среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Принципијелна подршка Русије
Хроника

Вук Јеремић: Принципијелна подршка Русије

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. јануар 2009.

"Подршка Русије, када је реч о Косову и Метохији, је принципијелна и на било који начин није повезана са гасним аранжманом", каже министар Јеремић у интервјуу "Економисту". Приоритети спољне политике Србије борба за очување територијалног интегритета и европске интеграције.

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић изјавио да "подршка Русије дипломатској борби Србије за одбрану уставног поретка и очување територијалног интегритета није, на било који начин, била повезана са гасним аранжманом".

Јеремић је у интервјуу за нови број Магазина Економист казао да, чак и да споразум није потписан, Русија не би одустала од подршке Србији.

"Реч је о две одвојене ствари. Подршка Русије, када је реч о Косову и Метохији, принципијелног је карактера и ни једног тренутка није била предмет било какве трговине", нагласио је он.

Министар је оценио да је "Србија током 2008. могла да искуси покушај наметања решења за статус Косова, које није било у складу с међународним правом", али да "захваљујући активном дипломатском наступу Србије тај покушај није добио адекватну институционалну подршку у међународној заједници".

"Борбом у Генералној скупштини Уједињених нација, која је успешно окончана, то питање смо пребацили на терен на ком имамо далеко веће шансе за успех. То је терен међународног права, које је, према нашем уверењу, директно прекршено једностраним проглашавањем независности Косова", рекао је Јеремић.

Шеф српске дипломатије је додао да не жели да унапред говори о томе шта би могло бити решење за преговарачким столом и поновио да се "у овом тренутку води борба за повратак преговорима".

Истичући да је приоритет спољне политике Србије борба за очување територијалног интегритета и суверенитета на мирољубув, дипломатски начин, Јеремић се заложио за "кипарски модел" и подсетио да је 1974. такав приоритет имао Кипар, што га није спречило да постане члан Европске уније.

Јеремић је додао да следећи приоритет Србије представљују европске интеграције, као и одбрана уставног система и успостављање добрих односа са суседима на западном Балкану.

(PTC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер