и Москву, а које не шаље

А да би се то десило, појашњава, „морате да направите први корак – да апсолутно залијете цемент на било какву афирмацију Косова као државе, да схвате да никад неће постати међународно призната држава“.

На питање како се то може учинити, он наводи да „Србија може да спречи улазак Косова у УН писмима која ће послати у Пекинг и Москву, а које не шаље“.

Скандалозан начин на који се извештај односи према случају Обрадовића

Јеремић, коментаришући извештај ЕК каже да је „несрећан због скандалозног начина на који се извештај односи према питању узбуњивача, односно Александра Обрадовића“.

„То је потпуно криминалан и неприхватљив случај, његов случај је гурнут у фиоку, његов живот је гурнут у фиоку, тако су га благо поменули у односу на усклађивање са спољном политиком ЕУ и Косовом“, указује Јеремић.

Наводи да би ЕУ само волела да заврши питање Косова и да изврши притисак на Србију да се прикључи санкцијама ЕУ против Русије, „а Александар Обрадовић би и даље чамио у фиоци, и то ми је неприхватљиво“.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер