недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић позвао чланице СБ УН да подрже српску иницијативу за покретање истраге о трговини органима
Хроника

Вук Јеремић позвао чланице СБ УН да подрже српску иницијативу за покретање истраге о трговини органима

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. мај 2011.

ЊУЈОРК - Министар спољних послова Србије Вук Јеремић позвао је данас чланице Савета безбедности УН да подрже иницијативу Србије за спровођење свеобухватне, независне истраге о илегалној трговини људским органима српских жртава под окриљем светске организације, јер би у супротном на делу били двоструки стандарди.

"Ниједна постојећа институција не би била у стању да спроведе свеобухватну истрагу или да обезбеди сарадњу свих потребних страна. Само механизам који би створио Савет безбедности би то могао да изведе. Без тога они за које се сумња да су учесници илегалне трговине органима могли би да остану изван домашаја", поручио је Јеремић на Ист риверу.

То је наш заједнички циљ, рекао је Јеремић, додајући да постоји само један пут напред - а он "захтева деловање Савета безбедности".

Јеремић је истакао да Србија неће одустати, нити ће се повући све док "пуна истина о ономе што се догодило не буде откривена" и указао да је Србија проследила СБ УН формални предлог за сповођење ове истраге.

"То је наша свечана обавеза према свим жртвама ових ужасних нечовечних поступака, и њиховим породицама. Не смемо их изневерити", рекао је српски министар.

Шеф српске дипломатије подсетио је да је у свим претходним случајевима ратних злочина на Балкану мандат за истрагу имао СБ, и нагласио да Србија не "тражи ништа више од тога", али и да нема морално право да прихвати ништа мање од тога.

"Ако су све истраге ратних злочина које су починили Срби имале мандат овог тела, онда зашто не би и истрага о злочини почињеним над Србима такође била под окриљем Савета безбедности. Без жеље да будемо злобни према било коме, али са чврстим уверењем, питамо:које би објашњење могло да буде за такве двоструке стандарде", рекао је Јеремић.

Ова истрага је, како је рекао Јеремић, интегрални део процеса помирења као и претпоставка успостављања трајног мира између Срба и Албанаца на Балкану.

Он је указао да правда неће бити задовољена ако неко ко је умешан у трговину људским органима не буде одговарао за почињена дела због јурисдикцијских ограничења или мандата и да у том контексту треба преиспитати позицију Еулекса да има капацитет за вођење ове истраге.

"То није тачно и наш предлог то детаљно образлаже", навео је Јеремић, истичући да Еулекс може да делује само на Косову и нигде више, односно не тамо куда воде трагови - а то су не само бројне европске земље, већ делови Африке, Азије и Блиског истока.

У том контексту Јеремић је указао на случај "Медикус" и чињеницу да су двојица вођа у ланцу који се бавио илегалном трансплантацијом органа побегла са Косова и да не могу да буду изручени.

И премда је Еулекс подигао оптужницу против одређеног броја косовских Албанаца у вези са овим кривичним делом, и под претпоставком да сви они који се налазе у противору Еулекса буду осуђени, правда ће бити само делимично задовољена, навео је Јеремић.

Ипак, Еулекс, нагласио је Јеремић треба да има главну улогу у откривању истине о ономе што се с тим у вези догодило на самом Косову, али да за то је потребно да Мисија ЕУ увери да је независна од институција косовских Албанаца и да побољша заштиту сведока.

 

Јеремић је рекао да Еулекс мора одлучније да делује и када је у питању бивши косовски министар саобраћаја и телекомункација Фатмир Љимај, оптужен за ратне злочине, додавши да је и Бан Ки-мун у извештају скренуо пажњу да је прошло више од два месеца од покушаја Еулекса да реши питање имунитета Љимаја.

"Љимај и даље исмева напоре Еулекса да га ухапси и остаје на слободи", навео је Јеремић.

Српски министар је подсетио да је у току дијалог Београда и Приштине, оценивши да је известан напредак постигнут и истаквши потребу да УН учествују на састанцима.

"Реч је о транспарентном процесу и ми немамо шта да кријемо од ове организације. Зато позивамо све оне који инсистирају на томе да УН треба да буду искључене да размотре свој став, посебно у светлу онога што је навео генерални секретар - да треба да се осигура ефикасна размена информација и извештавање о дијалогу", рекао је он.

Према његовим речима, улога овог тела у дефинисању и обезбеђивању легитимитета свеобухватном решењу је од суштинског значаја.

Говорећи о ситуацији на Косову, Јеремић је указао на Банове речи да је ситуација у јужном делу Косова суморна и да су унутрашња политичка превирања доминирала периодом за који је сачињен извештај.

Такође, Еуропол је у недавном извештају Косово означио као центар организованог криминала и кријумчарења дроге, пре свега хероина, у Европи.

Јеремић је такође упозорио на најновије догађаје на Косову због којих је посебно угрожена културна и верска баштина.

"Какво је право стање ствари најбоље илуструје пример цркве Богородице Љевишке у Призрену , која се налази на листи угрожене светске баштине УНЕСКО после погрома 2004. године. Упркос томе, она је и даље мета екстремиста", истакао је Јеремић.

Опредељеност Кфора да остане присутан у близини најзначајнијих српских светих места је од суштинског значаја, закључио је Јеремић, додајући да се то односи на манастире Девич, Високе Дечане и Пећку патријаршију, као и цркву Богородица Љевишка.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер