четвртак, 25. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Наивно је веровати да је одлука Вучића о неодржавању ванредних избора коначна, залажемо се за што већи степен опозиционог јединства
Хроника

Вук Јеремић: Наивно је веровати да је одлука Вучића о неодржавању ванредних избора коначна, залажемо се за што већи степен опозиционог јединства

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 19. новембар 2017.

 Одлука Александра Вучића да не буде ванредних парламентарних избора није неочекивана, али био наивно било веровати да је одлука Главног одбора Српске напредне странке (СНС) коначна, изјавио је ФоНету председник Народне странке Вук Јеремић, који је "сигуран да са том драмом нисмо завршили".

Као саговорник у серијалу интервјуа "Европа без рукавица", он је оценио да су до сада више пута најављивани драматични кораци, а да је заправо то био само начин да се попуне новински ступци и насловне странице режимских таблоида како би се скренула пажња јавности са суштинских проблема.

Јеремић је нагласио да је његов лични, као и став његове странке био да су парламентарни избори у овом тренутку непотребни и да "констатно бивање у ванредном политичком стању онемогућава нормално функционисање институција".

"Владајућа већина је прилично стабилна. Они то демонстрирају на прилично агресиван начин, изгласавајући апсолутно све што им се наложи", указао је Јеремић.

Он је приметио да председник државе, чак и да је изгубио поверење у своје кључне људе на руководећим местима у Влади, попут Александра Вулина или др Небојше Стефановића, може без икаквих проблема да их замени, са већином коју има, "што је у прошлости и чинио".

Говорећи о заједничкој иницијативи већине опозиционих странака да мисија ОЕБС надгледа изборни процес у Београду, Јеремић је нагласио да је та идеја нешто на чему опозиција може и треба да сарађује, и да не разуме колеге из Двери које пружају отпор тој иницијативи.

"Она никако не може да буде штетна, јер је теже правити изборне неправилности, "ако сте под оком међународних посматрача", рекао је Јеремић, који сматра да би "заиста било запањујуће када би надлежни органи одбили да позову пуну мисију ОЕБС".

Упитан да ли је позив посматрачима ОЕБС врхунац сарадње опозиције, Јеремић је одговорио је да се "нада да није", истичући да се и он и његова странка од почетка залажу за што већи степен сагласности и што шири фронт сарадње.

Одговарајући на критике да опозиција не ради довољно на фер и равноправним изборним условима, укључујући и сређивање бирачких спискова, Јеремић је подсетио да су летос упућени "конкретни захтеви на адресе надлежних институција, али да до данас од њих нема одговора".

"У том погледу имамо још много посла. Наши партнери из Покрета слободних грађана (ПСГ) бавили су се бирачким списковима, чак су држали и конференције за медије. Имајући у виду целу ситуацију, са једне стране је нужна интензивнија сарадња опозиције на том пољу, а са друге, да дође до пуне посматрачке мисије ОЕБС на изборима", рекао је Јеремић.

Упитан о смислу учествовања на изборима на којима су "правила" у служби једне стране, он је констатовао да се "власт једино на изборима може променити", напомињући да му је "иманентно страно" било какво насиље, иако је "у режимским таблоидима често нападан да се за то залаже".

Наравно да је лакше ако је изборни процес поштен и слободан, али не значи да треба дићи руке од свега, ако то није тако. Морамо да наставимо да се залажемо за изборне услове, "не би ли притисак на режим растао, а са њим и свест грађана о томе у каквим се околностима налазимо", предочио је Јеремић.

Одговарајући на питање о Драгану Ђиласу, као "теми" разговора Народне странке и Покрета слободних грађана (ПСГ) о евентуалном кандидату за градоначелника, он је рекао да "није моменат да се говори о било каквом конкретном решењу".

"Сложили смо се да би то требало да буде заједничка одлука и да би кандидат за градоначелника требало да буде неко ко има адекватан рејтинг и искуство, неко око кога ће, на крају, што шири опозициони фронт, бити у прилици да се договори", прецизирао је Јеремић.

"Ђилас је годинама водио престоницу. Може се бити критичан према томе како ју је водио, али адекватно искуство свакако има. Ја нисам у прошлости имао нарочито блиске и хармоничне односе са Драганом Ђиласом, али немам права на личну пизму када је реч о овако важном заједничком пројекту", истакао је Јеремић и поновио да одлука о кандидату за градоначелника није донета.

Он је, говорећи о сарадњи са ПСГ Саше Јанковића, нагласио да верује "да је то почетак ширења фронта, укрупњавања опозиције, и да би волео да се не заврши на томе".

"Не могу у овом тренутку да вам кажем какав ће бити коначан исход наших напора да се оствари заједништво опозиције. Народна странка ће наставити да се залаже за што је могуће већи степен јединства", најавио је Јеремић.

Али, иако је та прича интересантна, она одвлачи пажњу јавности од много важније и озбиљније теме, рекао је председник Народне странке, "а то је начин на који се у овом тренутку управља овим градом и овом земљом".

Упитан о сарадњи са ПСГ, имајући у виду разлике међу члановима руководстава Покрета и Народне странке у ставовима према Европској унији (ЕУ), Јеремић је одговорио да је "заједнички став ПСГ и Народне странке да се земља налази у великим проблемима".

У таквим околностима, према његовим речима, "разлике које постоје између опозиционих актера треба да буду стављене у други план, у односу на оно што је заједничко, а то је успостављање нормалног стања у друштву".

Када се се то догоди, Јеремић верује "да ћемо имати луксуз да своје различите ставове изложимо отвореном суду јавности, и тада ћемо видети ко ће за њих добити колики степен подршке".

На конкретно питање да ли је Народна странка "анти-ЕУ странка", Јеремић је одговорио да је "он лично еврореалиста, а да у странци има евроскептика, али и евроентузијаста".

"Ми смо странка у којој постоји плурализам мишљења, али мислим да смо, узимајући у обзир све околности, прилично реалистични по питању европске будућности Србије, која је на дугачком штапу", објаснио је он и приметио да проширење у овом тренутку није кључни приоритет Уније.

"До евентуалног чланства Србије имамо толико посла на достизању европских стандарда и око тога и они у Народној странци који су ЕУ-скептичини и они коју су ЕУ-ентузијастични немају дилеме", нагласио је Јеремић.

Према његовом објашњењу, Народна странка је организација политичког центра, чији чланови деле уверење да "грађанске и националне вредности нису супротстављене, већ да иду руку под руку".

Коментаришући критике да опозиција нема јасну политику и да ЕУ у њој не може да види алтернативу, Јеремић је узвратио да је од тога "много важније да ли вам верују грађани".

Он је подсетио да Народна станка постоји мање од месец дана и да јој предстоји напоран рад на задобијању поверења грађана.

"А када у једном тренутку стекнете критичну масу", предочио је Јеремић, "тада постајете неизбежан саговорник свих који су заинтересовани за оно што ће се овде дешавати".

На питање да ли би правно обавезујући споразум са Косовом, који је Вучић недавно поменуо као услов за евентуално чланство у ЕУ, представљао фактичко признање Косова, Јеремић је одговорио да "зависи шта у њему буде писало".

Он се, међутим, "боји да ће тамо стајати важан параграф у коме се каже да се Србија и Косово обавезују да неће блокирати једна другу за чланство у међународним организацијама, а једна од њих су и Уједињене нације (УН)".

"По мени, то би значило признање", оценио је Јеремић, антиципирајући ситуацију у којој би за "недељу или две од потписивања споразума, неко поднео резолуцију у Савету безбедности УН о чланству Косова".

Тада би Москва и Пекинг, који имају право вета, упутили званично питање Београду како очекује да Русија и Кина гласају око те резолуције, предвиђа Јеремић и закључује да би одговор на то питање био одговор да ли је Србија признала Косово.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер