четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Притисцима и уценама неће бити краја ако Србија не покаже чврст став
Хроника

Вук Јеремић: Притисцима и уценама неће бити краја ако Србија не покаже чврст став

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 20. фебруар 2012.

БЕОГРАД - Министар спољних послова Вук Јеремић изјавио је да се пристајање Србије на прекрајање Уставом дефинисаних граница не би завршило са Косовом и да притисцима и уценама неће бити краја ако Србија не покаже чврст став.

"Принципијелан став о непризнавању једнострано проглашене независности Косова је предуслов очувања територијалне целовитости уопште. Дозволимо ли преседан, пристанемо ли на то да нам се Уставом дефинисане границе прекрајају против наше воље, плашим се да то не би завршило са Косовом", рекао је Јеремић у интервјуу за Блиц. 

Јеремић је објаснио да је његов посао да за такав став Србије тражи дипломатску подршку у свету и да ће то и убудуће чинити. 

"У међународним односима, као и у животу, понекад морате показати да имате чврст став од кога неће одустати, јер у супротном притисцима и уценама неће бити краја. То, наравно, треба чинити веома пажљиво и избегавати директну конфронтацију са великим силама. Мислим да смо у томе до сада били прилично успешни, а најбољи доказ за то је избор Србије да председава ОЕБС-ом", рекао је Јеремић.

Говорећи о референдуму на северу КиМ, Јеремић је навео да је "за жаљење то што нисмо успели да постигнемо јединствен став", а да је резултат гласања - "одлучност Срба са севера да не прихватају институције тзв. независног Косова, саставни део реалности на терену, који се не може игнорисати".

На питање да ли ЕУ Србију уцењује око Косова, а да у томе предњачи Немачка, Јеремић је одговорио да је у Немачкој због економске кризе у ЕУ смањен ентузијазам за проширење уније и да се то показује у појачаном инсистирању на прецизном испуњавању прописаних критеријума, а односе са Немачком оценио је као стабилне уз много простора за побољшање. 

Министар спољних послова Србије је навео да је тешко предвидети да ли ће Србија у марту добити статус кандидата за чланство у ЕУ и да ће бити других прилика ако одлука ЕУ крајем фебруара не буде позитивна. 

Јеремић је навео да се не слаже са оценом да је у добрим односима са Пекингом и Москвом, а у лошим односима са Бриселом, и додао да Србија са Кином и Русијом нема отворених питања, што, нажалост, са Бриселом није случај, па је зато потребно веће дипломатско ангажовање и то проблеме понекад чини видљивијим. 

Упитан да ли би прихватио да буде премијер Србије, Јеремић је одговорио да би било превише да у исто време кандидат и за председника Скупштине УН и за премијера и изразио очекивање да ће Србија добити поверење већине држава да од септембра предводи Генералну скупштину УН.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер