четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: После Медведева Србија политички, економски и регионално јача
Хроника

Вук Јеремић: После Медведева Србија политички, економски и регионално јача

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 26. октобар 2009.

После посете Београду председника Русије Дмитрија Медведева, Србија је јача политички, економски и регионално, изјавио је министар спољних послова Србије Вук Јеремић.

Он је, у емисији "Утисак недеље" на ТВ Б92, објаснио да све земље Западног Балкана имају европску будућност и да ће бити чланице Европске уније (ЕУ), али да само Србија међу њима има пуну и безрезревну подршку Русије.

То нас чини јачим, оценио је Јеремић и истакао да централни стратешки приоритет Београда и даље остаје чланство у ЕУ, што се, како је рекао, није променило ни после посете Медведева.

Истичући да је Европска комисија недавно објавила најбољи извештај о Србији до сада, Јеремић је нагласио да се показало да, идући према ЕУ, можемо бити најбољи пријатељ Русије, која подржава европске интеграције Србије.

Он је, при томе, поручио да Србија у процесу европских интеграција никада неће прихватити условљавања Косовом и објаснио да је на такав став обавезна по уставу, али и политички, морално и историјски.

Приоритети Србије остају чланство у ЕУ, одбрана и очување Косова и остваривање предводничке улоге у региону, нагласио је Јеремић, који сматра да је у протеклих годину дана остварен успех на сва три фронта.

Он је потврдио да ће процес проширења ЕУ да се одвија теже него до сада, али да ће Србија наставити да чини све како би постала чланица Уније.

Што се тиче иницијативе Медведева о новој безбедносној архитектури у Европи 21.века, Јеремић је рекао да Србија хоће да буде део тог дијалога, али да то не значи нарушавање њене војне неутралности.

Све земље ЕУ су пристале да буду део тог дијалога са Русијом о новој европској безбедности, напоменуо је Јеремић.

Упитан о руском кредиту Србији од милијарду долара, Јеремић је потврдио да је 200 милиона долара намењено буџету, док ће преосталих 800 милиона долара бити употребљено за изградњу инфраструктурних објеката, пре свега железнице.

Услове тог кредита договориће министарства финансија Србије и Русије, рекао је Јеремић и истакао да ће они, како је Медведев обећао Тадићу, бити повољнији од услова Међународног монетарног фонда (ММФ).

На питање о томе да ли је руска страна, приликом посете Медведева, тражила да се из делегације домаћина изузму потпредседник Владе Млађан Динкић и министар одбране Драган Шутановац, Јеремић је одговорио одречно и напоменуо да Влада Србије тако нешто никада не би прихватила.

Динкић том приликом није био у Београду, док је Шутановац присуствовао радном ручку са Медведевим, као и полагању венаца на гробљу Ослободилаца Београда.

Русија то није од нас тражила, али и да јесте, ми бисмо то одбили, јер је Србија независна земља и не прихвата диктате ни од кога, закључио је Јеремић.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер